29/2/16

24η Aγωνιστική Super League : Ατρόμητος - Ηρακλής 1-0

Ένα τέρμα του Λε Ταλέκ από το 25ο λεπτό έμεινε αναπάντητο από τον Ηρακλή και ο Ατρόμητος πήρε στο Περιστέρι μια νίκη ψυχολογίας πριν τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

21η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Καβάλα 115-61

Ένας... αφηνιασμένος Ολυμπιακός, έκανε το καλύτερο του επιθετικά παιχνίδι φέτος, νικώντας την Καβάλα με το επιβλητικό 115-61. Τρομερός ο Πρίντεζης που έκανε νταμπλ-νταμπλ (15π, 11ρ), πρώτος σκόρερ ο Στρόμπερι (19π, 4/5τρ).

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής της Football League.

21η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός - Λαύριο 94-56

Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στο Λαύριο (94-56) για την 21η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, κατακτώντας με άνεση το ροζ φύλλο αγώνα. Πολλή ενέργεια και διάθεση έβγαλαν οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς τέσσερις ημέρες πριν τον "τελικό" με την Ουνικάχα Μάλαγα.

Ατρόμητος : Στην Σεονγκνάμ Ιλούα ο Πίτου Γκαρσία!

Πίτου Γκαρσία
Η ΠΑΕ Ατρόμητος ανακοίνωσε τη συμφωνία της με την Σεονγκνάμ Ιλούα για την παραχώρηση του Πίτου Γκαρσία.

28/2/16

24η Aγωνιστική Super League : ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0

Μετά τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να χάσει με 1-0 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με τον ίδιο σκόρερ: Τον Ρόναλντ Βάργκας.

21η Αγωνιστική Α1 : Άρης - AEK 77-76

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 77-76 στο "Nick Galis Hall", έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στις αναμετρήσεις με την "Ένωση" και πλέον φιγουράρει στην τρίτη θέση της κατάταξης! Πέντε τεχνικές ποινές στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, αποβλήθηκε ο Μαυροκεφαλίδης.

24η Aγωνιστική Super League : Πανιώνιος - Λεβαδειακός 0-2

Ο Πανιώνιος έχανε τις ευκαιρίες, είχε την απόλυτη κατοχή του αγώνα, έπαιζε και με παίκτη λιγότερο, όμως ηττήθηκε με 2-0 από τον Λεβαδειακό.

24η Aγωνιστική Super League : Πανθρακικός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-4

ΠΑΣ Γιάννινα, Πανθρακικός
Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τον Πανθρακικό, αλλά παίζοντας με ψυχή και πάθος επικράτησε 4-2 στην Κομοτηνή. Είχαν και δύο δοκάρια οι Ηπειρώτες με Τσουκαλά - Τζημόπουλο.

Τα αποτελέσματα της 23ης Aγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας της Γ’ Εθνικής

23η Aγωνιστική Γ Εθνικής (1ος 'Ομιλος) : Λαγκαδάς - Άρης 2-3

Άρης, Πόι
Ο Άρης βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στην έδρα του Λαγκαδά, αλλά κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη με 3-2. Από το 76' με παίκτη λιγότερο η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, στον αγώνα για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

24η Aγωνιστική Super League : Oλυμπιακός - Βέροια 3-0

Τον 6ο συνεχόμενο τίτλο του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός στην Super League, μετά τη νίκη με σκορ 3-0 στο Φάληρο κόντρα στην Βέροια. Κορυφαίος ο Φουστέρ με δύο γκολ (19', 65'), το τρίτο ο Πουλίδο (83').

27/2/16

24η Aγωνιστική Super League : ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0

Ο ΠΑΟΚ έσπασε αρνητική παράδοση 40 μηνών και νίκησε με 2-0 τον Αστέρα στην Τούμπα. Όμορφο ποδόσφαιρο από τον δικέφαλο που ουσιαστικά εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

24η Aγωνιστική Super League : Παναιτωλικός - Skoda Ξάνθης 2-2

Εντυπωσιακό ματς στο Αγρίνιο, όπου η Ξάνθη προηγήθηκε με 2-0 στο 63', αλλά ο Παναιτωλικός με πρωταγωνιστή τον Ουάρντα έφτασε στην ισοφάριση για το τελικό 2-2.

21η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών - Νέα Κηφισιά 73-66

Ο Απόλλων πήρε σημαντική νίκη επί της Κηφισιάς στην Πάτρα με σκορ 73-66 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

21η Αγωνιστική Α1 : Αρκαδικός - ΠΑΟΚ 66-68

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αρκαδικού με 66-68 και έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι σερί ήττες στο πρωτάθλημα!

