19/10/16

1η Aγωνιστική Basketball Champions League : Ρόζα Ράντομ - ΠΑΟΚ 93-85 2η Παρ.(79-79 1η Παρ.) (71-71 κ.α.) (Γ' Όμιλος)

0
Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με το δεξί το Basketball Champions League, καθώς γνώρισε την ήττα από την πολωνική Ρόζα Ράντομ με 93-85, σε ένα ματς που χρειάστηκε τρεις παρατάσεις και 2,5 ώρες για να ολοκληρωθεί!
Οι ελληνικές ομάδες δεν κατάφεραν να τριτώσουν τις νίκες τους στην πρεμιέρα του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του, αφού “λύγισε” στην τρίτη παράταση στο Ράντομ και ηττήθηκε με 93-85 από τη δευτεραθλήτρια Πολωνίας Ρόζα, σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές, καθώς οι δύο ομάδες ενάλασσαν επί 55 λεπτά το προβάδισμα. Στο τέλος, πάντως, ένας βραχύσωμος Αμερικανός ονόματι Τάιρον Μπράζελτον και ένας... ήρωας από το πουθενά (Γέσκε), έκαναν τη διαφορά.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η Ρόζα Ράντομ έδειξε εξ αρχής ότι μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Με τον Τάιρον Μπράζελτον να κάνει ό,τι θέλει στην πρώτη περίοδο και να σημειώνει πολύ γρήγορα 9 πόντους, η πολωνική ομάδα ξέφυγε στο 6' με 13-6 χάρις σε ένα σερί 8-0. Ο “δικέφαλος” έμεινε χωρίς πόντο επί 4,5 λεπτά στην πρώτη περίοδο, ωστόσο την ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο. Μετά το αρχικό “νεκρό διάστημα” που είχε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, “έτρεξε” ένα επιμέρους 17-2 από το 6' έως το 13' και όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά ξέφυγε και με 23-15.
Η φιναλίστ του περσινού πολωνικού πρωταθλήματος δεν άργησε να απαντήσει, σε ένα ημίχρονο που περιείχε συνολικά 9 εναλλαγές προβαδίσματος. Η Ρόζα βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Σοκολόβσκι, Τζάκσον και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 33-30, έχοντας κερδίσει παράλληλα τις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Η πολωνική ομάδα ξέφυγε ακόμα και με 38-33 στο 22', κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ “έσφιξε” την άμυνα του. Από το 22' έως το 29' οι “μελανόλευκοι” δεν δέχτηκαν ούτε ένα καλάθι, προηγήθηκαν με 48-41 στο 28' χάρις σε ένα επιμέρους 15-3 και τον Σάιμπερτ να βάζει 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, ωστόσο οι γηπεδούχοι τελείωσαν πάλι καλύτερα το δεκάλεπτο.
Ένα ξέσπασμα του Μπράζελτον βοήθησε τους Πολωνούς να κλείσουν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 10-2 και να ανακτήσουν το προβάδισμα (51-50). Προσωρινά όμως. Επί τρία δεκάλεπτα καμία ομάδα δεν κατάφερε να σταθεροποιήσει την απόδοση της και αυτό δεν συνέβη ούτε στο τέταρτο. Ο “δικέφαλος” ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με σερί 5-0 αλλά στη συνέχεια έκανε πέντε λεπτά να σκοράρει ξανά. Το 51-55 έγινε 59-57 και κάπου εκεί το “θρίλερ” άρχισε να ξετυλίγεται...
Μετά το καλάθι του Μπελ στα 55'' ο Πέινερς ισοφάρισε το σκορ στα 31,9'' (65-65) και στην εκπνοή του 40λεπτου ο Σοκολόβσκι αστόχησε ανενόχλητος σε τρίποντο. Παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 71-68 αλλά η μία ελεύθερη βολή που έχασε ο Τσόχλας 23,9'' άφησε ανοιχτή την πόρτα για τον απίθανο Μπράζελτον, ο οποίος... είδε φως και μπήκε. Ο βραχύσωμος Αμερικανός ευστόχησε σε ένα απίστευτο εκτός ισορροπίας τρίποντο με 16,1'' να απομένουν και έστειλε το παιχνίδι σε νέα παράταση, αφού ο Τσόχλας αστόχησε απελπιστικά στην τελευταία επίθεση και το καλάθι που έβαλε ο Γλυνιαδάκης μετά το επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε, ήταν εκπρόθεσμο.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65 (κ.α.), 71-71 (1η παρ.), 79-79 (2η παρ.), 93-85.
ΡΟΖΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Βίτκα 2, Μπογιανόβσκι 5, Μπράζελτον 36 (12/25σ., 5ρ., 9ασ.), Μπελ 17 (8ρ., 5κλ.), Σοκολόβσκι 12 (11ρ.), Ανταμς, Μπόναρεκ, Γέσκε 9 (7ρ., 3ασ.), Τζάκσον 12 (8ρ., 2κ.).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6 (7ρ., 4ασ.), Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (5ρ., 7ασ.), Τέιλορ 0/3σ., Μιλιένοβιτς 3 (4ασ.), Γλυνιαδάκης 14 (9ρ.), Σάιμπερτ 19 (5/11τρ.), Καμάρας, Μπράιαντ 11, Πέινερς 7, Κλάντον 16 (7/10σ., 9ρ.).