31/5/13

Play off A1 Hμιτελικοί : Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 81-55 (2-0).

Με επιμέρους 29-14 στο γ' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, επικράτησε με 81-55, κι έκανε το 2-0.

Play off A1 Hμιτελικοί : Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 87-72 (2-0).

Το Ρέθυμνο δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ για 30 λεπτά, όμως οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και έκαναν το 2-0 στη σειρά (87-72).

29/5/13

5η Aγωνιστική των Play off της Super League : Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Στο κόλπο της κατάληψης της 2ης θέσης παρέμεινε ο Αστέρας Τρίπολης μετά τη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1.

Play off A1 Hμιτελικοί : Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 77-62 (1-0).

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε χωρίς δυσκολίες του Ρεθύμνου με 77-62, πετυχαίνοντας την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για να πάρει το "εισιτήριο" για τον τελικό.

5η Aγωνιστική των Play off της Super League : ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-2

Στην Τούμπα... νυχτώνει με Ναπολεόνι! (vids)

Ο Ατρόμητος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε για δεύτερο φορά τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ και έπιασε κορυφή. Δυο γκολ ο Ναπολεόνι και δυο δοκάρια για την ομάδα του Περιστερίου.

Play off A1 Hμιτελικοί : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 84-61 (1-0).

Με τους Διαμαντίδη και Κάρι να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έκαμψε εύκολα την αντίσταση του Πανιωνίου με 84-61, κάνοντας το 1-0 στην ημιτελική σειρά. Την Παρασκευή (31/5) το 2ο παιχνίδι.

ΑΕΚ : Μένει και ο Σωκράτης Τσουκαλάς!

Ο Σωκράτης Τσουκαλάς υπέγραψε το πρωί της Τετάρτης συμβόλαιο συνεργασίας με την ΑΕΚ.

28/5/13

Το πρόγραμμα των πλέι οφ της Football League!

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (28/5) η κλήρωση των πλέι οφ της Football League. Νίκη Βόλου-Παναιτωλικός, Ηρακλής-Ολυμπιακός Βόλου στην πρεμιέρα (2/6). Δείτε το πρόγραμμα και της αποφάσεις της συνεδρίασης.

Η Ντόρτμουντ ανακοίνωσε τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο!

Παίκτης της Ντόρτμουντ είναι και επίσημα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, καθώς η γερμανική ομάδα ανακοίνωσε την απόκτησή του μέσω twitter. Μέχρι τον Ιούνιο του 2018 στη Βεστφαλία ο διεθνής αμυντικός.

Πανθρακικός : Ανανέωσε ο Σπύρος Βρονταράς!

O Σπύρος Βρονταράς θα παραμείνει στον Πανθρακικό και τη νέα χρονιά.

27/5/13

Ολυμπιακός : Στην Μπαστιά ο Ντρισά Ντιακιτέ!

Η Μπαστιά ανακοίνωσε τη συμφωνία της με τον Ντρισά Ντιακιτέ, ο οποίος για τα επόμενα δύο χρόνια θα είναι κάτοικος Κορσικής.

26/5/13

4η Aγωνιστική των Play off της Super League : Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Ο Ατρόμητος μπαίνοντας δυνατά και στα δυο ημίχρονα κατάφερε να κερδίσει με 2-0 τον  μειώνοντας στους δυο πόντους τη διαφορά από την κορυφή.

Απόλλωνας Σμύρνης, Εργοτέλης και ΑΕΛ Καλλονής στην Super League!

Απόλλων Σμύρνης. Εργοτέλης και ΑΕΛ Καλλονής πήραν την απευθείας άνοδο στην Super League μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Football League. Στα πλέι οφ Παναιτωλικός, Ολυμπιακός Βόλου, Ηρακλής και Νίκη Βόλου. Υποβιβάστηκαν στην Γ' Εθνική Θρασύβουλος και Αναγέννηση Επανομής. Δείτε την βαθμολογία των πλέι οφ.

