20/1/17

18η Aγωνιστική Euroleague : Ολυμπιακός - Μπασκόνια 82-62

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην EuroLeague, νίκησε με 92-62 την Μπασκόνια και έβαλε τις βάσεις για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω την ήττα από τον Παναθηναϊκό και έβαλε μπροστά για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague. Με απολαυστική εμφάνιση που ενθουσίασε τους 8000 οπαδούς του στο ΣΕΦ, νίκησε με 92-62 την Μπασκόνια και εδραιώθηκε στην 4αδα της κατάταξης στην κανονική περίοδο.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μαγική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 50-28 έχοντας πάρει σκορ από 10 παίκτες και το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάτι σαν πάρτι. Ο κόσμος το ευχαριστήθηκε στις εξέδρες, ο Ολυμπιακός συνδύασε ουσία και θέαμα, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 35 πόντους λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Το μόνο που καταφερε η Μπασκόνια ήταν να μειώσει και να γλιτώσει την 100αρα, δεν κατάφερε όμως να γλιτώσει και την... 30αρα της διαφοράς.
Ο MVP:
Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε και πάλι εξαιρετική δουλειά και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Σε 18 λεπτά συμμετοχής είχε 12 πόντους με 2/3 βολές, 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, πήρε 7 ριμπάουντ, έκανε 2 ασίστ και αλλοίωσε πάρα πολλές φάσεις στην άμυνα. Δικαιολογημένα πήρε το χειροκρότημα από τον Σφαιρόπουλο και τους οπαδούς του Ολυμπιακού.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Δέκα παίκτες χρησιμοποίησε στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, όλοι τους σκόραραν και έδωσαν επιθετική βοήθεια. Το πιο σημαντικό; Οτι κανείς δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Με άλλα λόγια ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση, έπαιξε πιο ομαδικά από κάθε άλλη φορά και δεν άφησε κανένα περιθώριο απώλειας στην Μπασκόνια. Στο τέλος δε του αγώνα, με το καλάθι που έβαλε ο Αγραβάνης, σκόραραν και οι 12 παίκτες των ερυθρολεύκων, κάτι που δεν γίνεται συχνά σε ματς EuroLeague.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Ολυμπιακός ήταν ομαδικός, γύρισε σωστά την μπάλα και όλα τα άλλα έγιναν πιο εύκολα. Ο Σπανούλης έδωσε το σύνθημα με 5 ασίστ στην πρώτη περίοδο, ο Γουότερς πήρε τη σκυτάλη με άλλες 4 στο δεύτερο δεκάλεπτο και κάπως έτσι άνοιξε η άμυνα της Μπασκόνια. Από το 5 μέχρι το 19' το επί μέρους σκορ 37-11 και εκεί το ματς πήρε οριστικά το δρόμο του.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η Μπασκόνια έμεινε στο παιχνίδι για ένα πεντάλεπτο, όσο δηλαδή ο Ολυμπιακός ήταν χαλαρός στην άμυνα. Κάπως έτσι το σκορ έγινε 11-13. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ έφερε την καθιερωμένη διακοπή κι εκεί ως δια... μαγείας, το ματς άλλαξε. Οι ερυθρόλευκοι δυνάμωσαν την άμυνά τους κι από εκεί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Ο Σπανούλης μοίρασε σωστά την μπάλα, οι υπόλοιποι (Μπιρτς, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Παπανικολάου) έστειλαν την μπάλα στο καλάθι και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 24-17.
Τα ακόμα καλύτερα για τον Ολυμπιακό ήρθαν στη δεύτερη περίοδο. Η δεύτερη πεντάδα όχι μόνο δεν κατέβασε ταχύτητα, αλλά άφησε ακόμα πιο πίσω τους Βάσκους. Ο Γκριν ήταν ασταμάτητος, ο Γουότερς οργάνωσε ιδανικά, ο Γιανγκ έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Λοτζέσκι πυροβολούσε. Η άμυνα της Μπασκόνια ήταν τουλάχιστον... αφελής και οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το 33-17 στο 14' και το 48-24 στο 19', ξεσηκώνοντας τον κόσμος στις εξέδρες. Το 50-28 στο ημίχρονο ήρθε εν μέσω αποθέωσης, με 10 παίκτες να έχουν σκοραρει και κανέναν να μην έχει διψήφιο αριθμό πόντων!
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένος, αλλά η Μπασκόνια δεν το εκμεταλλεύτηκε αφού συνέχισε να είναι εκτός αγώνα. Η διαφορά έφτασε στους 27 (62-35) στο 27' και στο τελευταίο τρίλεπτο που ανέβασε πάλι στροφές ο Ολυμπιακός με Παπανικολάου και Σπανούλη, έγινε το 76-41 στο 29' εν μέσω αποθέωσης. Η Μπασκόνια μείωσε με σερί 0-11 (76-52) στο 34', αλλά η επιστροφή Μάντζαρη έβαλε τα πράγματα στη θέση τους, έγινε το 83-52 στο 35' και το 86-64 στο 37'.
Το τελικό 92-62 ήρθε δια περιπάτου, ο Σφαιρόπουλος - που άκουσε τους οπαδούς να φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του - έβαλε όλους τους παίκτες του στο ματς και όλοι τους κέρδισαν το χειροκρότημα.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9 (7ριμπ.), Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12 (2τρ., 7 ασ.), Γουότερς 2 (5ασ.), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 12 (7ριμπ.), Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λοτζέσκι 8 (1).

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Φόιγκτμαν 3, Χάνγκα 11, Σεντεκέρκις 3, Μπομπουά 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ, Τιγί 7 (1), Μπάντιντζερ 8, Λουζ 5.