12/3/16

22η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Κολοσσός Ρόδου 68-71

Ο Κολοσσός της… ανατροπής!
Ο Κόροιβος έλεγχε τον ρυθμό για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην 4η περίοδο ο Κολοσσός με ανατροπή στο σκορ πήρε την εκτός έδρας νίκη μέσα στην Αμαλιάδα με 71-68, με τον τρομερό Ρέλεφορντ να σημειώνει 35 πόντους.
Για την 22η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Κολοσσός Ρόδου άλωσε την Αμαλιάδα, νικώντας τον Κόροιβο με 71-68. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους στην διοργάνωση. Οι Ροδίτες συνεχίζουν σε τροχιά playoffs.

Ο MVP του αγώνα:

Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ ήταν ασταμάτητος στην επίθεση για τον Κολοσσό Ρόδου, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 35 (!) πόντους, μετρώντας 8/11 δίποντα (72%), 2/5 τρίποντα και 13/14 βολές. Παράλληλα, μέτρησε 4 κλεψίματα στο ματς, ενώ κέρδισε και 8 φάουλ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 4η περίοδο. Ο Κόροιβος προηγήθηκε και με +10 (43-33) στο 24', ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν ένα επί μέρους σκορ 17-27, φτάνοντας στην νίκη. Ο Γεωργαλής έβαλε μεγάλο τρίποντο στο 37', φέρνοντας τον Κολοσσό στο +7 (55-62) και από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν μέχρι το τέλος σωστά το προβάδισμα τους. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, δεν πήγαν για τρίποντο, με τον Σλαφτσάκη να κερδίζει φάουλ σε μπάσιμο στο 1'', χάνοντας και τις βολές.

Ο αριθμός της αναμέτρησης:

Οι 35 πόντοι που πέτυχε ο εξαιρετικός Τρέβορ Ρέλεφορντ, αλλά και το γεγονός πως και οι δύο ομάδες είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη. Ο Κόροιβος είχε 11 ασίστ και 22 λάθη, ενώ ο Κολοσσός μέτρησε 11 ασίστ και 19 λάθη.

Το ματς:

Ο Κόροιβος προηγήθηκε με 7-5 στο 3'  με τον Βασιλόπουλο, με τις δύο ομάδες να "κολλάνε" στο σκορ σε εκείνο το σημείο. Ο Κολοσσός ισοφάρισε (10-10) με τον Λιούις στο 7', αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, φτάνοντας στο +1 (21-10), έχοντας για μπροστάρη στο σκορ τον Βασιλόπουλο, μετρώντας ένα σερί 11-0. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου να προηγείται με 21-12.
Ο Κολοσσός Ρόδου στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 21-17 με τον Ντέιβις, αλλά στη συνέχεια ήρθε η απάντηση από τον Κόροιβο. Οι Χάρις και Τρότερ ανέβασαν την διαφορά και πάλι στο +12 (29-17) στο 14'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, φτάνοντας και στο +13 (34-21) στο 18' με τον Βασιλόπουλο, με το πρώτο μέρος να βρίσκει την ομάδα της Αμαλιάδας να προηγείται με 40-25.
Στην τρίτη περίοδο, ο Κόροιβος συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, με το τρίποντο του Τρότερ να φέρνει την ομάδα του στο +10 (43-33) στο 24'. Ο Κολοσσός ακολούθως αντέδρασε, μειώνοντας με τον Ρέλφορντ σε 47-42 στο 29', με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 51-44, σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες αναλωνόντουσαν σε πολλά λάθη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Λιούις μείωσε σε 51-47, βάζοντας... φωτιά στο ματς, με τον Κολοσσό να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή, διεκδικώντας την νίκη. Ο Σαλούστρος στο 35' μείωσε σε 55-53, ενώ ακολούθως ο Λιούις με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Ροδίτες με σκορ 55-57 στο 36'. Ο Κόροιβος σε εκείνο το σημείο μπλόκαρε επιθετικά και δεν είχε καθαρό μυαλό, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν και στο +7 (55-62) με τρίποντο του Γεωργαλή στο 37'. Στο 1,5'' πριν την λήξη ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (62-62), με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να πηγαίνουν συνεχώς στις βολές. Στα 7'' πριν το τέλος ο Ρέλεφορντ ευστόχησε στις βολές (68-71), ο Κόροιβος ακολούθως κόλλησε στην επίθεση, ο Σλαφτσάκης στο 1'' πριν το τέλος κέρδισε φάουλ, αλλά έχασε τις βολές. Με αυτόν τον τρόπο οι Ροδίτες πήραν την εκτός έδρας νίκη με σκορ 68-71
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71.
Ανά δεκάλεπτο: 21-12, 19-13, 11-19, 16-27.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Χ. Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 18, Καπίν 17, Χάρις 4, Κόβατς, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 12, Τρότερ 13, Γεωργάκης.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λίντεν, Ρέλεφορντ 35, Άχονεν, Σαλούστρος 10, ΜακΓκί 8, Μπίλις, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 7, Γεωργαλής 3, Λιούις 8.