18/12/16

Tελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων 2016 : Ρεάλ Μαδρίτης - Κασίμα Άντλερς 4-2 (Παρ.) (2-2 κ.α.)

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το τρίτο τρόπαιο μέσα στο 2016, έστω κι αν χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει με 4-2 την αντίσταση της Κασίμα Άντλερς, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξήχθη στη Γιοκοχάμα.
Με χατ τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Ρεάλ Μαδριτης αποδείχθηκε πιο ισχυρή από την Κασίμα Άντλερς και έφτασε στη νίκη με 4-2 στην παράταση του τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, στο "Νισάν Στέιντιουμ" της Γιοκοχάμα.
Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακές διακυμάνσεις, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με τον Καρίμ Μπενζεμά μόλις στο 9ο λεπτό, ωστόσο τους πρωταθλητές Ιαπωνίας να απαντούν δις με τον Γκάκου Σιμπασάκι, στο τέλος του 1ου ημιχρόνου και στην αρχή του 2ου μέρους.
Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, με τους "μερένγκες" να απαντούν στο 60' με πέναλτι του Ρονάλντο, ο οποίος επεδίωκε να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που κατακτά στο ίδιο έτος όλους τους σημαντικούς τίτλους (Champions League, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Μουντιάλ Συλλόγων, Χρυσή Μπάλα).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Σέρχιο Ράμος στα τελευταία λεπτά να γλιτώνει δεύτερη κίτρινη κάρτα (ο διαιτητής από τη Ζάμπια, Τζάνι Σικάζουε, έβαλε το χέρι του στην τσέπη, αλλά τελικά δεν έβγαλε κάρτα), πιθανόν μετά από παρέμβαση του βοηθού βίντεο.
Στον επιπρόσθετο χρόνο, δύο απροσεξίες στην άμυνα των Ιαπώνων έδωσαν την ευκαιρία τον Ρονάλντο να κάνει το 40ό χατ τρικ στην καριέρα του με τη Ρεάλ, να ισοφαρίσει τον Λουίς Σουάρες στην κορυφή των αρχισκόρερ της διοργάνωσης (5 γκολ) και να γίνει ο πρώτος παίκτης μετά από τον Πελέ που σημειώνει τρία γκολ σε τελικό διηπειρωτικής διοργάνωσης.
Με 55 γκολ και 17 ασίστ σε 57 αγώνες, ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έκλεισε το 2016 με το δεύτερο Μουντιάλ Συλλόγων του ισπανικού συλλόγου, που έχει κατακτήσει και τρεις φορές το Διηπειρωτικό Κύπελλο.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος (108' Νάτσο), Βαράν, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (105' Κόβατσιτς), Βάθκεθ (81' Ίσκο), Ρονάλντο (112' Μοράτα), Μπενζεμά

ΚΑΣΙΜΑ ΑΝΤΛΕΡΣ: Σογκαχάτα, Νίσι, Ουέντα, Σόζι, Γιαμαμότο, Έντο (103' Ίτο), Ναγκάκι (114' Ακασάκι), Ογκασαβάρα (68' Φαμπρίσιο), Σιμπασάκι, Καναζάκι, Ντόι (88' Σουζούκι)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αναδείχθηκε MVP του θεσμού και κατέκτησε τη Χρυσή Μπάλα της διοργάνωσης, την Αργυρή Μπάλα πήρε ο Λούκα Μόντριτς και τη Χάλκινη Μπάλα ο Γκάκου Σιμπασάκι.