4η Aγωνιστική των Play off της Super League : ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Από το πόδι του Ολίσε (58') ο ΠΑΟΚ πηγαίνει ολοταχώς για Τσάμπιονς Λιγκ αφού κέρδισε τον Αστέρα και στην Τούμπα με 1-0.

ΑΕΚ : Ανανέωσαν για άλλα 4 χρόνια οι Τάσος Τσουμάγκας και Δημήτρης Ανάκογλου!

Ανάκογλου και Τσουμάγκας τετραετίας
Οι πρώτες δύο κινήσεις της εποχής Μελισσανίδη είναι γεγονός για την ΑΕΚ, με τις δύο πολύ σημαντικές ανανεώσεις των νεαρών άσων.

Tελικός Champions League 2013 : Ντόρτμουντ - Μπάγερν 1-2

Η Μπάγερν νίκησε 2-1 την Ντόρτμουντ στο "Γουέμπλεϊ" με γκολ του Άριεν Ρόμπεν στο 89' και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά από 12 χρόνια και δύο χαμένους τελικούς στα τελευταία 3 χρόνια. Έφτασαν τα 5 τρόπαια οι Βαυαροί!

25/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Πανιώνιος - Άρης 74-67 (2-1).

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με σκορ 74-67 επί του Άρη και προκρίθηκε στους "4", με τον Γιάνκοβιτς να πετυχαίνει 18 πόντους, όλους στο β' ημίχρονο. Στα ημιτελικά τον περιμένει ο Παναθηναϊκός.

24/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Απόλλων Πατρών - Ολυμπιακός 73-83 (0-2).

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Πάτρα τον εξαιρετικό Απόλλωνα με 83-73 και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Αντίπαλος στα ημιτελικά για τους "ερυθρόλευκους" το Ρέθυμνο.

Play off A1 Προημιτελικοί : Ίκαρος Καλλιθέας - Παναθηναϊκός 62-78 (0-2).

Όταν ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, έχοντας το Σχορτσανίτη ασταμάτητο και τον Κάρι για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικό, επικράτησε με 78-62 του Ικάρου και προκρίθηκε στους "4". Περιμένει το νικητή της σειράς Πανιώνιος-Άρης.

23/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Άρης - Πανιώνιος 75-66 (1-1).

Ο Άρης δήλωσε παρών στα φετινά πλέι οφ παίζοντας με ψυχή και πάθος, νίκησε με 75-66 τον Πανιώνιο και ισοφάρισε σε 1-1, στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι (25/5).

Play off A1 Προημιτελικοί : Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 88-65 77-63 (2-0).

Το Ρέθυμνο νίκησε και στην Κρήτη τον ΠΑΟΚ με 88-65 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός : Κλείνει τον Εμίρ Μπαϊράμι!

Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ κοντά σε συμφωνία με τον 25χρονο Σουηδό χαφ Εμίρ Μπαϊράμι.

22/5/13

3η Aγωνιστική των Play off της Super League : Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 1-2

Με δύο γκολ σε 3' (Αθανασιάδης 77', Κατσουράνης 80'), ο ΠΑΟΚ επισφράγισε την ανωτερότητά του στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα και κατέκτησε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς (2-1). Μείωσε με πέναλτι ο Περόνε (91'). Αποβλήθηκε ο Σίλντενφελντ μετά από ανόητη ενέργεια.

Play off A1 Προημιτελικοί : Ολυμπιακός - Απόλλων Πατρών 77-63 (1-0).

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για 35' κόντρα στον Απόλλωνα, με τον Κάιλ Χάινς να σημειώνει 5 διαδοχικούς πόντους σε εκείνο το σημείο, ξεκολλώντας την ομάδα του, η οποία έκανε το 1-0 στη σειρά με 77-63.

