22/1/17

14η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Κόροιβος Αμαλιάδας 85-62

Ο Ολυμπιακός έκανε το "14 στα 14" στο πρωτάθλημα, νικώντας τον Κόροιβο με 85-62, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και διακριθέντες τους Παπαπέτρου (16π) και Λοτζέσκι (14π, 7ρ, 5ασ).
Για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, o Ολυμπιακός συνέχισε το εντυπωσιακό αήττητο σερί του, νικώντας τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 85-62 στο ΣΕΦ. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στην απαιτητική ευρωπαϊκή εβδομάδα που ακολουθεί, καθώς την Τετάρτη (25/1) θα παίξουν κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία, ενώ την Παρασκευή (27/1) θα υποδεχθούν την Μπάμπεργκ. Στο ματς έμειναν εκτός αποστολής οι Κώστας Παπανικολάου και Πάτρικ Γιανγκ (μικρές ενοχλήσεις στον αγκώνα) για λόγους ξεκούρασης.
Ο MVP της αναμέτρησης:
Σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός είχε πολυφωνία στην επίθεση (σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες του, με εξαίρεση τον Τολιόπουλο), ο Ματ Λοτζέσκι ξεχώρισε, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση έχοντας 14 πόντους (2/3δ, 2/5τρ, 4/4β), 5 ασίστ και 7 ριμπάουντ, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς. Έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ειδικά στο πρώτο μέρος, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην αντίδραση του Ολυμπιακού στο 5'. Ο Κόροιβος προηγήθηκε με +9 (7-16), αλλά ακολούθως οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 28-7, φέρνοντας την διαφορά στο +10 (35-25) στο 14'.
Ο αριθμός του αγώνα:
Οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 25 ασίστ. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο πρώτος πασέρ τους ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ! Ο Σέρβος σέντερ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 6 ασίστ.
Το ματς:
Ο Κόροιβος πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα στο πρώτο πεντάλεπτο. Έβγαλε άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, τιμωρώντας τις κακές επιστροφές του Ολυμπιακού, βάζοντας παράλληλα και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 7-16 στο σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτιώθηκαν στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό, πήραν πόντους από τους Παπαπέτρου, Λοτζέσκι και Μπιρτς, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να τελειώνουν την πρώτη περίοδο με σκορ 25-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στους Πειραιώτες, φτάνοντας τους 11 πόντους, με τους "ερυθρόλευκους" παράλληλα να λειτουργούν περισσότερο ομαδικά, μετρώντας 13 ασίστ στο ημίχρονο. Με τρίποντο του Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (35-25) στο 14', οι γηπεδούχοι ακολούθως έλεγξαν τον ρυθμό, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο και στους 12 παίκτες του. Το σκορ του 20λέπτου βρήκε τους πρωταθλητές να προηγούνται με +14 (46-32).
Στην τρίτη περίοδο, ο Πρίντεζης με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +17 (53-36), ενώ ο Λοτζέσκι που ειχε πάρει μπρος στο σκοράρισμα, με νέο σουτ από την περιφέρεια "έγραψε" το 61-43, με το 65-49 να είναι το σκορ στο 30'.
Στην τελευταία περίοδο, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμο, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, σκόραραν συνεχώς στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας την διαφορά στο +21 (73-52) στο 35'. Στο τέλος οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στην νίκη με σκορ 85-62.
Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-32, 65-49, 85-62.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8 (6ρ), Σπανούλης 8, Πρίντεζης 7, Μαντζαρης 2 (4ασ), Λοτζέσκι 14 (5ασ, 7ρ), Γκριν 9, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 16, Γουότερς 6, Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοβ 8 (6ασ).
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 7, Σταρκς 17, Μιχάλογλου, Πόλαρντ 8, Χαλ 14, Σαχπατζίδης, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Ιωακιμείδης, Γκότσερ 12, Σμιθ-Ριβέρα 4.