16/1/16

14η Αγωνιστική Α1 : Αρκαδικός - Νεα Κηφισιά 64-78

Η Κηφισιά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στην Τρίπολη και έφτασε σε μία εύκολη εκτός έδρας νίκη επί του Αρκαδικού με 78-64, έχοντας για κορυφαίους τους Λόουερι (18π) και Χογκ (13π, 10ασ).
Για την 14η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, η Κηφισιά νίκησε εύκολα τον Αρκαδικό με 78-64, μη αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην Τρίπολη.

Ο MVP της αναμέτρησης:

Ο Χοτζ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ στο ματς με 13 πόντους (5/6δ) και 10 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Λόουερι με 18 πόντους  (4/7δ, 3/7τρ), ενώ από τον Αρκαδικό ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Καββαδάς με 27 πόντους (11/14δ) και 8 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε ο αγώνας:

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από την στιγμή που η Κηφισιά εκτόξευσε την διαφορά στο σκορ, με την Κηφισιά να φτάνει στο +21 (13-34) στο 14'. Από εκείνο το σημείο και μετά είχε σχεδόν για ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα προβάδισμα με διψήφιο αριθμό.

Ο αριθμός του παιχνιδιού:

Οι 27 πόντοι του Καββαδά, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 11/14 δίποντα (78%), όντας ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 5' (7-11), αλλά στην συνέχεια η Κηφισιά βρήκε ρυθμό, κάνοντας νταμπλ-σκορ (9-18) στο ματς στο 7' με τον Χογκ. Οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν άμυνες και ολοκλήρωναν τις επιθέσεις τους, με τον δραστήριο Χογκ να είναι εύστοχος από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +14 (9-23) στο 9', με την πρώτη περίοδος να τους βρίσκει να προηγούνται με σκορ 9-24.
Η Κηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +21 (13-34) στο 14' ύστερα από τρίποντο του Στεφανίδη, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 27-48, κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (18-23), ενώ είχαν και καλό ποσοστό από την περιφέρεια (8/15-53%), με τον δραστήριο Χογκ να μετρά 11 πόντους.
Στο δεύτερο μέρος, η Κηφισιά συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με τον Αρκαδικό να μειώνει το σκορ σε 41-54 στο 27'. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, βελτίωσαν την άμυνα τους και με ένα επί μέρους σκορ 22-10 μείωσαν το σκορ σε 49-58 στο 30', έχοντας για μπροστάρη τους Στεφανίδη και Καββαδά.
Στην τέταρτη περίοδο, η Κηφισιά μπήκε στο ματς μετρώντας ένα σερί 7-0 (49-65), με τον Φαν Όστρουμ να μειώνει το σκορ σε 59-69 στο 35', αλλά ακολούθως πήρε ο Λόουερι διαμόρφωσε το 59-73. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, κρατώντας σε διψήφιο αριθμό, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει τη νίκη με σκορ 64-78.
Τα δεκάλεπτα: 9-24, 27-48, 49-58, 64-78.
Ανά δεκάλεπτο: 9-24, 18-24, 22-10, 15-10.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 27 (11/14δ, 8ρ), Φαν Όστρουμ 4, Στεφανίδης 9, Μπράουν 9, Νούτινεν 6, Λι, Καραμαλέγκος, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου 6 (2), Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 12 (2), Κασελάκης 7, Χοτζ 14 (1), Ελ-Αμίν 6 (1), Γλυνιαδάκης 8, Λόουερι 18 (3), Γκίκας 3 (1), Χρυσικόπουλος 1, Σμιθ 10.