3η Aγωνιστική των Play off της Super League : ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 1-1

Πρώτη ισοπαλία στα φετινά πλέι-οφ καθώς η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΣ και Ατρόμητο στους "Ζωσιμάδες" δεν ανέδειξε νικητή (1-1). Κορυφαίος ο Φεγκρούς, με 10 ποδοσφαιριστές τελείωσαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες.

Play off A1 Προημιτελικοί : Παναθηναϊκός - Ίκαρος Καλλιθέας 88-57 (1-0).

Στο ντεμπούτο του πολύ θετικού Γκουίν (12π., 6ρ.) ο Παναθηναϊκός έπαιξε όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και διέλυσε με 88-57 τον Ίκαρο, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών.

Skoda Ξάνθη : Στη Ζενίτ ο Γιούρι Λοντίγκιν!

Η Ξάνθη συμφώνησε με την Ζενίτ για την παραχώρηση του Γιούρι Λοντίγκιν.

Πανθρακικός : Ανανέωσε ο Δημήτρης Κουτσόπουλος!

Η διοίκηση της ΠΑΕ Πανθρακικός επισημοποίησε την ανανέωση της συνεργασίας της με τον Δημήτρη Κουτσόπουλο.

Ολυμπιακός : Τέλος ο Αντώνης Νικοπολίδης!

Νικοπολίδης
Η ΠΑΕ Ολυμπιακός με ανακοίνωση της επιβεβαίωσε την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας της με τον Αντώνη Νικοπολίδη.

Ολυμπιακός : Ανακοίνωσε επίσημα τον Ντέρεγκ Μπόατενγκ η Φούλαμ!

Η Φούλαμ ανακοίνωσε επίσημα την απόκτηση του Μπόατενγκ. Ο Γκανέζος παρουσιάστηκε από τον αγγλικό σύλλογο, έχοντας την φανέλα στα χέρια του, ενώ μίλησε και στο σάιτ της ομάδας.

21/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Πανιώνιος - Άρης 80-79 (1-0).

Ο Πανιώνιος, ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (45-28) έκαμψε τελικά δύσκολα την αντίσταση του μαχητικού Άρη που γύρισε το ματς στην παράταση (66-66κ.α., 80-79) και έκανε το 1-0 στη σειρά. Λάθος στο τέλος του ματς από τον κορυφαίο του Πανιωνίου Νίκο Παππά, με τους γηπεδούχους, όμως να παίρνουν τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Play off A1 Προημιτελικοί : ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο 71-75 (0-1).

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους "4" των φετινών πλέι οφ, έκανε το Ρέθυμνο το οποίο έκανε το "μπρέικ" μέσα στην Πυλαία, νικώντας με σκορ 75-71 τον ΠΑΟΚ. Σούπερ Πέτγουεϊ με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Βέροια : Τέλος ο Μίροσλαβ Σνάουτσνερ!

Χωριστούς δρόμους θα ακολουθήσουν από εδώ και στο εξής Βέροια και Μίροσλαβ Σνάουτσνερ, sτις 24/6 η πρώτη της ομάδας.

20/5/13

ΚΑΕ Ολυμπιακός : Ανακοίνωσε την επιστρoφή του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και το τέλος του Ντορόν Πέρκινς!

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός ανακοίνωσε επίσημα την επιστροφή του Γκετσεβίτσιους στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ παράλληλα γνωστοποίησε το τέλος της συνεργασίας της με τον Ντορόν  Πέρκινς!

Aνακοίνωσε και επίσημα τον Λεονάρντο Ζαρντίμ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την πρόσληψη του Λεονάρντο Ζαρντίμ στον πάγκο της για τα επόμενα δύο χρόνια.

ΚΑΕ Παναθηναϊκός : Ανακοίνωσε τον Αρ Τι Γκουίν!

Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ανακοίνωσε την απόκτηση του Αρ Τι Γκουίν.

