11/1/21

11η Αγωνιστική Α1 : Λάρισα - Λαύριο 58-66

Το Λαύριο μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως πήρε τη νίκη απέναντι στη Λάρισα (66-58), φτάνοντας έτσι τις 7 νίκες στην Stoiximan Basket League.

Το Λαύριο κατάφερε να πάρει το διπλό απέναντι στη Λάρισα με 66-58, με τον Ντέβιν Ντέιβις να πραγματοποιεί ένα τρομερό παιχνίδι, έχοντας 19 πόντους με 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ. Εξαιρετικός για τη Λάρισα ο Κώστας Παπαδάκης, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά, έχοντας μάλιστα 50% έξω από τα 6,75μ. έναντι 1/7 που είχε το Λαύριο, δείχνοντας τη διάθεσή της σε άμυνα και επίθεση (17-9). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία νευρικότητα, ειδικά στα τελειώματα των φάσεων, κάτι που έδινε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Το περιφερειακό επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του Λαυρίου δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς βρήκαν λύσεις είτε με τον Σμιθ, είτε με τον πολύ καλό Ντέιβις, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά, αλλά να τρέξουν ένα 12-0 σερί και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +6 (34-28).

Σε μία τρίτη περίοδο που ήταν κακή παραγωγικά, οι γηπεδούχοι έμειναν 5 λεπτά χωρίς να σκοράρουν, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να μην το εκμεταλλεύεται, και η διαφορά να παραμένει στα γνωστά επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου. Στα δύο λεπτά πριν το φινάλε όμως, ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, ήταν αρκετό, έτσι ώστε να φτάσει η διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (34-44).

Το παιχνίδι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Λάρισα προσπάθησε για την ανατροπή, καθώς η διαφορά είχε πέσει κάτω από τους δέκα πόντους - έφτασε μέχρι και τους -3 - όμως ο Κόζι με ένα τρίποντο έστειλα και πάλι τη διαφορά στο +6 (47-53) και λίγο αργότερα ο Ντέβιν Ντέιβις ο οποίος πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια του (19 πόντους, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι και φάουλ. Ο Κώστας Παπαδάκης (14 πόντους, 3/5 τρίποντα) όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δικά του καλάθια, έριξε και πάλι τη διαφορά στο καλάθι. Κάπου εκεί όμως, το Λαύριο, με μεγάλο σουτ από τον Μουράτο και εν συνεχεία άστοχο σουτ του Παπαδάκη, πήρε τη νίκη με 66-58.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ψαριανός, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 9 (3/6 τρίποντα), Γκόρντον 8 (9 ριμπάουντ), Γουέμπ 6 (10 ριμπάουντ), Ρας 9 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μούρτος, Μόσιαλος, Κώττας 8 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 4, Καμάρας, Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 14 (3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 9 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μουράτος 11 (4 ασίστ), Ντέιβις 19 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2ασίστ, 2 μπλοκ), Γερομιχαλός 4 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κόζι 9 (4 ασίστ), Σάβατζ (2 κλεψίματα), Άλστον, Περσίδης, Ερμίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.

Τα ομαδικά στατισικά της Λάρισας: 13/36 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 5/9 βολές, 44 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 17 επιθετικά), 13 ασίστ, 17 λάθη, 3 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 17/37 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η Λάρισα θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (23/1), ενώ το Λαύριο θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα (23/1).