16/1/17

Hμιτελικά Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ : Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 67-77

Ο Παναθηναϊκός μετά απο έξι σερί ήττες νίκησε με 67-77 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με την συμβολή των διαιτητών στο πιο κρίσημο σημείο του αγώνα και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αρη.
Οι πράσινοι με κορυφαίο τον Κέι Σι Ρίβερς και εξαιρετικό τον Κένι Γκάμπριελ, νίκησαν, με την συμβολή των διαιτητών στο πιο κρίσημο σημείο του αγώνα , τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά τούτη τη σεζόν μετά απο τρείς σερί ηττες (6-0 σερί με τις τρείς σερι περσινές νίκες του Ολυμπιακού στους τελικούς!!!).
Ο Παναθηναϊκός περιόρισε τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη, έφτασε να προηγείται και με 12 πόντους Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν στο τέλος (οι διατητές όμως είχαν άλλη άποψη) και εν τέλει κέρδισαν μόνο το χειροκρότημα του κόσμου παρά τον αποκλεισμό.
O MVP:
Ο Κέι Σι Ρίβερς σκόραρε με κάθε τρόπο και ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει. Είχε 29 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, σε 30:34. Είχε 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και είχε 29 στην αξιολόγηση.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Στο πιο κρίσημο σημείο του αγώνα οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ σε καθαρό κλέψιμο του Μάντζαρη (είχε προηγηθεί παράβαση μπρός πίσω την οποία δεν σφύριξαν οι διαιτητές!) και ο Νικ Καλάθης (με υποψία επιθετικού φαουλ στον Μάντζαρη) έγραψε με δίποντο το 67-72 και στην συνέχεια με 2/2 βολές το 67-74 στα 38''. Οι δαιτητές αυτή την φορά δεν είδαν το καθαρό φάουλ του Γκάμπριελ στον Παπανικολάου ο οποίος είχε κυριολεκτικά σκαρφαλώσει πάνω του!

Kάπου εκεί και με την συμβολή των διαιτητών κρίθηκαν όλα οριστικά.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Κένι Γκάμπριελ μπήκε στο ρόστερ την τελευταία στιγμή και ο Τσάβι Πασκουάλ δικαιώθηκε απόλυτα. Ο Αμερικανός έπαιξε 26 λεπτά και είχε 14 πόντους με 6/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο. Ουσιαστικά έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Μέχρι το 3' το σκορ ήταν 0-2, με τον Ολυμπιακό να κάνει συνεχή λάθη και μην μπορεί να βρει λύσεις με Σπανούλη και Πρίντεζη. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Μπουρούση στην 5αδα, δημιούργησε φθορά στην άμυνα των ερυθρολεύκων με τα φάουλ, αλλά δεν πήρε και διαφορά.
Η είσοδος του Πάτρικ Γιανγκ σε συνδυασμό με την εξαιρετική δουλειά του Βαγγέλη Μάντζαρη, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ανακάμψει και να περάσει μπροστά με 11-8 στο 7', αλλά οι πράσινοι απάντησαν με τον Κένι Γκάμπριελ. Δύο συνεχόμενα καρφώματα του Αμερικανού έγραψαν το 11-12, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 15-14 υπέρ των γηπεδούχων.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πάτησε πολύ καλύτερα στο γήπεδο, χάρη στον Κέι Σι Ρίβερς, που μαζί με τον Γκάμπριελ και τον Μπουρούσης δημιούργησαν το 18-23 στο 15' και το 21-27 στο 17'. Η αφύπνιση όμως του Σπανούλη έδωσε τις απαραίτητες λύσεις στον Ολυμπιακό κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 28-29.
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και στην εκκίνηση της επανάληψης, με τον Σίγκλετον να εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι τον μάρκαρε ο Γιανγκ. Εκανε το 32-37 και το 34-40 στο 24', για να αντιδράσει άμεσα ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη και τον Σπανούλη. Πέρασε μπροστά με σερί 7-0 (41-40), αλλα΄εκεί έκανε 4ο φάουλ ο Μπιρτς, ο οποίος είχε βοηθήσει πολύ αμυντικά τους γηπεδούχους.
Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ευκαιρία και με 2 συνεχόμενα τρίποντα από τον Ρίβερς, έγραψε το 41-47 στο 28' και μάλιστα έφτασε στο +7 (45-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Τζέιμς να βάλει την υπογραφή με μεγάλο τρίποντο.
Πάλι ο Ρίβερς ανέλαβε δράση για το 46-55 στο στο 31', αλλά εκεί ο Γουότερς με τον Μιλουτίνοφ έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό και τον κράτησαν ζωντανό (51-55 στο 33'). Ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 51-58 αμέσως μετά, ο Φελντέιν το 53-61 στο 34', ο Καλάθης το 55-64 στο 35', όλοι τους με τρίποντα.
Η διαφορά έφτασε στους 12 (58-70) στο 37' με τον Ρίβερς να σκοράρει με κάθε τρόπο. Ο Ολυμπιακός ξύπνησε , μείωσε  αρχικά σε 63-70 με τον Μάντζαρη 1:34 πριν από τη λήξη και ο Παπανικολάου με 2/2 βολές μείωσε κι άλλο (65-70), οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ σε καθαρό κλέψιμο του Μάντζαρη (είχε προηγηθεί παράβαση μπρός πίσω την οποία δεν σφύριξαν οι διαιτητές!) και ο Νικ Καλάθης (με υποψία επιθετικού φαουλ στον Μάντζαρη) έγραψε με δίποντο το 67-72 και στην συνέχεια με 2/2 βολές το 67-74 στα 38''. Οι δαιτητές αυτή την φορά δεν είδαν το καθαρό φάουλ του Γκάμπριελ στον Παπανικολάου (ο οποίος είχε κυριολεκτικά σκαρφαλώσει πάνω του) , κάπου εκεί και με την συμβολή των διαιτητών κρίθηκαν όλα οριστικά και το τελικό σκορ ήταν 67-77.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-29, 45-52, 67-77
Ολυμπιακός: Μπιρτς, Σπανούλης 7, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 16, Γκριν 3, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 5, Ουότερς 3, Μιλουτίνοφ 2, Λοτζέσκι 8.
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 11, Φελντέιν 5, Τζεντίλε, Μπουρούσης 4, Καλάθης 11, Ρίβερς 27 (11/15 σουτ), Τζέιμς 5, Φώτσης, Γκέιμπρελ 14.