26/8/11

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών για τα πλέι οφ του Europa League!

Την ήττα με 0-1 από τη Σάλτσμπουργκ και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Europa League γνώρισε η Ομόνοια, η οποία δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στην Αυστρία και είπε "αντίο" νωρίς στη διοργάνωση. Το γκολ της πρόκρισης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Χιντερέγκερ στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης. Με δέκα παίκτες από το 71` αμφότερες οι ομάδες.

Η ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου ήταν κατώτερη - σε γενικές γραμμές - από την αντίπαλό της, δέχθηκε ένα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και αποχαιρέτησε το Europa League στη φάση των πλέι οφ. Το τέρμα των αυστριακών προήλθε από αμυντική αδράνεια της κυπριακής ομάδας στο 51` και κεραυνό του Χιντερέγκερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 49`, όταν ο Φρέντι κατάφερε να ξεμαρκαριστεί με ντρίμπλες, ωστόσο το σουτ του έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκούσταφσον.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι στο 71ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω δεύτερης κίτρινης του Αβραάμ για διαμαρτυρίες ενώ με αποβολή στο ίδιο λεπτό τιμωρήθηκε και παίκτης της Σάλτσμπουργκ και συγκεκριμένα ο Πασάνεν.

Εξάρα η Σάλκε, σκόρερ ο Παπαδόπουλος!

Η Σάλκε νίκησε με 6-1 την Ελσίνκι και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους ομίλους του Europa League, με τον Χούντελαρ να σημειώνει καρέ τερμάτων και τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να χρήζεται επίσης σκόρερ. Η Σάλκε προερχόταν από την ήττα με 2-0 στη Φινλανδία και μόλις στο 15` άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Χούντελαρ. Ωστόσο, οι Φινλανδοί ισοφάρισαν άμεσα (20') με τον Πούκι, κάνοντας δύσκολο το έργο των Γερμανών, που χρειάζονταν πλέον άλλα τρία γκολ για να προκριθούν.

Ο Χούντελαρ ανέλαβε να πετύχει άλλα δύο (25`, 49` πέν.) και το "χρυσό" γκολ σημείωσε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στο 56ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, ο Χούντελαρ και πάλι και ο Ντράξλερ "έγραψαν" το τελικό 6-1.

Εξω η Ρόμα και η Σεβίλη!

Οι Ρωμαίοι είχαν ηττηθεί με 1-0 στη Σλοβακία και μόλις στο 12ο λεπτό ο Περότα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά ο Ζόφτσακ στο 82' πέταξε εκτός ομίλων τους "τζαλορόσι", διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Η πρώην κάτοχος του τίτλου, Σεβίλλη, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στο Ανόβερο στο "Σάντσεθ Πιθχουάν", σκορ που έδωσε στους Γερμανούς το εισιτήριο, μετά το υπέρ τους 2-1 της πρώτης αναμέτρησης.

Χωρίς αντιπρόσωπο η Σκωτία!

Εκτός συνέχειας έμειναν και οι δύο μεγάλες ομάδες της Σκωτίας. Η Σέλτικ ηττήθηκε με 3-1 στην Ελβετία από τη Σιόν, με τον Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς να είναι ο μοιραίος για τους "Κέλτες", καθώς αποβλήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό. Η Ρέιντζερς έμεινε στο 1-1 με τη Μάριμπορ στο "Άιμπροξ" και σε συνδυασμό με το 2-1 υπέρ των Σλοβένων στο πρώτο ματς, αποκλείστηκε από τους ομίλους. Εκτός συνέχειας και η Χαρτς που έφερε λευκή ισοπαλία εκτός έδρας με την Τότεναμ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών για τα πλέι οφ του Europa League (με έντονη γραφή η ομάδα που πέρασε στους ομίλους):

Ντιναμό Βουκουρεστίου - Βόρσκλα Πολτάβα: 2-3 ( 45` Tόρχε, 90` Τουκουντεάν -  37` Γιανούζι, 72`, 78` Μπαρανίκ).

Σπάρτακ Μόσχας - Λέγκια Βαρσοβίας: 2-3 (10` Κομπάροφ Κ., 27` Κομπάροφ Ντ. [πεν.] - 29` Κουσάρζικ, 43` Ρίμπους, 92` Γκολ).

Ρεν - Ερυθρός Αστέρας: 4-0 (10` Μοντάνο, 18` Βίλα, 85` Παγιό, 90` Κέμπο-Εκόκο).

Αϊντχόβεν - Ριντ: 5-0 (53` Τοϊφόνεν, 67 Λενς, 74` Βιναλντούμ, 79` Λαμπιάντ, 90` Στρότμαν).

ΑΕΚ Λάρνακας - Ρόζενμποργκ: 2-1 (21`, 54` Φαντ Ντάικ [πεν.] - 67` Χένρικσεν).

Σπάρτακ Τρνάβα - Λοκομοτίβ Μόσχας: 1-1 (38` Γιανμπάεφ [αυτ.]- 80` Ομπινά [πεν.]).

