13/2/16

18η Αγωνιστική Α1 : Καβάλα - ΑΕΚ 55-65

Η ΑΕΚ επικράτησε της Καβάλας με σκορ 55-65 στο κλειστό της Καλαμίτσας, έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες στην κανονική περίοδο και φιγουράρει μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 14-4.
H AΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο της Καβάλας στο κλειστό της Καλαμίτσας, επικρατώντας με σκορ 55-65 και φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες στην κανονική περίοδο. Έτσι η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς φιγουράρει μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, με ρεκόρ 14-4. Από την άλλη πλευρά, η Καβάλα έπεσε στο 4-14.

Ο MVP:

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς άγγιξε το double-double με 9 πόντους (3/5 βολές, 3/5 δίποντα) και 11 ριμπάουντ (7 αμ. - 4 επιθ.). Είχε ακόμα 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ και 18 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αριθμός:

Ο Λίον Ουίλιαμς της Καβάλας μάζεψε τα 20 από τα 35 ριμπάουντ της Καβάλας στον αγώνα με την ΑΕΚ! Συγκεκριμένα ο Αμερικανός σέντερ των γηπεδούχων "κατέβασε" 17 αμυντικά και 3 επιθετικά ριμπάουντ!

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Ο ΜακΚι έκανε το 53-59 στο 37'31", υποχρεώνοντας τον Γιούρι Ζντοντς να καλέσει τάιμ άουτ! Εν συνεχεία το τρίποντο του Κατσίβελη έκανε το 53-62 για την ΑΕΚ που δεν απειλήθηκε ξανά και έφτασε τις 14 νίκες στην κανονική περίοδο.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στο κλειστό της Καλαμίτσας με βασικούς τους Κατσίβελη, Καλαμπόκη, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς απέναντι στην Καβάλα ενώ προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Κατσίβελης έκανε το 3-13 στα 3'44" για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Γουίλιαμς έδωσε λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων ωστόσο η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-21. Στη συνέχεια η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (24-22, 14'45") με το τρίποντο του Γιαννακίδη όμως ο Σάκοτα σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 29-32 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Η "Ένωση" βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική της άμυνα και προηγήθηκε ξανά με +10 με το καλάθι του Χέρστον (33-43, 25'28"), διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά ως το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Καβάλα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της ΑΕΚ, μειώνοντας σε 47-53 με τον Κρομά στα 7'21" για το τέλος. Μάλιστα ο ΜακΚι έκανε το 53-59 στο 37'31", υποχρεώνοντας τον Γιούρι Ζντοντς να καλέσει τάιμ άουτ! Το comeback της Καβάλας δεν ολοκληρώθηκε ποτέ αφού το τρίποντο του Κατσίβελη έκανε το 53-62 για την ΑΕΚ που δεν απειλήθηκε ξανά και επικράτησε με σκορ 55-65.
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-32, 40-50, 55-65.
Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Γουίλιαμς 18, ΜακΚι 9 (1), Κοστόφ 2, Κρομά 9, Σταμπουλής 2, Γκέλιος 5, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 15 (2), Μιλόσεβιτς 9, Μαυροκεφαλίδης 9, Κατσίβελης 7 (1), Καλαμπόκης 9 (2), Παπαντωνίου 5 (1), Σάκοτα 6 (1), Κάρτερ 5, Μπράουν, Σαρικόπουλος, Μαυροειδής.