26/5/11

A1 Play off : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 70-75 (0-1)

Μπρέικ με το "καλημέρα" στους τελικούς της Α1 Ανδρών με τον Παναθηναϊκό να νικάει με σκορ 70-75 μέσα στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό και να κάνει το 1-0.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς παρότι ο Βασίλης Σπανούλης με πέντε διαδοχικούς πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος ισοφάρισε σε 68-68 δεν έχασε την ψυχραιμία της και με τον Αντώνη Φώτση πήρε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (68-71).

Οι "πράσινοι" έμειναν συγκεντρωμένοι στο στόχο τους και όντας εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, έφτασαν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 75-70.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Διαμαντίδης, Μπατίστ ενώ από 14 πόντους πέτυχαν οι Τεόντοσιτς και Μπουρούσης για τον Ολυμπιακό ο οποίος μπήκε καλύτερα στο παρκέ, έδειξε να μπορεί να επαναλάβει την πρόσφατη νίκη για το Κύπελλο, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το ημίχρονο δεν είχε πετύχει κανένα τρίποντο (0/2), καθώς οι "ερυθρόλευκοι" πίεζαν πολύ και είχαν καλή περιφερειακή άμυνα. Αντίθετα, τα εύστοχα σουτ τριών πόντων των Γκόρντον και Τεόντοσιτς είχαν βοηθήσει σημαντικά στην δημιουργία διαφοράς υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας:

Νευρικά μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες, κάνοντας κάποια συνεχόμενα λάθη. Τελικά ο Μπατίστ κάρφωσε για το 2-2, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Μπουρούσης έγραψε λίγο αργότερα το 4-2. Στο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-4 με τον Γκόρντον να ευστοχεί από τα 6 μέτρα κι ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού είχε εγκλωβίσει τους "πράσινους" και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (11-4) με τον Τεόντοσιτς να ευστοχεί από τα 7,5 μέτρα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μείωσε σε 11-8 με κάρφωμα του Φώτση, όμως τα πικ εν ρολ του Ολυμπιακού δούλευαν καλά και έτσι διατήρησε το προβάδισμα. Αυτό σε συνδυασμό μάλιστα ότι ο Διαμαντίδης ήταν απελπιστικά μόνος του επιθετικά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9 πόντους (21-12) χάρη σε δύο τρίποντα των Γκόρντον και Τεόντοσιτς.

Στα 4'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου υπήρξε ένταση με τον Ίβκοβιτς να είναι έξω φρενών και να ζητάει φάουλ υπέρ του Μπουρούση στην προηγούμενη φάση με τον Μάριτς. Ο Σχινάς του έδωσε τεχνική ποινή, ο Διαμαντίδης έβαλε 1/2 βολές ενώ και το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, με το σκορ να παραμένει 21-15.

Ντέρμπι για γερά νεύρα.

Με δύο εύστοχα δίποντα από τον Μάριτς ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (23-21), ενώ στη συνέχεια ο Διαμαντίδης έδειξε κουρασμένος και ο Ομπράντοβιτς του έδωσε την ευκαιρία να πάρει μερικές ανάσες. Ο Σάτο με κάρφωμα ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο Σπανούλης ήταν αυτός που έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπέδούχους στο 15'.

Τελικά, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 6-0 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των "πράσινων" και κυρίως του Νίκολας που δεν ήταν σε καλή κατάσταση, ξεφεύγοντας στο σκορ με 29-23. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έδειξαν να αντιμετωπίζουν κάπως το πρόβλημα συγκέντρωσης που είχαν και τελικά με τον Διαμαντίδη να φεύγει στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο στον Γκόρντον μείωσαν σε 30-27.

Στο 1.16'' πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σάτο με 2/2 βολές έδωσε για πρώτη φορά στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα (30-32). Ο Μπουρούσης με ένα καλάθι και μία τάπα δήλωσε και πάλι παρών και τελικά ο Ολυμπιακός έφυγε για τα αποδυτήρια +1 (35-34), μετά τις τρεις βολές που πέτυχε ο Τεόντοσιτς.

Αποφασισμένος ο Παναθηναϊκός.

Στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο αποφασισμένες στο παρκέ για να διεκδικήσουν την πρώτη τους νίκη στη σειρά των τελικών. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο του τρίποντο με τον Διαμαντίδη για το 35-37, ενώ απάντησε αμέσως από τα 6.75μ. ο Έρτσεγκ για το 38-37. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 38-41 και 41-44 στο 25' με τον Μπατίστ.

Στα 4.33'' ο Ίβκοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ καθώς έβλεπε την ομάδα του να έχει χάσει τον προσανατολισμό της μέσα στο παρκέ, ενώ με την επιστροφή ο Μπατίστ έβαλε τις δύο βολές που είχε κερδίσει και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 (41-46). Ο Μάριτς που είχε περάσει ξανά στο παρκέ έγραψε το 45-50 στα 2.16'' πριν το τέλος του δεκ. κι ενώ προηγουμένως ο Καϊμακόγλου είχε χάσει δύο βολές.

Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με βολές (Μαυροκεφαλίδης, Μπουρούσης) μειώνοντας σε 49-52 κι ενώ ο Διαμαντίδης βρισκόταν στον πάγκο. Ο Καϊμακόγλου έκανε το 49-56, όμως ο Παπαλουκάς μείωσε στα 6'' πριν το τέλος γράφοντας το 51-56 του 30ού λεπτού.

Τρίποντο Φώτση και... μπρέικ

Νευρικό ξεκίνημα στο δ' δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες που έμειναν άποντες για περίπου δύο λεπτά. Ο Παναθηναϊκός πάντως με εύστοχο σουτ του Νίκολας ξέφυγε με 7 πόντους (51-58) και έδειξε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Παπαλουκά και ένα καλάθι και φάουλ του Σπανούλη έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (57-58) και τον κόσμο να αφυπνίζεται δημιουργώντας καυτή ατμόσφαιρα.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός πίεζε. Ο Νίκολας έκανε το 61-64 στο 34' ενώ ο Σπανούλης που επιχείρησε τρίποντο για την ισοφάριση λίγο αργότερα ήταν άστοχος. Με το Διαμαντίδη να ευστοχεί σε βολές, βρέθηκε και πάλι στο +5 (61-66), όμως ο Μπουρούσης που ήταν η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση μείωσε σε 63-66.

Στα 2.40'' ο Σπανούλης έδωσε πνοή στην ομάδα του γράφοντας με τρίποντο το 66-68 που υποχρέωσε τον Ομπράντοβιτς να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Ο ίδιος άλλωστε ισοφάρισε στο 38' (68-68). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα με τρίποντο του Φώτση να κάνει το 68-71. Από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 με τους γηπεδούχους να έχουν κάποια παράπονα από τη διαιτησία της.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-34, 51-56, 70-75.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9(1), Γκόρντον 7(1), Σπανούλης 12(1), Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 14, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν, Παπανικολαου, Έρτσεγκ 4(1), Τεόντοσιτς 14(2).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 4, Μάριτς 14, Μπατίστ 13, Φώτσης 5(1), Σάτο 4, Νίκολας 4, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21(1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 2.