Ντιναμό Κιέβου - Λίτεξ Λόβετς:1-0 (74` Μιλιέφσκι).

Γκαζ Μέταν Μέντιας - Αούστρια Βιέννης: 1-0 (40` Χόμπαν).

Ντιναμό Τιφλίδας - ΑΕΚ: 1-1 (1` Κοσκάτζε - 111` Λεονάρντο[πεν.]).

Χάποελ Τελ Αβίβ - Εκρανας: 4-0 (37` Kόεν, 53` Νταμάρι, 81` Ταμούζ, 91` Λαλά).

TΣΣΚΑ Σόφιας - Στεάουα Βουκουρεστίου: 1-1 (83` Πλατινί - 73` Τανασέ).

Γιουνγκ Μπόις - Μπράγκα: 2-2 (63` Μαγιούκα, 81` Φαρνερούντ - 24` Μπαρμπόσα, 78` Λίμα).

Αλάνια - Μπεσίκτας: 2-0 (81` Γκαμπούλοφ, 88` Νέκο) .

Ραπίντ Βουκουρεστίου - Σλασκ: 1-1 (12` Πανκού - 92` Σομπότα).

Σπάρτα Πράγας - Βασλούι: 1-0 (59` Πάμιτς).

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 2-1 (70` Μπουμσόνγκ, 79` Τοτσέ - 61` Μεντουνιανίν).

Χέλσινγκμποργκ - Σταντάρ Λιέγης: 1-3 (61` Γιόνσον [πεν.] - 14` Εμπαγιέ, 34` Μπεριέ, 68` Κανού).

Σάλκε - Ελσίνκι: 6-1 (15`[πεν.], 25`, 49` [πεν.], 63` Χούντελαρ, 56` Παπαδόπουλος, 82 Ντράξλερ - 20` Πούκι).

Βιτόρια Γκιμαράες - Ατλέτικο Μαδρίτης: 0-4 (2` [πεν.] Γκάμπι, 18`, 60` Λόπεζ, 81` Σάλβιο).

Παρτιζάν Βελιγραδίου - Σάμροκ Ρόβερς: 1-2 (35` Βόλβοκ - 58` Σάλιβαν, 113` Ράις).

Αντερλεχτ - Μπουρσασπόρ: 2-2 (38` Ζούχατς, 57` Γιοβάνοβιτς - 5` Μπαχαντίρ, 68` Στεπάνοφ).

Τραμπζονσπόρ(Πρόκριση στο Τσάμπιονς Λίνγκ λόγω της αποβολής της Φενέρμπαχτσε για την εμπλοκή στο σκάνδαλο με τά στημένα παιχνίδια στην Τουρκία!) - Αθλέτικ Μπιλμπάο (ακύρωση).*

Ρέιντζερς - Μάριμπορ: 1-1 (75` Μποκανέγκρα - 55` Βόλας).

Ντνίπρο - Φούλαμ: 1-0 (22` Σάκοφ).

Σιόν - Σέλτικ: 3-1 (3` [πεν.], 63` Φαϊντούνο, 82` Σίο - 78` Μάλγκρου).

Μπριζ - Ζεσταφόνι: 2-0 (7`, 27` Ακπαλα).

Σοσό - Μέταλιστ Χάρκιβ: 0-4 (6` Σόσα, 11`, 41` Κριστάλντο, 51` Τάισον).

Ρόμα - Σλόβαν Μπρατισλάβας: 1-1 (11` Περότα - 82` Ζοφκάκ).

Ραμποτνίτσκι - Λάτσιο: 1-3 (39` Λαζαρέφσκι - 23`, 77` Ρόκι, 73` Ερνάνες).

Μπέρμιγχαμ - Νασιονάλ: 3-0 (15` Ρέντμοντ, 24` Μέρφι, 86` Γουντ).

Στόουκ Σίτι - Τουν: 4-1 (25` Απσον, 31`, 72` Τζόουνς, 38` Γουίλαν - 78` Βίτβερ).

ΑΖ Αλκμααρ - Αάλεσουντ: 6-0 (7` Βέρνμπλουμ, 25`, 59` Αλτιντορ, 54` Μάρτενς, 68` Χόλμαν, 89` [πεν.] Μοϊσάντερ).

Παρί Σεν Ζερμέν - Ντιφερντάνζ: 2-0 (65` Νενέ, 79` Αφούν [αυτ.]).

Καρπάτι Λβιβ - ΠΑΟΚ: 1-1 (45` Λούκας [πεν.] - 55` Μπαλάφας).

Τότεναμ - Χαρτ οφ Μιντλόθιαν: 0-0.

Σεβίλη - Ανόβερο: 1-1 (37` Πογκατέτς [αυτ.] - 23` Αμπντελαούε).

Σάλτσμπουργκ - Ομόνοια: 1-0 (51` Χιντερέγκερ).

Σπόρτινγκ Λ. - Νόρτζελαντ: 2-1 (77` Σάντος, 93` Λάουντρουπ - 82` Εβάλντο).