16/12/10

Εφές Πίλσεν-Παναθηναϊκός 79-78

Ο Παναθηναϊκός έχασε με 79-78 από την Εφές Πίλσεν χάρις σε καλάθι του Τουντσερί στην εκπνοή του αγώνα και ενώ είχε επιστέφει από το -18 που έχανε στο ημίχρονο.

Μία εβδομάδα πριν ο Παναθηναϊκός επέστρεφε από το -5 σε 15''. Χθες επέστρεψε από το -18 σε ένα ημίχρονο, κρατούσε τη νίκη στα χέρια του αλλά...

Η άμυνα στην τελευταία φάση είναι φάση για... το  τι πρέπει να μην κάνεις μετά από ένα τάιμ άουτ και ο Παναθηναϊκός έχασε ένα παιχνίδι αλλά όχι και την πρώτη θέση.

Οι πράσινοι μπήκαν χειρότερα από ποτέ στο ματς. Το μαρτυρά αυτό άλλωστε και το 13-0 με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μετά από 5' αγώνα.

Βούισιτς και Ρακόσεβιτς έκαναν την ζημιά στον Παναθηναϊκό, που έκανε σχεδόν ένα ημίχρονο να μπει στο παιχνίδι και ήταν κακός και στην επίθεση και στην άμυνα.

Όλα αυτά όμως μέχρι το 20'. Οι πράσινοι μπήκαν αλλαγμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και με πολύ δυνατή άμυνα, αντέστρεψαν όλο τον αγώνα...

Σάτο, Διαμαντίδης, Φώτσης και ο πολύ καλός Βουγιούκας, έκαναν την ζημιά στην Εφές, με τον Παναθηναϊκό στο 32' να προηγείται με 60-59. Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά πήγαινε πόντο.

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο από τα 8μ. κάνει το 66-68, ο Τουντσερί απαντάει και ο Βουγιουκας με δίποντο διατηρεί το πράσινο προβάδισμα. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 76-76 στο τελευταίο λεπτό με τον Θόρντον μετά από επιθετικό ριμπάουντ να κερδίζει το φάουλ και να ευστοχεί στην μία βολή.

Η επίθεση του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλά σχεδιασμένη, αλλά στην εκπνοή της, ο Διαμαντίδης από την γωνία και τα 6μ. ευστόχησε για να κάνει το 78-77. Ο Περάσοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και τα συνεχόμενα σκριν των γηπεδούχων, μπέρδεψαν τους πράσινους.

Ο Τουντσερί στα 3'' που απέμεναν πήρε την μπάλα από τα 8μ. και έφτασε σε ένα εύκολο λέι απ δίνοντας τη νίκη αλλά και την πρόκριση στην ομάδα του, στο Τορ-16.

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 42-24, 59-56, 79-78.

Εφές: Βισνιέφσκι, Ρακόσεβιτς 18(1), Ρόμπερτς, Τουντσερί 15(3), Γκόνλουμ 10, Βούισιτς 10, Νάχμπαρ 11(2), Γκιουλέρ.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς, Περπέρογλου 7(1), Φώτσης 9(2), Σάτο 11, Νίκολας 8(2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 17(3 και 9 ασίστ), Βουγιούκας 18(8/9 διπ.), Καλάθης, Καϊμακόγλου 6.