10/8/16

ΑΕΛ - Ξάνθη 1-2 (ΦΙΛΙΚΟ).

ΑΕΛ Ξάνθη
Η Ξάνθη νίκησε με 2-1 την ΑΕΛ στο AEL FC ARENA σε ένα ματς με δυο πέναλτι, δυο δοκάρια και φιέστα τίτλου για τους "βυσσινί".
Φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου στην Football League πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης (10/8) στο AEL FC ARENA με τους βυσσινί να φιλοξενούν την ομάδα της Ξάνθης.
Εκεί οι Ακρίτες μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως ισοφάρισαν και τελικά πήραν τη νίκη με σκορ 2-1.
Το 1-0 για την ΑΕΛ έγραψε ο Βαρέλα από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 22' και το 49' ακυρώθηκαν γκολ για τους γηπεδούχους ως οφσάιντ από τους Ντέλετιτς και Μαρουκάκη. Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 65ο λεπτό με πέναλτι του Νιέτο.
Το τελικό 2-1 για την Ξάνθη έγραψε στο 76' ο Γιουνές με δυνατή κεφαλιά. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι Ακρίτες είχαν δυο δοκάρια με τους Λισγάρα (85') και Τριάδη (89').
ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Ζιβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Καμαρά, Σολτάνι, Βασιλακάκης, Ρεμπέριρα, Ράνος, Φλίσκας, Νιέτο , Ορφανίδης.
ΑΕΛ (Αναστασιάδης): Ντεγκρά, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Ναβάρο, Γκόλιας, Φατιόν, Ουρτάδο, Βαρέλα, Ντέλετιτς, Ναζλίδης.