21η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Τρίκαλα 79-69

Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα "έδρα" για να επικρατήσει των Τρικάλων (79-69) και να διατηρηθεί "ζωντανός" στη μάχη της εισόδου στα πλέι οφ.

21η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Κόροιβος Αμαλιάδας 75-67

Το Ρέθυμνο επικράτησε του Κόροιβου με 75-67, έφτασε τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και παραμένει σε τροχιά playoffs.

24η Aγωνιστική Super League : ΑΕΛ Καλλονής Πλατανιάς 2-1

Ύστερα από 24 αγώνες στη Super League η Καλλονή έφτασε στην τρίτη της νίκη (όλες εντός έδρας). Επικράτησε 2-1 του Πλατανιά στη Λέσβο, χάρη σε τέρματα των Μάρκοβιτς και Ελλακόπουλου.

26/2/16

8η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 82-66

Ο Ολυμπιακός συνετρίβη στην Βαρκελώνη, καθώς ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 82-66, χάνοντας ακόμη και την διαφορά του ΣΕΦ (74-62). Απαράδεκτη εμφάνιση από τους Πειραιώτες και πλέον δυσκολεύει το ενδεχόμενο πρόκρισης.

H κλήρωση των "16" του Europa League!

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για την φάση των "16" του Europa League και προέκυψε μεταξύ άλλων το ζευγάρι της Λίβερπουλ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Μπιλμπάο με τη Βαλένθια. Η Άντερλέχτ έπεσε με τη Σαχτάρ. Αναλυτικά τα οκτώ ζευγάρια.

Τα αποτελέσματα των 2ων ματς των "32" του Europa League!

Ο Φάνης Γκέκας πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ με την Σιόν, αλλά αυτή αποκλείστηκε στους "32" του Europa League στην έδρα της Μπράγκα (2-2). Η Λίβερπουλ προκρίθηκε, αν και "καρδιοχτύπησε" με Σταφυλίδη στο 89', ενώ η ManUtd πέρασε με 2 γκολ του Ράσφορντ στο ντεμπούτο του! Ο Βαλβέρδε απέκλεισε τον Μίτσελ. Δείτε τους "16" του Europa League

Φάση των 32 του Europa League : Ολυμπιακός - Άντερλεχτ 1-2 (Παρ.) (0-1).

Αν και υπέρείχε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, που ολοκληρώθηκε με 1-0, ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός Europa League από την Άντερλεχτ στην παράταση, με "δήμιο" για τους Πειραιώτες τον Ατσεαμπόνγκ, που σκόραρε δύο φορές και χάρισε τη νίκη με 2-1 στους Βέλγους.

25/2/16

8η Aγωνιστική Top-16 Euroleague E' Όμιλος : Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε76-71

Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει τη Φενέρμπαχτσε στο Top 16 (76-71), σημειώνοντας την τέταρτη σερί νίκη του στη διοργάνωση.

Αστέρας Τρίπολης : Στην Guangzhou R&F ο Απόστολος Γιάννου!

Αποχαιρέτησε Γιάννου ο Αστέρας

Την πώληση του Απόστολου Γιάννου στην κινεζική Guangzhou R&F ανακοίνωσε και επίσημα ο Αστέρας Τρίπολης.

24/2/16

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των "16" του Champions League!

ΚΑΕ Ολυμπιακός : Ανακοίνωσε τον Χακίμ Ουόρικ!

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός στην εκπνοή της προθεσμίας ανακοίνωσε επίσημα την απόκτηση του έμπειρου Αμερικανού σέντερ, Χακίμ Ουόρικ, με πολυετή θητεία στο ΝΒΑ, για το υπόλοιπο της σεζόν.

23/2/16

Λαύριο : Ανακοίνωσε τον Γκιλβίντας Μπιρούτα!

Το Λαύριο ανακοίνωσε επίσημα την απόκτηση του 25χρονου πάουερ-φόργουορντ, Γκιλβίντας Μπιρούτα, ο οποίος και θα αντικαταστήσει τον αποχωρήσαντα Άσλεϊ Χάμιλτον.

22/2/16

23η Aγωνιστική Super League : Βέροια - Πανιώνιος 1-1

Η Βέροια προηγήθηκε, ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στα τελευταία 30 λεπτά ο Πανιώνιος αντεπιτέθηκε και απέσπασε ισοπαλία 1-1. Οι Μαλόν και Μπακασέτας τα γκολ του παιχνιδιού.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής της Football League.

20η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Ολυμπιακός 65-84

Ο Κόροιβος δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό μόνο στην πρώτη περίοδο, καθώς στην συνέχεια πήρε το... όπλο του ο Τζόνσον-Όντομ (5/8τρ, 17π), δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 84-65 μέσα στην Αμαλιάδα.