19/5/13

2η Aγωνιστική των Play off της Super League : Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος 2-1

Και όμως είναι ακόμα εδώ!
Ο Αστέρας Τρίπολης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε και νίκησε τον Ατρόμητο με 2-1, φτάνοντας τους πέντε πόντους στο μίνι πρωτάθλημα των Play offs.

2η Aγωνιστική των Play off της Super League : ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Ο ΠΑΣ δεν πήρε ό,τι πλήρωσε
Τρελαίνει κόσμο ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στα πλέι-οφ. Μεγάλο 1-0 μέσα στη Τούμπα με το γκολ του Λίλα (89΄) και ...σέκος ο ΠΑΟΚ, που μετράει δυο ήττες στις δυο πρώτες αγωνιστικές. Στην πρώτη θέση τα Γιάννινα (μέχρι να λήξει το Αστέρας-Ατρόμητος), αποδοκιμασίες των οπαδών του ΠΑΟΚ κατά των παικτών.

26η Aγωνιστική A1 : Περιστέρι - Ηλυσιακός 83-82

Ο Ηλυσιακός ηττήθηκε στην παράταση με 83-82 από το Περιστέρι (76-76κ.α.) εξασφάλισε όμως την παραμονή του στην κατηγορία στην τριπλή ισοβαθμία με τους "Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης" και τον Πανελευσινιακό. Οι παίκτες των δύο ομάδων αστόχησαν σε πολλές βολές, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα στο τέλος.

18/5/13

Α1 : Τα ζευγάρια των playoffs!

Έτοιμα τα ζευγάρια των playoffs

Η πρώτη 8άδα της Α1 οριστικοποιήθηκε κι οι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Π.Α.Ο.Κ., Α.Γ.Ο.Ρ., Άρης, Ίκαρος Καλλιθέας κι Απόλλων Πατρών μετρούν αντίστροφα εν όψει playoffs.

26η Aγωνιστική A1 : Ίκαρος Καλλιθέας - Πανιώνιος 62-86

Με περίπατο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο ο Πανιώνιος, νικώντας εύκολα τον Ίκαρο με 86-62. Με Άρη στα πλέι οφ έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας.

26η Aγωνιστική A1 : ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 61-71

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 71-61 για την τελευταία αγωνιστική τον ΠΑΟΚ στο "Παλατάκι", πατώντας γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ ο Ραμέλ Κάρι με 19 πόντους.

26η Aγωνιστική A1 : Κολοσσός Ρόδου - Άρης 82-99

Ο Άρης κέρδισε στο Βενετόκλειο με 99-82 τον Κολοσσό Ρόδου και σε συνδυασμό με την ήττα του Ικάρου Καλλιθέας από τον Πανιώνιο τερμάτισε στην 6η θέση στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

26η Aγωνιστική A1 : Ολυμπιακός - Απόλλων Πατρών 80-53

Ο Ολυμπιακός μπροστά σε 7.000 φιλάθλων του στη φιέστα για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών με 80-53, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Λεβαδειακός : Aνακοινώθηκε o Τάκης Λεμονής!

Ο Τάκης Λεμονής είναι από το Σάββατο (18/5) ο νέος προπονητής της ομάδας του Λεβαδειακού, όπως ανακοινώθηκε και επίσημα.

16/5/13

Ολυμπιακός : Τέλος ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς!

Η ΠΑΕ Ολυμπιακός με ανακοίνωσή της ενημερώνει ότι υπήρξε κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας της με τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς.

AEK : Kαι επίσημα στην Football League 2!

Ο Δημητρέλος υπέγραψε την δήλωση σύμφωνα με την οποία η ΑΕΚ δεν θα αγωνιστεί στην Football League.

*23η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 70-81 (Eξ αναβολής παιχνίδι).

Ομαλή... προσγείωση

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο του ματς μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 81-70 στο κλειστό των Ιλισίων, ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι βράβευσαν τους Πειραιώτες.

Skoda Ξάνθη : "Διαζύγιο" με Ντάνι!