16/11/11

Ολυμπιακός - Νανσί 91-78

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Νανσί με 91-78, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Βασίλη Σπανούλη, Ανδρέα Γλυνιαδάκη.

Εξαιρετικός στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφτασε στη νίκη απέναντι στη Νανσί στο ΣΕΦ με 91-78.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης σε κάποια διαστήματα δεν επέτρεπε στους  "ερυθρόλευκους" να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως με τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη που δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ακίν Ακινμπάλα και στη φροντ λάιν των Γάλλων ανέβασαν την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (67-52), βάζοντας τις βάσεις για να φτάσει η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 26 πόντους, ενώ 11 είχε ο Μιχάλης Πελεκάνος και 10 ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης. Από την Νανσί ο Μέρμαν είχε 20 πόντους και ο Σουλέρ 15.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 40-36, 67-52, 91-78.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 3, Λούκας 5(1), Άντιτς 7(1), Σπανούλης 26(4), Πελεκάνος 11(3), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 7(1), Γλυνιαδάκης 10, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7(1), Κατσίβελης.

Νανσί (Μονσού): Ακινμπάλα 5, Γκραντ, Μπαντιάνε 2, Σουλέρ 15, Σιλά 2, Λίνεχαν 17(4), Σάμνικ 6, Πίντα, Αμαγκού 2, Μέρμαν 20(2).