22/11/11

Ρουντούπις - Άρης 60-71

Την πρώτη του νίκη στο Eurocup και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε ο Άρης ο οποίος επιβλήθηκε με 71-60 της Ρουντούπις για την 2η αγωνιστική.

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από τη Λιθουανία νικώντας με σκορ 71-60 τη Ρουντούπιτς για την 2η αγωνιστική του Γ' ομίλου του Eurocup.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή με αντεπίθεση διαρκείας στο β' ημίχρονο έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και μάλιστα έχτισε και μία διαφορά που της επιτρέπει να καλύψει και το -9 από το παιχνίδι με τη Νίμπουργκ.

Με όπλο την ευστοχία του έξω από τα 6.75μ. (9/20 σουτ και 45% ποσοστό ευστοχίας) ο Άρης κατάφερε να διατηρήσει μία διαφορά 10 πόντων σε όλη τη διάρκεια του β' ημιχρόνου. Καταλυτική ήταν η απόδοση των παικτών του Αλεξανδρή στην γ' περίοδο όταν κι έτρεξαν ένα επιμέρους 71-60.

Πολύ καλός ήταν ο Ντομινίκ Τζέιμς ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάλντροου με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-24, 39-49, 60-71

Ρουντούπις: Βισκόντας 6, Γιασικεβίτσιους 11(1), Μπουτκεβίτσιους 6, Ζέλιονς, Όρελικ 4, Καντζούλις 8(2), Κουζμίνσκας 11, Μπατερλεβίτσιους 2, Σαλένγκα 10(2), Σίνιτσα 2.

Άρης: Μαυραϊδής 6(2), Κερούς 2, Ταπούτος 9(1), Τζέιμς 14(2), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8(1), Κρούσιτς, Μπόγρης 4, Μάλντροου 16(2), Τσαλδάρης 10(1), Βεργίνης, Δήμας.