15/1/16

3η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Ολυμπιακός - Μπάμπεργκ 72-77

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με +24 στο 26', ο Ολυμπιακός μείωσε στα 12'' πριν το τέλος σε 74-72, αλλά στο τέλος η εξαιρετική στην αναμέτρηση Μπάμπεργκ νίκησε με 77-72 στο ΣΕΦ.
Την πρώτη του ήττα στο φετινό TOP-16 γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε από την εξαιρετική στην αναμέτρηση Μπάμπεργκ με 77-72. Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση στο ματς, προηγήθηκαν και με +24 (31-55) στο 26', οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν κοντά στην ανατροπή, με το τρίποντο του Σπανούλη στα 12'' πριν την λήξη (72-74), αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι πήραν το θετικό αποτέλεσμα. Έκανε την ζημιά ο "μπόμπερ" Στρέλνιεκς με 15 πόντους και με 4/5 τρίποντα στο ματς, έκανε σπουδαίο παιχνίδι και ο Μίλερ (23π, 4/6τρ, 4ρ).

Η Μπάμπεργκ τον έλεγχο του ρυθμού.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να μένουν δίχως σκορ για περίπου τρία λεπτά, μέχρι τη στιγμή που στο 4' ο Πρίντεζης στον αιφνιδιασμό έφερε το σκορ στα ίσα (2-2). Οι Στρόμπερι και Χάντερ μπήκαν στο παρκέ για να δώσουν ώθηση στην ομάδα, κάτι που συνέβη, με τον Αμερικανό σέντερ να μειώνει το σκορ σε 6-7, σε ένα σημείο που οι Πειραιώτες είχαν μπλοκάρει στην επίθεση.
Η Μπάμπεργκ λειτουργούσε εξαιρετικά στο σετ παιχνίδι, έχοντας υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας και κατάφερε να ξεφύγει με +8 (7-15) στο 9', με τους Γερμανούς να αξιοποιούν τα σουτ από την περιφέρεια. Σε εκείνο το σημείο έδωσε... ανάσα ο Χάκετ με τρίποντο (10-15), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Μίλερ, με το 10-18 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου, σε ένα δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό.
Ο "καυτός" Στρέλνιεκς και η Μπάμπεργκ στο +13.
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ με τρίποντα, με τους Γερμανούς να μην χάνουν σουτ (15-21, 4/5τρ), ενώ ακολούθως ο Παπαπέτρου σκόραρε στον αιφνιδιασμό (17-21). Η Μπάμπέργκ συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό, λειτουργώντας στοχευμένα στις επιθέσεις της, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο πρόβλημα στην ερυθρόλευκη άμυνα, η οποία αδυνατούσε να βρει λύση στους αυτοματισμούς που έβγαζαν στο παρκέ οι Γερμανοί.
Ο Στρόμπερι στη συνέχεια με τρίποντο μείωσε στον πόντο (24-25) στο 25', αλλά η απάντηση της Μπάμπεργκ ήταν άμεση, παίρνοντας σκορ στον αιφνιδιασμό (24-29). Ο "καυτός" Στρέλνιεκς δεν έχανε σουτ από την περιφέρεια (5/7 η ομάδα του), με τους Γερμανούς να ξεφεύγουν με +10 (24-34) στο 17', με τον Ολυμπιακό να είναι εκτός ρυθμού. Ο "μπόμπερι" Στρέλνιεκς έφτασε τα 3/4 τρίποντα στο ματς, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +13 (24-37), κάνοντας επίδειξη των δυνατοτήτων του από την περιφέρεια, με το 26-39 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Η Μπάμπεργκ στο +24, αντέδρασε ο Ολυμπιακός και μείωσε.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάμπεργκ έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στο +21 (26-47) στο 23', με τους Γερμανούς να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, λειτουργώντας στοχευμένα και μεθοδικά στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να είναι απελπιστικά άστοχος τόσο κοντά στο καλάθι όσο και από την περιφέρεια. Ο Στρόμπερι έδωσε... ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο, αλλά ο Μίλερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τους Γερμανούς να μετρούν 7/10 από τα 6.75 μέτρα στο 25'.
Η Μπάμπεργκ συνέχιζε να λειτουργεί με υπομονή στο παιχνίδι της, με τον τρομερό Στρέλνιεκς να μετρά 4/5 τρίποντα (8/11 συνολικά), εκτοξεύοντας την διαφορά στο +24 (31-55) στο 26'. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 7-0 σερί (38-55), με τον Πρίντεζη να παίρνει μπρος, σκοράροντας τόσο από το low-post, όσο και από την περιφέρεια, μειώνοντας το σκορ σε 42-57 στο 18'. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια πίεζαν σε όλο το γήπεδο, έβγαζαν άμυνες και έπαιρναν τα ριμπάουντ, με τον εκστασιασμένο Στρόμπερι να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε, με τους γηπεδούχους να μειώνουν το σκορ σε 47-57. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Γερμανούς να προηγούνται με 59-47.
Άγγιξε την ανατροπή αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός.
Στην 4η περίοδο η Μπάμπεργκ ξεκίνησε με τρίποντο, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και να υποπίπτει συνεχώς σε λάθη, με τους Γερμανούς να προηγούνται με 65-47 στο 34'. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο άρχισαν να βγάζουν και νεύρα στο παιχνίδι τους, νιώθοντας και την πίεση από τον χρόνο. Ο Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, μειώνοντας σε 52-65 στο 35', με τους Πειραιώτες να να προσπαθούν να γυρίσουν το ματς.
Στη συνέχεια ο Παπαπέτρου απάντησε με τρίποντο και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας το σκορ σε 57-67, με τον Σπανούλη στη συνέχεια να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ (61-69). Ο Ολυμπιακός πίεζε στην άμυνα, ο Αθηναίου ευστόχησε από την περιφέρεια, με τον Στρόμπερι με βολές να μειώνει σε 66-71 στο 38'. Το παιχνίδι είχε πάρει... φωτιά, με τον Σπανούλη να ευστοχεί σε τρίποντο, μειώνοντας σε 72-74 στα 11' πριν την λήξη του ματς. Ο Γουόναμέικερ απάντησε με βολές, ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο, με την Μπάμπεργκ να φτάνει στη μεγάλη νίκη με σκορ 72-77.
Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59, 72-77.
Ανά δεκάλεπτο: 10-18, 16-21, 21-20, 25-18.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (1), Τζέιμς 2, Χάντερ 2, Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 15 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Χάκετ 10 (2), Αθηναίου 3 (1).
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Μέλι 7, Ζήσης 4, Τάις 2, Ουαναμέικερ 8 (1), Στρέλνιεκς 15 (4), Μίλερ 23 (4), Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 14.