30/4/11

Άρης - Μαρούσι 72-86

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση του στους "4" του πρωταθλήματος έκανε το Μαρούσι το οποίο νίκησε με 86-72 τον Άρη μέσα στο Αλεξάνδρειο και την Τετάρτη θα προσπαθήσει για το sweep.

Το Μαρούσι έκανε με το καλημέρα το "μπρέικ" νικώντας μέσα στην έδρα του Άρη και πλέον θέλει μία ακόμα νίκη.Την Τετάρτη (4/5) η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή θα προσπαθήσει να κάνει το 2-0 και να προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχε εκπληκτική ευστοχία στα δίποντα σουτάροντας με το εκπληκτικό 72% (28/39) που της επέτρεψε να ξεφύγει στο β' ημίχρονο στο σκορ και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Παράλληλα, είχε την υπεροχή και στα ριμπάουντ (33-24) έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Γκαγκαλούδης είχε 19 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Κογιαντίνοβιτς με 15 πόντους και 8 ασίστ!

Το 72-77 του 38ου λεπτού έγινε το τελικό 72-86 με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 11-0 και να δείχνουν ότι παρά την αποδυνάμωση του ρόστερ τους παραμένουν ένα αξιόλογο σύνολο που είναι ικανό για μεγάλα πράγματα.

Το Μαρούσι μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 4-8 στο 3'. Πάντως, η αντίδραση των παικτών του Λευτέρη Σούμποτιτς ήταν άμεση από τη στιγμή που έτρεξαν ένα σερί 10-0 και ξέφυγαν με 14-8 στο 6΄ χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα του Ταπούτου. Ο Άρης κράτησε την υπέρ του διαφορά (25-19), μέχρι που ο Μπάσντεν με τρίποντο μείωσε σε 25-22 που ήταν και το σκορ του α' δεκαλέπτου.

Ο τελευταίος ισοφάρισε με την έναρξη της β' περιόδου σε 25-25 και το Μαρούσι πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 13' το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο (30-30). Με κάρφωμα του Μπάγκαριτς, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και πάλι στο σκορ (38-39). Ένα τρίποντο του Γκαγκαλούδη έγραψε το 40-42 του ημιχρόνου και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φύγουν για τα αποδυτήρια με μικρή διαφορά.

Το δίδυμο των Μπάγκαριτς, Γκαγκαλούδη συνέχισε να σφυροκοπεί το αντίπαλο καλάθι και έτσι το Μαρούσι άρχισε να ξεφεύγει. Στο 22' προηγήθηκε με 42-49 ενώ ένα τρίλεπτο αργότερα είχε χτίσει διαφορά 13 πόντων (45-58), με τον Μπάγκαριτς να κάνει πάρτι στις δύο ρακέτες. Ο Ταπούτος μείωσε με καλάθι και φάουλ (48-58) ενώ ο Κογιαντίνοβιτς με λέι απ έκανε το 55-64.

Η δ' περίοδος ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενούμενων οι οποίοι με όπλο την άμυνά τους κατάφεραν να περιορίσουν τους Θεσσαλονικείς, διατηρώντας παράλληλα και την υπέρ τους διαφορά. Ο Γκαγκαλούδης με βολές έγραψε το 57-70 στο 33' και παρά το γεγονός ότι ο Άρης προσπάθησε να γυρίσει το ματς τρέχοντας ένα επιμέρους 15-7, το μόνο που μπόρεσε ήταν να μειώσει στο -5 (72-77) στο 38'. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Αλεξανδρή ολοκλήρωσε το ματς με σερί 11-0.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-42, 55-64, 72-86.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 10 (1), Ουίντερς 3 (1), Ταπούτος 12, Κινγκ, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 9, Χαραλαμπίδης 7, Κασίροφ 2, Μπάβτσιτς 9, Σλούκας 18 (2).

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 8, Νοέας, Μπάγκαριτς 20, Ακεψεμαϊδης, Μπάσντεν 13 (3), Χαριτόπουλος 11 (1), Γκαγκαλούδης 19 (2), Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 15 (8ριμπ), Σιαμανδούρας.