5/2/12

Ρέθυμνο - Καβάλα 80-83

Μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στη ρουλέτα των ελεύθερων βολών, η Καβάλα πέτυχε σπουδαίο "διπλό" μέσα στην Κρήτη με σκορ 83-80 επί του Ρεθύμνου.

Την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα η οποία επικράτησε με σκορ 83-80 του Ρεθύμνου μέσα στην Κρήτη για την 17η αγωνιστική.

Η Καβάλα παρά τα 23 λάθη που έκανε στο "Μελίνα Μερκούρη" ήταν ψύχραιμη αλλά και τυχερή στο τέλος, καθώς έφτασε στην τελική επικράτηση παρά το γεγονός ότι οι Καραποστόλου, Πάσαλιτς και Τέιλορ είχαν στο τέλος 3/6 βολές.

Ωστόσο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη τελείωσαν το ματς με 72% στα δίποντα (18/25) και τέσσερα περισσότερα ριμπάουντ (30-34). Η Καβάλα γύρισε το ματς στο δ' δεκάλεπτο από το -19 με το οποίο έχανε 28-9 στο 8ο λεπτό του αγώνα και τελικά έφυγε από την Κρήτη με το ροζ φύλλο αγώνα.

Μοιραίος για τους Κρητικούς ο Τσόχλας που αστόχησε σε σουτ τριών πόντων δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα κι ενώ ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 76-76 με επτά δικούς του πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-63, 80-83

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 22(3), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 10, Τσόχλας 7(1), Καλλινικίδης 14(1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 5(1), Λάτοβιτς 17(3), Πέτγουεϊ 5(1), Δέδας, Κατσαρές.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10(1), Αγγελόπουλος 2, Τέιλορ 23, Στεφανίδης 12(2), Γεωργάκης, Καραποστόλου 25(5), Σίμτσακ 4, Ο'Μπράιαντ 7.