20η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο Κολοσσός Ρόδου 84-73

Το Λαύριο επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 84-73, έφτασε τις πέντε εντός έδρας νίκες (και τις έξι, συνολικά) παραμένοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με μπροστάρη τον Μάρκο Κέσελ.

20η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Ρέθυμνο 87-58

Ο Οβί Σοκό επέστρεψε στη δράση και τα Τρίκαλα βρήκαν εκ νέου το δρόμο για τα θετικά αποτελέσματα. Εντυπωσιακή νίκη που ισούται με μισή παραμονή για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι επιβλήθηκαν με... του Ρεθύμνου

20η Αγωνιστική Α1 : Αρκαδικός - Απόλλωνα Πατρών 82-59

Καββαδάς
Ο Αρκαδικός με ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε άνετα του Απόλλωνα Πατρών με 82-59 στη Τρίπολη για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής του.

21/2/16

23η Aγωνιστική Super League : Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-2

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 του ΠΑΟΚ όμως ο "δικέφαλος" έδειξε χαρακτήρα και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε 2-2.

23η Aγωνιστική Super League : Skoda Ξάνθη - Πανθρακικός 1-0

Ένα λάθος του Αθανασιάδη και η μυθική εμφάνιση του Ζαρόπουλου είχαν ως αποτέλεσμα η Ξάνθη να κερδίσει με 1-0 τον Πανθρακικό στο "Thrakico".

23η Aγωνιστική Super League : Πλατανιάς - Παναιτωλικός 1-1

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 51' και βρισκόταν πίσω στο σκορ με το γκολ του Γουνδουλάκη (7'), ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Μαρκόβσκι (87') και πήρε βαθμό στα Περιβόλια.

20η Αγωνιστική Α1 : ΑΕΚ - Νέα Κηφισιά 76-73

Αγρίεψε ο Ζντοβτς, αγρίεψε και ΑΕΚ
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με +17 πόντους στο 30' (63-46) ωστόσο επικράτησε της Κηφισιάς με το... αγχωτικό 76-73 αφού ο Λεωνίδα Κασελάκης αστόχησε σε δυο προσπάθειες για τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

20η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 67-90

Παναθηναικός ήταν φοβερός απέναντι στον ΠΑΟΚ και κέρδισε εύκολα με 67-90 "τελειώνοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο (32-61 στο 20').

Τα αποτελέσματα της 22ης Aγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

22η Aγωνιστική Γ Εθνικής (1ος 'Ομιλος) : Άρης - Εθνικός Νέου Αγιονερίου 0-0

Άρης

Ο Άρης δεν κατέστη εφικτό να ξεκλειδώσει την άμυνα του Εθνικού Ν. Αγιονερίου, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί ισόπαλος (0-0) στο "Κλ. Βικελίδης", στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

23η Aγωνιστική Super League : Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-0

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, ο Ολυμπιακός έπαιξε ωραία μπάλα κατά διαστήματα, συνδύασε το θέαμα με την ουσία και επικράτησε με σκορ 4-0 του Ατρόμητου.

20/2/16

Βόλεϋ Λιγκ Καπ Ανδρών 2016 : Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με τους Έγκλεσκαλνς, Σπίνου και Κοκκινάκη να κάνουν μεγάλη δουλειά έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το Λιγκ Καπ επικρατώντας με 3-2 σετ.

23η Aγωνιστική Super League : Ηρακλής - AEK 1-1

Ηρακλής και ΑΕΚ χόρεψαν στη βροχή σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, και δυνατές μονομαχίες.

ΑΕΛ Καλλονής : Τέλος ο Κριστόφ Κρολ!

Κρολ
Η συνεργασία του Πολωνού μπακ, Κριστόφ Κρολ, με την Καλλονή τερματίστηκε.

23η Aγωνιστική Super League : Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Ο Αστέρας δεν μπορούσε να σκοράρει, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν πίστεψε στη νίκη και φυσιολογικά οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0. Ο Αστέρας χωρίς γκολ για τρία ματς, ο ΠΑΣ για τέσσερα.

20η Αγωνιστική Α1 : Καβάλα - Άρης 71-77

Καβάλα - Άρης
Ο Άρης έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό της Καλαμίτσας επικρατώντας της Καβάλας με 71-77 για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ σε ένα παιχνίδι κλειδί στο κυνήγι της 3ης θέσης της κανονικής διάρκειας.

23η Aγωνιστική Super League : Λεβαδειακός - ΑΕΛ Καλλονής 1-0

«Βουτιά» στη Football League
Ο Λεβαδειακός νίκησε 1-0 την Καλλονή με εκτέλεση πέναλτι του Μάντζιου στο 72'. Ξανά στις νίκες οι Βοιωτοί έπειτα από τον περασμένο Δεκέμβριο.