19/8/16

Τα αποτελέσματα των 1ων αγώνων των playoffs του Europa League!

Τα αποτελέσματα των 1ων αγώνων των playoffs του Europa League!

Με σούπερ Στοχ, τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εύκολα με 3-0 της Γκρασχόπερς και επί της ουσίας εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Ντεμπούτο στον πάγκο των Τούρκων έκανε ο Ολλανδός τεχνικός, Ντικ Άντβοκατ.
Ο Στοχ σημείωσε δύο γκολ για τη Φενέρ, ενώ το 1-0 είχε κάνει νωρίτερα ο Σαεσούε. Η Γουέστ Χαμ έμεινε στο 1-1 στη Ρουμανία απέναντι στην Άστρα Τζούρτζου. Τα "σφυριά" προηγήθηκαν μόλις στο 4' με πέναλτι του Νομπλ, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1, στο 83' με τον Ντενίς Άλιμπεκ.
Ντεμπούτο Γκέντσογλου με Χάιντουκ.
Την πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, τη Χάιντουκ Σπλιτ, έκανε ο Σάββας Γκέντσογλου. Ο 26χρονος χαφ, που έχει στους Κροάτες ως δανεικός από τη  Μπάρι, χρησιμοποιήθηκε για 87 λεπτά στον αγώνα του Ισραήλ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Δυστυχώς για την ομάδα του επήλθε η ήττα με 2-1, αλλά υπάρχουν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση.
Θριαμβευτικό πέρασμα για την Άντερλεχτ από την Πράγα στην αναμέτρηση με τη Σλάβια. Οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και "καθάρισαν" με 3-0 τους Τσέχους, οι οποίοι πλέον θα πρέπει να ελπίζουν σε θαύμα για να προκριθούν στους ομίλους του Europa League.
Η ΑΕΚ Λάρνακας γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Σλόβαν Λίμπερετς, ενώ κλήθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 65', αφού ο Ορτίθ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μέσα σε 15 λεπτά. Η Γκαμπάλα βρέθηκε να χάνει 1-0 στην έδρα της από τη Μάριμπορ, αλλά με αντεπίθεση σημείωσε τρία γκολ και έφτασε στο τελικό 3-1.
Η Κρασνοντάρ στην έδρα της έκανε επίδειξη δύναμης. Διέλυσε με 4-0 την Παρτιζάνι, ενώ είναι αξιοσημείωτο πως όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Στην Τουρκία η Ιστανμπούλ Μπασάκσεχίρ υποδέχτηκε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι Ουκρανοί πήραν τη νίκη με 2-1 και έχουν τον πρώτο λόγο την πρόκριση στους ομίλους.
Η Σασουόλο έπαιξε στην έδρα της με τον Ερυθρό Αστέρα και έφτασε στην επικράτηση. Οι Ιταλοί με γκολ των Μπεράρντι, Πολιτάνο και Ντεφρέλ νίκησαν 3-0 και πλέον οι Σέρβοι θα πρέπει να κάνουν το... τέλειο ματς για να τους αποκλείσουν.
Η Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ υποδέχθηκε στο "Teddy Stadium" την Σεντ-Ετιέν, στην πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις μεταξύ των ομάδων για τα play offs του Europa League.
Οι Ισραηλινοί έκαναν έναν ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Βερέντ από ασίστ του Σέχτερ, άνοιξε το σκορ. Όμως η συνέχεια ήταν απογοητευτική για την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, καθώς πολύ γρήγορα το σκηνικό ανατράπηκε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.
Από ασίστ του Τεοφίλ-Κατρίν, ο Λεμουάν ισοφάρισε για την Σεντ-Ετιέν στο 15ο λεπτό και με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήρθε ο Πογκμπά για να δώσει το προβάδισμα με 2-1 στην γαλλική ομάδα, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο 45λεπτο στο "Teddy Stadium".

Τα αποτελέσματα των play offs:

Τετάρτη (17/8)
Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - Σεντ Ετιέν 1-2 (8' Βερέντ / 15' Λεμουάν, 29' Πογκμπά)

Πέμπτη 18/8
Αστάνα - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 2-0 (70' Καμπανάνγκα, 80' Νουργκαλίεφ)
Ντινάμο Τιφλίδας - ΠΑΟΚ 0-3 (2' Λέο Μάτος, 71' Κρέσπο, 83' Περέιρα)
Σεντερίσκε - Σπάρτα Πράγας 0-0
Μίντιλαντ - Οσμανλίσπορ 0-1 (20' Μπάνγκααρντ)
Κρασνοντάρ - Παρτιζάνι 4-0 (18' Ζοαοζίνιο, 27' Σμόλοφ, 45' Γέντρετζικ, 73' αυτ. Κρασνίκι)
Γκέτεμποργκ - Καραμπάγκ 1-0 (58' Άλμπαεκ)
Γκαμπάλα - Μάριμπορ 3-1 (37' Ζενιόφ, 50', 52' Νταμπό / 17' Ταβάρες)
ΑΕΚ Λάρνακας - Σλόβαν Λίμπερετς 0-1 (29' Κουφάλ)
Αούστρια Βιέννης - Ρόζενμποργκ 2-1 (51' Γκρούνβαλντ, 53΄Πιρές / 91' Ρεγκίνιουσεν)
Σλάβια Πράγας - Άντερλεχτ 0-3 (49' Σιλά, 60' Τεοντόρτσικ, 71' Χάνι)
Μακάμπι Τελ Αβίβ - Χάιντουκ Σπλιτ 2-1 (9' Άλμπερμαν, 77' Σκαριόνε / 57' Σαΐντ)
Ινστανμπούλ Μπασάκσεχίρ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-2 (56' πεν. Εμρέ Μπελόζογλου / 24' Σικαλέτσι, 41' Κοβαλένκο)
Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Γκενκ 2-2 (52' πεν. Μάριτς, 59' Φιόλιτς / 35' πεν. Μπέιλι, 47' Σαμάτα)
Βοϊβοντίνα - Άλκμααρ 0-3 (32', 81' Βούιτεν, 45'+2' Φράιντεϊ)
Παναθηναϊκός - Μπρόντμπι 3-0 (45'+2' Μπεργκ, 54' πεν. Λεντέσμα, 82' Μπεργκ)
Φενέρμπαχτσε - Γκρασχόπερς 3-0 (4' Σαεσούε, 72', 90'+2' Στοχ)
Άστρα Τζούρτζου - Γουέστ Χαμ 1-1 (83' Άλιμπεκ / 45' πεν. Νομπλ)
Γάνδη - Σκεντίγια 2-1 (45'+2' Ματόν, 92' Κουλιμπαλί / 9' Ιμπραΐμι)
Σασουόλο - Ερυθρός Αστέρας 3-0 (17' Μπεράρντι, 41' Πολιτάνο, 69' Ντεφρέλ)
Αρόουκα - Ολυμπιακός 0-1 (27' Σεμπά)
Τρέντσιν - Ραπίντ Βιέννης 0-4 (32', 54', 83' Σαούμπ, 73' Σουάμπ)
* Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 25 Αυγούστου.