25/5/11

Play off :ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός Βόλου 5-1

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πιο εύκολη νίκη της φετινής σεζόν στην Τούμπα επί του Ολυμπιακού Βόλου με 5-1, με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη να πετυχαίνει ένα από τα πιο γρήγορα γκολ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου στο 12ο δευτερόλεπτο!

Το παιχνίδι είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον, αφού ο ΠΑΟΚ με νίκη θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες του για συμμετοχή στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο Βόλος με ήττα έβγαινε σίγουρα στην Ευρώπη!

Τελικά ο Δικέφαλος του Βορρά όχι μόνο κέρδισε, αλλά το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο πετυχαίνοντας πέντε γκολ.
Το σκορ άνοιξε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 11ο δευτερόλεπτο και έκανε ρεκόρ για τη φετινή σεζόν και ίσως για όλη την ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και πέτυχε άλλα τρία γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, αφού η επανάληψη ήταν περισσότερο διαδικαστική. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ πέτυχε άλλα δυο γκολ και ο Βόλος μείωσε σε 5-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρτίν.

Γήπεδο: Τούμπας.

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου).

Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Μπιτσίδης (Θράκης).

4ος: Χαραλαμπίδης (Καβάλας).

Παρατηρητής: Παπατριανταφύλλου (Κιλκίς).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ(Χάβος): Χαλκιάς(Κρέσιτς 30'), Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Μπαλάφας(Σαβίνι 19'), Βιτόλο, Αρίας, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης(Μουσλίμοβιτς 66').

Πάγκος: Κρέσιτς, Σαβίνι, Πετρίσεβιτς, Τσουκαλάς, Ελ Ζαρ, Κουτσιανικούλης, Μουσλίμοβιτς.

Ολυμπιακός Βόλου(Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Ζαραδούκας, Γκότοβος, Αλβάρεζ(Ζέρης 62'), Ρόκας, Μόνχε, Μπρέσκα, Νέμεθ(Σέλεσι 39' ), Σολάκης, Μαρτίν.

Πάγκος: Ρόκα, Τομάς, Σελέσι, Ψυχογιός, Ζέρης, Ακόστα, Αναστασίου.

Σκόρερ: Σαλπιγγίδης (1' πλασέ, 51' σουτ), Βιεϊρίνια (12' σουτ), Αρίας (39' σουτ), Μουσλίμοβιτς (67' πλασέ) - Μαρτίν (83' πέναλτι).

Κάρτες: Λίνο (44' κίτρινη), Σαβίνι (63' κίτρινη), Μουσλίμοβιτς (67' κίτρινη), Σολάκης (74' κίτρινη), Ρόκας (79" κίτρινη), Σαβίνι (82' κόκκινη -2η κίτρινη-), Σολάκης (κόκκινη -2η κίτρινη).

Η τελική βαθμολογία τών Play off  (6η αγωνιστική).