3/11/16

5η Aγωνιστική Euroleague : Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-81

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τον Ολυμπιακό με 81-75, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν την πρώτη φετινή ήττα τους στο ΣΕΦ. Έκανε την "ζημιά" ο Τζάκσον, με τους "ερυθρόλευκους" στο τέλος να φτάνουν κοντά σε μία ακόμη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Για την 5η αγωνιστική της EuroLeague, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τον Ολυμπιακό με σκορ 75-81. Οι Ρώσοι "μπλόκαραν" το παιχνίδι των "ερυθρολεύκων", έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, είχαν ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα. Λίγο πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν στο -16 (52-68) στην τέταρτη περίοδο, μείωσαν σε 73-77 ένα λεπτό πριν το τέλος, έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για τους Πειραιώτες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Επόμενο ματς εκείνο στην Τουρκία κόντρα στην Γαλατασαράι (3/11).
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Ολυμπιακός ίσως να φοβόταν περισσότερο τους Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό, αλλά την... ζημιά στην αναμέτρηση του την έκανε ο εξαιρετικός στην αναμέτρηση Άαρον Τζάκσον. Έκανε καλή δουλειά στην άμυνα, ήταν αποτελεσματικός στην δημιουργία και κυρίως έβαλε μεγάλα σουτ στην επίθεση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση μετρώντας 15 πόντους (3/3τρ) και 5 ασίστ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Αν και ο Ολυμπιακός δεν το συνηθίζει, αυτή την φορά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη, μετρώντας 14 τελικές πάσες και 17 λάθη.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην δεύτερη περίοδο. Οι Πειραιώτες έμειναν δίχως σκορ στα πρώτα περίπου έξι λεπτά του δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας την περίοδο με σκορ 7-19! Πέτυχαν μόλις 7 πόντους σε εκείνο το διάστημα, έχοντας ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα, με τους Ρώσους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με +16 (28-44). Στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός πήγε για την μεγάλη ανατροπή, μείωσε σε 73-77 (αν και είχε βρεθεί στο -16 με 52-68), αλλά ακολούθως έχασε κρίσιμα ριμπάουντ στην άμυνα, τα οποία και του κόστισαν.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Γιανγκ. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε γρήγορα με 6-0, Σπανούλης-Πρίντεζης απάντησαν (6-5), με τους Ρώσους να μην χάνουν σουτ στην επίθεση, τιμωρώντας κάθε λάθος, με τον Τζάκσον με σερί τρίποντα να "γράφει" το 7-14 στο σκορ στο 5'. O Βοροντέβιτς με τρίποντο έφερε τους Ρώσους στο +8 (9-17) στο 7’, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, «πυροβολώντας» συνεχώς από την περιφέρεια (6/8τρ), με τους Τεόντοσιτς και Τζάκσον να φέρνουν την ομάδα τους στο +10 (13-23) στο 8’. Ο Πρίντεζης έδωσε… ανάσα με 6 σερί πόντους (19-25), φτάνοντας τους 13 στην πρώτη περίοδο, με το 21-25 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός θέλησε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, με τον Παπανικολάου να πηγαίνει πάνω στον Τεόντοσιτς. Οι Πειραιώτες έβγαζαν καλές άμυνες, αλλά σπαταλούσαν τις κατοχές τους στην επίθεση, με τον Χάινς και Ντε Κολό στο 25’ να «γράφουν» το 21-31 στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, μένοντας δίχως σκορ για 6 λεπτά, με τον Ντε Κολό να φέρνει την διαφορά στο +12 (21-33) στο 26΄. Ο Παπαπέτρου έδωσε… ανάσα με τρίποντο (24-33), αλλά οι γηπεδούχοι στην συνέχεια αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό, χάνοντας ριμπάουντ, σουτ, αλλά και τις βολές, με τον Τζάκσον να φέρνει τους φιλοξενούμενους στο +14 (28-42). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με σκορ 28-44, με τον Ολυμπιακό να έχει σημειώσει μόλις 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο μπήκε με ενέργεια στο παρκέ, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με Σπανούλη και Μπιρτς, μειώνοντας στο 23’ σε 37-48. Σπανούλης και Μπιρτς είχαν άριστη συνεργασία μέσα στο καλάθι (43-53), οι Πειραιώτες έβγαζα και άμυνες, αλλά η ΤΣΣΚΑ ήταν εντυπωσιακά εύστοχη από την περιφέρεια, με τον Τεόντοσιτς να «γράφει» το 43-56 στο 25’. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ακολούθως έβγαλαν εκνευρισμό στο παιχνίδι τους, αδυνατώντας να βρουν ρυθμό στην επίθεση, με το τρίποντο του Μάντζαρη να δίνει… οξυγόνο (46-57) στο 28’. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με σκορ 51-66.
Στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ πήγε ξανά στο +16 (52-68), με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πετύχει σουτ για να του δώσουν αυτοπεποίθηση, αλλά οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι άστοχοι. Ο Σπανούλης με ατομική προσπάθεια μείωσε σε 58-70 στο 35', ο Πρίντεζης με ατομικές ενέργειες μείωσε σε 66-75 στο 38', αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν έχανε πλέον σουτ και ο χρόνος πίεζε.
Μία καλή άμυνα και το τρίποντο του Γκριν στο 1'42'' πριν το τέλος, έφεραν τους "ερυθρόλευκους" στο -6 (71-77), με τις κερκίδες να παίρνουν... φωτιά! Γκριν και Παπανικολάου έχασαν τρίποντα, ο Πρίντεζης μείωσε ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ (73-77, στο 1'04''), ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε ένα ακόμη ριμπάουντ στην άμυνα. Ο Χάινς στις βολές έβαλε και τις δύο (73-79) και στην επόμενη επίθεση ο Βοροντσέβιτς έβγαλε άμυνα πάνω στον Παπανικολάου. Στο τέλος η ΤΣΣΚΑ έφτασε στην νίκη με σκορ 75-81.
Τα δεκάλεπτα: 21-25, 28-44, 51-66, 75-81
Ανά δεκάλεπτο: 21-25, 7-19, 23-22, 14-15
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 10, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (5ασ., 7λ.), Μιλουτίνοβ 3, Πρίντεζης 26 (7ρ.), Παπανικολάου 6 (8ρ., 4ασ.), Μάντζαρης 3, Χάκετ 2, Λοτζέσκι.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (9ρ.), Τεόντοσιτς 10 (5ασ.), Ογκαστιν 2, Φριτζόν, Τζάκσον 15 (5ασ.), Αντόνοβ 3, Βοροντσέβιτς 11, Χίγκινς 2, Χριάπα, Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 13.