22/10/16

3η Αγωνιστική Α1 : Δόξα Λευκάδας - Ολυμπιακός 94-95

Ο Αμερικανός με τρίποντο 1 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό στο θρίλερ της Λευκάδας (94-95).
O 'Eρικ Γκριν πήρε το όπλο του και υπέγραψε την απόδραση του Ολυμπιακού από τη Λευκάδα. Το 94-95 ήρθε από τα χέρια του Αμερικανού, ο οποίος ακριβώς ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Λίγο πριν είχε μείωσε και σε 94-92, κρατώντας ζωντανό τον Ολυμπιακό, που λίγο έλειψε να υποστεί ήττα σοκ από τη Δόξα.
Οι Λευκαδίτες με τον Γουέλς να είναι ασταμάτητος προηγήθηκε με 94-89 1:24 πριν από τη λήξη, αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους... Ακόμα κι έτσι αξίζουν το χειροκρότημα, διότι συμμετείχαν σε ένα ματς γιορτή για το μπάσκετ στην Ελλάδα, στο κατάμεστο κλειστό του νησιού. Μοναδική παραφωνία ενός πολύ όμορφου αγώνα ήταν ο διαιτητής κ. Συμεωνίδης. Οχι μόνο έδειξε σε πολλές περιπτώσεις ότι έχει άγνοια κανονισμών, αλλά το κυριότερο απ' όλα είχε να κάνει με το ότι δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Ευτυχώς υπήρχαν οι Μάνος και Παγώνης και κρατήθηκε το ματς.
O MVP:
Ο Ερικ Γκριν. Ποιος άλλος; Δεν είναι οι 13 πόντοι, τα 4 ριμπάουντ και οι 2 ασίστ. Είναι οι 6 τελευταίοι πόντοι που πέτυχε στο ματς, διότι χάρη σε αυτούς ο Ολυμπιακός γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι. Εβαλε 2/2 τρίποντα και οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη, ακριβώς ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Δεν χρειάζονται και πολλά. Με το σκορ στο 94-89 και 84'' να απομένουν, ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Εκεί χρειαζόταν ο παίκτης που θα αλλάξει την ιστορία του αγώνα και θα το κρίνει. Ηταν ο Ερικ Γκριν με 2/2 τρίποντα και οι Πειραιώτες άλωσαν τη Λευκάδα.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η Δόξα Λευκάδας είχε 79% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, γι αυτό και κατάφερε για 15 λεπτά να είναι μπροστά στο σκορ. Ολοκλήρωσε το ματς με 69% στα δίποντα και 43% στα τρίποντα, γι αυτό και ήταν ανταγωνιστική παρότι είχε 13 ριμπάουντ λιγότερα.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το ματς είχε ξέφρενο ρυθμό στο πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να πιέζει από την αρχή και να κάνει το 5-11 στο 2'! Η Δόξα Λευκάδας δεν... μάσησε και με τον Σκοτ να "τρυπάει" την αντίπαλη άμυνα πέρασε μπροστά με 18-17 στο 5'.
Ο Αμερικανός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, μαζί του ανέβηκαν και οι Γουέλς, Τσαλδάρη και η Δόξα Λευκάδας έγραψε το 40-36 στο 15'!  Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός βελτίωσε την αμυντική του εικόνα (με την είσοδο του Αγραβάνη) και παράλληλα βρήκε επιθετικές λύσεις με τους Λοτζέσκι και Γκριν, που μαζί με τον Σπανούλη δημιούργησαν "καυτή" τριάδα στην περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, έκανε το 45-52 , που ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν και το 47-57 στο 21' και από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα. Ακόμα και όταν ο Χάρης Μαρκόπουλος, ο προπονητής της Δόξας, επέλεξε άμυνα ζώνης 3-2 για να σταματήσει τον Ολυμπιακό, ανέλαβε δράση ο Λοτζέσκι με 2/2 τρίποντα και έκανε το 65-81. Μόνο που το ματς δεν τελείωσε εκεί.
Ο Ντόμπλας βρήκε πεδίο δράσης στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν ο Γιανγκ πήγε στον πάγκο και με σερί 10-0 η Λευκάδας μείωσε σε 76-81 στο 33'. Ο Ρόμπινσον έκανε αμέσως μετά το 80-83 και παρά τις προσπάθειες του Σπανούλη, ο Γουέλς και ο Δεμερτζής ισοφάρισαν σε 85-85 στο 36'. Και άρχισε το θρίλερ.
Ο Δόξα έκανε και το 89-87 στο 37' με τρίποντο του Γουέλς και αμέσως μετά το 91-89. Δεν σταμάτησε όμως. Με νέο τρίποντο ο Γουέλς έγραψε το 94-89. Ο Γκριν με τρίποντο μείωσε σε 94-92 στο 39' , οι δύο ομάδες είχαν από μία άστοχη επίθεση, μόνο που ο Ολυμπιακός πήρε επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σπανούλης πάσαρε πάλι στον Γκριν οποίος με τρίποντο στο 39:59 έκανε το 94-95. Το τελευταίο σουτ υπό πίεση του Τσαλδάρη ήταν άστοχο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16, Τσαλδάρης 15, Γουέλς 27, Πεταλωτής, Δεμερτζής 3, Γεωργάκης, Ψαθάς, Ρόμπινσον 8.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8, Σπανούλης 19 (11ασ), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 10, Γκριν 13, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 6, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16.