13/10/18

2η Αγωνιστική Α1 : Χολαργός - Κολοσσός Ρόδου 74-60

Πιο έτοιμος ο Χολαργός από τον Κολοσσό, επικράτησε με 74-60 για την 2η αγωνιστική της Basket League, σημειώνοντας την 1η νίκη της ιστορίας του στην κατηγορία! 0/12 τρίποντα είχαν οι νικητές!
O Xολαργός  έκανε την αρχή! Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επιβλήθηκε με 74-60 του Κολοσσού H Hotels για την 2η αγωνιστική της Basket League και σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην πρώτη κατηγορία! Το παράδοξο; Οι νικητές είχαν 0/12 τρίποντα!
Ο Χολαργός ήταν ανώτερος, έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Χρειάστηκε ωστόσο ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να "καθαρίσει" το παιχνίδι και να πάρει μία δίκαιη νίκη.
Ο MVP:
Ο Ντάνι Αγμπελέσε ήταν ο άνθρωπος που έκανε την διαφορά για τους νεοφώτιστους κι ας τρόμαξε τους πάντες στα μέσα της τέταρτης περιόδου όταν κάποια στιγμή έπεσε άτσαλα στο παρκέ.  Ο Νιγηριανός σέντερ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους , 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα σε 22 λεπτά, σε μία γεμάτη εμφάνιση.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα 0/12 τρίποντα του Χολαργού προκαλούν σίγουρα τεράστια εντύπωση, όπως και το γεγονός ότι οι νικητές είχαν 8 ασίστ, αλλά 13 λάθη! Όταν όμως κάποιος βλέπει κάποιος ότι την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν 42 ριμπάουντ έναντι 27 του Κολοσσού καταλαβαίνει πώς έφτασε στη νίκη.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Χολαργός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και χάρη σε ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 9-4, ενώ λίγο αργότερα προηγείτο με 18-13. Ο Κολοσσός ωστόσο δεν άργησε να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας σε 19-19 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.
Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου πιο δυνατά και πέρασαν μπροστά με 27-20. Πάλι όμως ο Κολοσσός αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 13-2 πέρασε μπροστά με 33-29. Αυτή τη φορά ωστόσο ήταν η σειρά του Χολαργού να βγάλει αντίδραση και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με ένα σερί 8-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 37-33.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν κάποια στιγμή με 43-38, αλλά τον Κολοσσό να απαντάει και να περνάει αυτός μπροστά με 44-43. Ήταν ξεκάθαρο πως κανείς εκ των δύο αντιπάλων δεν θα τα παρατούσε, με αποτέλεσμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου το σκορ να είναι 56-52 υπέρ του Χολαργού.
Στην τέταρτη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Χολαργός μπήκε πιο αποφασισμένος και χάρη σε ένα μικρό σερί ξέφυγε με 64-54. Κι αν ο Κολοσσός μείωσε στην επόμενη φάση σε 64-56, η απάντηση του Χολαργού ήταν ένα σερί 6-0 που έστειλε την διαφορά στους 14 πόντους (70-56) με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία μεγάλη νίκη.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Συμεωνίδης, Πιτσίλκας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 11, Οκερέαφορ 4, Αγκμπελέσε 17 (8 ριμπάουντ), Λαβ 7, Κώττας 2, Κμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 7, Σκουλίδας, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Δημακός 7 (1), Άσκα 9, Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 9 (1), Μπράουνινγκ 8 (2), Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ντουρέν 4.
Ομαδικά στατιστικά - Χολαργός: 30/52 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 14/17 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.
Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός: 12/28 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 27 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Χολαργός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Περιστέρι Βίκος Cola στις 20 Οκτωβρίου για την 3η αγωνιστική της Basket League. Την ίδια ημέρα ο Κολοσσός H Hotels θα υποδεχθεί την Κύμη.