1/12/11

Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 86-70

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ούτε στην Πόλη να σημειώσει το παρθενικό του "διπλό" στην φετινή Ευρωλίγκα, καθώς ηττήθηκε από την Φενερμπαχτσέ με 86-70.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στο "Σινάν Ερντέμ" να σημειώσει την πρώτη του φετινή νίκη σε εκτός έδρας ματς στην Ευρωλίγκα, καθώς ηττήθηκαν από την Φενερμπαχτσέ με 86-70.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, όμως οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια βρήκαν λύσεις κυρίως από τους Κέρτις Τζέρελς, Ρόκο Λένι Ούκιτς και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Η Φενέρ, μάλιστα κατάφερε να καλύψει και την διαφορά της ήττα στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στο ΣΕΦ (81-74). Από τους νικητές ο Τζέρελς σταμάτησε στους 17, ενώ ο Ούκιτς πέτυχε 16 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό ο Κάιλ Χάινς σταμάτησε στους 14 πόντους, ο Κέιλιν Λούκας πρόσθεσε 13, ενώ ο Πέρο Άντιτς υπέστη κάκωση στον αντίχειρα και πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις τρία λεπτά στο ματς.

Αυτή η ήττα των Πειραιωτών ήρθε έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, με τελευταία την περυσινή για τη φάση των "16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-36, 59-56, 86-70.

Φενερμπαχτσέ (Σπάχια): Ούκιτς 16(2), Τζέρελς 17(1), Ονάν 11, Βίντμαρ 6, Πεκέρ, Γκιστ 7, Σαβάς 9, Σοφολόσα 6, Μπογκντάνοβιτς 8, Πρέλτζιτς 6.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 14, Λούκας 13(1), Άντιτς, Σπανούλης 7, Χάουαρντ, Κέσελ 5(1), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 7(2), Γλυνιαδάκης 8, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης 3.