18/2/16

19η Αγωνιστική Α1 :Ρέθυμνο - Λαύριο 87-85

Έπειτα από ένα δραματικό αγώνα το Ρέθυμνο κατάφερε να πάρει την τρίτη διαδοχική του νίκη επικρατώντας με 87-85 του Λαυρίου.
Με φόρα από το "Παλατάκι" το Ρέθυμνο κατάφερε να σταθεί στο ύψος του και να πανηγυρίσει ακόμα μία νίκη. Οι Κρητικοί επιβλήθηκαν με 87-85 του Λαυρίου σε έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν και μπήκαν 16 πόντοι σε ένα λεπτό!

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Σε έναν αγώνα που κρίνεται στο φινάλε ο ήρωας κι ο μοιραίος ίσως απέχουν μόλις μερικά δευτερόλεπτα. Αυτό συνέβη και στην περίπτωση του Ρασάντ Μάντεν, ο οποίος έπειτα από μία λάθος πάσα βοήθησε το Λαύριο να περάσει μπροστά στα 8 δευτερόλεπτα. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν απογοητεύτηκε και 6 δευτερόλεπτα μετά έγινε αυτό που με καλάθι και φάουλ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο MVP:

Με τον Ρόλαντ Σάφτενααρ να δείχνει ότι βρίσκεται σε κακή βραδιά ο Ντάριους Κάρτερ κλήθηκε να αγωνιστεί για αρκετή ώρα, όμως φρόντισε να βγάλει... ασπροπρόσωπο τον προπονητή του. Οι Κρητικοί πήραν 34 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό κι ο Αμερικανός που σταμάτησε στους 15 είχε μεγάλο ποσοστό σε αυτό.

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Ο Μάρκο Κέσελ έμοιαζε πραγματικά ασταμάτητος. Ο Σέρβος φόργουορντ είχε 17 πόντους (3/4τρ.) στο πρώτο ημίχρονο την ώρα που οι Ντελινικάιτις και Σάφτενααρ του Ρεθύμνου δεν είχαν σκοράρει ούτε μία φορά. Τελικά ο Σέρβος φόργουορντ σταμάτησε στους 25 πόντους έχοντας πετύχει και 5 τρίποντα.

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ ξεκίνησε το παιχνίδι. Το Λαύριο με τα τρίποντα του Βαγγέλη Σακελλαρίου κατάφερε να μην αιφνιδιαστεί από το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων κι έτσι οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (11-10 στο 5'). Σε εκείνο το σημείο με τους Κέσελ (10π. στο πρώτο δεκάλεπτο) και Σακελλαρίου να παίρνουν μπρος το Λαύριο έτρεξε ένα επιμέρους 10-2 κι από το -4 (14-10) βρέθηκε στο +4 (16-20 στο7') αιφνιδιάζοντας τους Κρητικούς. Το τάιμ του που κάλεσε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε ευεργετική επήρεια στους παίκτες του που έβαλαν φρένο στον ρυθμό των "νεοφώτιστων" κι έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-22 (στο 10').
Με σερί 5-0 των φιλοξενούμενων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος (21-27 στο 12') και τα πράγματα φάνηκε να μην πηγαίνουν όπως υπολόγιζαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έβρισκαν συνήθως σκορ στον αιφνιδιασμό. Ο Ράιαν Χάροου ανέλαβε δράση σε εκείνο το σημείο και με μεγάλα σουτ κράτησε τον ΑΓΟΡ μέσα στο παιχνίδι πριν να είναι... αργά (30-33 στο 17'). Ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνεται πιο εύκολα το λάθος. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις συνθήκες και με ένα σερί 6-0 βρέθηκε να προηγείται με 30-39 (στο 18'). Το Ρέθυμνο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να απαντήσει και με ένα επιμέρους 6-1 το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 36-40.
Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακή για τον ΑΓΟΡ που με τρίποντα τον Στόουν και Ντελινικάιτις έτρεξε ένα επιμέρους 10-3 και προηγήθηκε έπειτα από αρκετή ώρα με 46-43 (στο 24'). Η επιθετική άνοδος του Λιθουανού σε συνδυασμό με τον Σταύρο Σχίζα, ο οποίος αποτελούσε μία αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος για τους Κρητικούς βοήθησε το Ρέθυμνο να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 60-57 κι αφού πρώτα είχε τρέξει ένα επιμέρους 24-17. Στη τελευταία περίοδο ο ΑΓΟΡ έδειξε να μπαίνει αρκετά δυναμικά και δεν άργησε να προηγηθεί ακόμα και με +8 (72-64 στο 35'), όμως με τον Περράκη και τον Μπολντς οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 που έφερε εκ νέου το ματς σε απόσταση αναπνοής (72-69). Τα πάντα πλέον ήταν ρευστά και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 78-77. Σε εκείνο το σημείο ήταν η στιγμή για να μιλήσουν οι ψύχραιμοι και από τη γραμμή των βολών φτάσαμε στα 19 δευτερόλεπτα όταν και ο Χάρης Γιαννόπουλος με δύο βολές έκανε το 84-80. Ο Κέσελ πήρε γρήγορα τη μπάλα και δεν λάθεψε έξω από τα 6,75μ. μειώνοντας σε 84-83, ενώ στη συνέχεια ο Μάντεν λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος όταν και με μία λάθος πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Γιανγκ να κλέψει και με ασίστ στον Μπάρλο να κάνει το 84-85. Στα 2 δευτερόλεπτα ο Μάντεν πήρε... το αίμα του πίσω και με καλάθι και φάουλ έγραψε το τελικό 87-85.
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-40, 60-57, 87-85.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 7 (2), Σχίζαν 11 (1), Μάντεν 14 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 15, Σάφτενααρ 5, Γιαννόπουλος 9 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 17.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κέσελ 25 (5), Σακελλαρίου 6 (2), Νίξον 13 (1), Περράκης 5, Κακλαμανάκης, Γιανγκ 5 (1), Κρουμπαλί 10, Γιαννακόπουλος, Μπάρλος 4, Μπολντς 17 (4).