14/12/16

9η Aγωνιστική Basketball Champions League : ΑΕΚ - Σαρλερουά 89-69

Η ΑΕΚ έπιασε τη Σαρλερουά από τον... λαιμό από το πρώτο πεντάλεπτο και έκανε υγιεινό περίπατο στο ΟΑΚΑ, καθώς συνέτριψε τη βελγική ομάδα 89-69 και έφτασε τις έξι νίκες σε εννέα αγώνες στο Basketball Champions League.
Εύκολο βράδυ πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την αδύναμη Σαρλερουά. Η ΑΕΚ δημιούργησε από το πρώτο δεκάλεπτο μία διαφορά 15 πόντων και συνέτριψε με χαρακτηριστική άνεση τη βελγική ομάδα 89-69, έχοντας κορυφαίο τον Μάικλ Ντίξον, που πέτυχε 20 από τους 23 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο. Ο “δικέφαλος” κυριάρχησε στα ριμπάουντ και προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, πριν αφήσει το πόδι από το γκάζι στα τελευταία 10 λεπτά...
Ο MVP:
Ποιος άλλος; Ο Μάικλ Ντίξον έκανε πλάκα στη Σαρλερουά στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 20 από τους 23 πόντους του στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε συνολικά 23 πόντους με 7/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ στα 29'49'' που αγωνίστηκε, ωστόσο δεν κατόρθωσε να αυξήσει τον αριθμό των πόντων του για έκτη συνεχόμενη εβδομάδα! Ο Ντίξον πέτυχε 9 πόντους την 3η αγωνιστική, 13 την 4η, 14 την 5η, 15 την 6η, 22 την 7η και 29 την 8η.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η ΑΕΚ κυριάρχησε με τόσο εμφατικό τρόπο στον τομέα των ριμπάουντ, που σε ένα σημείο στη δεύτερη περίοδο είχε 21 και η Σαρλερουά 6! Ο “δικέφαλος” μάζεψε συνολικά 41 ριμπάουντ και 20 επιθετικά, ενώ όλη η Σαρλερουά είχε 22. Μάλιστα, από το 16' έως το 21' η βελγική ομάδα δεν κατόρθωσε να μαζέψει ούτε ένα ριμπάουντ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Το ξέσπασμα που έκανε η ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο αποδείχθηκε ότι ήταν όλο το παιχνίδι. Η ΑΕΚ ξέφυγε ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και έκλεισε το πρώτο 20λεπτο με 56 συνολικά. Η Σαρλερουά χρειάστηκε 31 λεπτά για να ξεπεράσει το σύνολο της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο...

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να μην αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Βέλγους και δεν έμεινε στη θεωρία. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ξέφυγε από το 6ο λεπτό με 20-8 και μέχρι το τέλος του αγώνα δεν την άφησε να πέσει ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά έφτασε το +15, με την ΑΕΚ να έχει 11/18 σουτ και τη Σαρλερουά 5/16. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε πολύ για τους Βέλγους από εκεί και πέρα.
Με τον Ντίξον να μετατρέπει το παιχνίδι σε one man show στη δεύτερη περίοδο και τον Νίκολα Ιβάνοβιτς να βάζει οκτώ πόντους σε έξι λεπτά, ο “δικέφαλος” ανέβασε τη διαφορά στους 20 (32-12), λίγο αργότερα στους 24 (50-26) και στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε ακόμα και με +26 (67-41 στο 26'). Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Σαρλερουά στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους 15 πόντους στο 36' (82-67). Να απειλήσει την ΑΕΚ; Ούτε λόγος. Με ένα γρήγορο σερί 5-0 ο “δικέφαλος” ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 20.
Τα δεκάλεπτα: 27-12, 56-35, 75-54, 89-69.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 13, Σάκοτα 13, Μιλόσεβιτς 12 (7ρ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 23 (7/9δ., 3/9τρ., 3κλ.), Λαρεντζάκης 4, Φάλκερ 5 (6ρ.), Ιβάνοβιτς 8, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11 (8ρ.), Τσαλμπούρης.
Σαρλερουά (Μπαστιανίνι): Λιμπέρ 9, Φούσεκ 3, Γιαρότσεβιτς, Μάρνεγκρεϊβ 11 (5ασ.), Γκοντού 4, Μπάουμαν 14, Σέπερντ 13 (6λ.), Σβαρτς 3, Τούμπα 8.