29/8/10

Σερβία - Γερμανία 81-82

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις δύο παρατάσεις και έσπασε καρδιές, η Γερμανία επιβλήθηκε με 82-81 και έβαλε φωτιά στον Α' όμιλο. Μοιραίος ο Τέπιτς για τους Σέρβους.

Ματς διαφήμιση του μπάσκετ έγινε ανάμεσα στη Σερβία και τη Γερμανία με τις δύο ομάδες να παλεύουν με νύχια και με δόντια για τη νίκη και τα "πάντσερ" να χαμογελούν στο τέλος.

Οι δύο "μονομάχοι" ήταν από το ξεκίνημα κοντά στο σκορ και κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει κάτι που έδειχνε ότι θα επακολουθούσε ένα δραματικό ματς. Το παιχνίδι στην παράταση έστειλε ο Αλεξάνταρ Ράσιτς ο οποίος στα 19'' πριν τη λήξη του αγώνα, ευστόχησε σε τρίποντο μετά από ασίστ του Τέπιτς, γράφοντας το 69-69.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στην παράταση, στο τέλος της οποίας ο Μιλένκο Τέπιτς απέτυχε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του καθώς έχασε τρίποντο στα 16''. Ο Γιάγκλα μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και κράτησε το 73-73 για τη Γερμανία.

Στην β' παράταση, η Γερμανία έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι, χτίζοντας μία διαφορά έξι πόντων (73-79, στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος), με τον Ντεμόντ Γκριν να είναι καθοριστικός. Οι Σέρβοι πάντως δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 77-79, όμως ο Γιάγκλα τους... σκότωσε με τρίποντο από τη γωνία στο 49' δίνοντας στην ομάδα του αέρα πέντε πόντων (77-82).
Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαν στις βολές με τους Σέρβους να μειώνουν, τον Μπέιτζινγκ να χάνει σουτ στα 16'' και τον Μιλένκο Τέπιτς να γίνεται για δεύτερη φορά ο μοιραίος για την ομάδα του Ίβκοβιτς, αφού αστόχησε σε αριστερό λέι απ στα 3'' πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-37, 54-56, 69-69 (κ.α.), 73-73 (α' παρ.), 81-82 (β' παρ.)

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τέπιτς 14(2), Ράσιτς 15(3τριπ., 5 ασ.), Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 3 (7 ριμπ., 7 ασ.), Σαβάνοβιτς, Κέσελι 7(2), Πέροβιτς 20, Βελίτσκοβιτς 11 (9 ριμπ.), Μάτσβαν 9.

Γερμανία
 (Μπάουερμαν): Σάφαρτζικ 14(4), Όλμπρεχτ, ΜακΝότον 12, Χάμαν 10, Γκριν 15, Πλέις 2 (7ριμπ.), Χάρις 4, Σβέθελμ 1, Μπέντζινγκ 2, Γιάγκλα 22(3τριπ., 9 ριμπ., 4 ασ.).