17/12/16

11η Αγωνιστική Α1 : Κύμη - Προμηθέας Πάτρας 77-66

Τουντζιαράκης, Σιγκούνας και Σταμάτησαν οδήγησαν την Κύμη στη νίκη με 77-66 επί του Προμηθέα Πάτρας.
Πέρυσι είχαν την κόντρα τους στην A2, φέτος αντάμωσαν για πρώτη φορά στην Stoiximan.gr Basket League. Οι πρωταγωνιστές βέβαια στο παρκέ δεν άλλαξαν. Ο Σάββας Τουντζιαράκης και ο Αλέξανδρος Σιγκούνας οδήγησαν την Κύμη στη νίκη επί του Προμηθέα με 77-66, με τους Πατρινούς να έχουν για κορυφαίο τον Πέτρο Γερομιχαλό και άλλον έναν παίκτη που έπαιζε πέρτσι στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία, τον Δημήτρη Γράβα.
Η Κύμη, λοιπόν, πήρε την μεγάλη νίκη σε ένα ματς που συνολικά είχε την υπογραφή των Ελλήνων παικτών (Σταμάτης για τους γηπεδούχους, Γκίκας για τους φιλοξενούμενους) και έδειξε πως η Stoiximan.gr Basket League μπορεί να αναδείξει και γηγενείς μπασκετμπολίστες.

MVP:

Ο Σάββας Τουντζιαράκης εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σαρικόπουλου, πήρε χρόνο συμμετοχής λόγω της απουσίας του Μόργκαν και έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στην Stoiximan.gr Basket League. Είχε 17 πόντους με 1/2 βολές και 8/12 δίποντα, πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστμ έκανε 2 τάπες και είχε 16 στην αξιολόγηση, στα 34 λεπτά που τον εμπιστεύτηκε ο Μπαρτσιάκος. Ηταν ο κορυφαίος της Κύμης και ήταν ο βασικός λόγος της νίκης των γηπεδούχων.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Δημήτρης Σταμάτης ήταν εξαιρετικός και βοήθησε την Κύμη, ιδιαίτερα στα καθοριστικά σημεία. Επαιξε 23 λεπτά και είχε 11 πόντους με 3/3 βολές, 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ και είχε 10 στην αξιολόγηση, δείχνοντας ότι στα 20χρόνια του, γίνεται παίκτης υψηλού επιπέδου στην Stoiximan.gr Basket League.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Το τέλος της τρίτης περιόδου και η αρχή της τέταρτης έκριναν ουσιαστικά το παιχνίδι. Μέχρι το 28' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά σε εκείνο το σημείο η Κύμη πήρε σημαντική βοήθεια από Σιγκούνα, Σταμάτη, Τουντζιαράκη και Κοστόφ, πήρε διαφορά 11 πόντων και εκεί πήρε τη νίκη.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Με τον Τουντζιαράκη να ξεκινά εντυπωσιακά - εκμεταλλευόμενος τις απουσίες μέσα στη ρακέτα του Προμηθέα - και να πετυχαίνει 8 πόντους, η Κύμη έκανε το 13-5 στο 6' και έδειξε να ελέγχει το ματς. Σε εκείνο το σημείο ο Βετούλας έριξε στο παιχνίδι τον Γερομιχαλό και το σκηνικό άλλαξε. Ο Προμηθέας μείωσε σιγά, σιγά τη διαφορά και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-19.
Ο Σιγκούνας ανέλαβε δράση για την Κύμη και κάπως έτσι έγινε το 28-22 στο 12', αλλά πάλι δια χειρός Γερομιχαλού, σε συνδυασμό με τη βοήθεια που προσέφερε ο Γκίκας, άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Το σκορ έγινε 37-40 στο 19', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 39-40.
Σε όλο το τρίοτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Προμηθέα όμως να φαίνεται καλύτερος στο παρκέ του κλειστού της Κανήθου. Παρ' όλα αυτά ο  ο εξαιρετικός Δημήτρης Σταμάτης με γκολ φάουλ και ο Παμπλαντ με τρίποντο έκαναν το 49-45 για την Κύμη στο 27'.
Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 53-49, αλλά ένα τρίποντο του Κοστόφ και δύο καλάθια του Σιγκούνα έβαλαν για τα καλά μπροστά την Κύμη στο 33' (60-49). Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε, μείωσε σε 62-57 με συνεχόμενα καλάθια του Γράβα. Ο Σταμάτης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 68-61 και ο Τουντζιαράκης το 71-61 στο 37' και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με την Κύμη να φτάνει στη νίκη με 77-66.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 53-49, 77-66
ΚΥΜΗ Seajets (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17, Σχιζας 2, Αντεγκμπόγιε 10, Σιγκούνας 11 (1), Τσούπκοβιτς 9 (1), Κοστόβ 12 (2), Σταμάτης 11 (2), Πάμπλαντ 5, Ελ Αμίν.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Ντίκερσον 2, Κλαρκ 7 (1), Τόντιτς 3 (1), Κρόμα 3 (1), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Πέττας 6 (2), Γερομιχαλος 11 (1), Γραβας 13 (1), Τσάμης 2, Μουρ 12 (1).