21/10/12

2η Aγωνιστική A1 : Ρέθυμνο - Άρης 68-50

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο που επικράτησε του Άρη στην Κρήτη με 68-50, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο, το οποίο ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο του Άρη στην Κρήτη (68-50).
Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα.
Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την γραμμή των 6μ.75 και σημείωσαν την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από τον Κολοσσό Ρόδου στο "σμαραγδένιο νησί".
Από τους νικητές ο Ντούβνιακ πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Κάρτερ είχε 14. Για τον Άρη που προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα οι Πάσαλιτς, Πελεκάνος είχαν από 10.
Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ο Ντούβνιακ με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο τέταρτο λεπτό του αγώνα θα σημειώσει το 9-2, ενώ ο Βεργίνης θα μειώσει σε 9-4 για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή.
Στη συνέχεια τα πράγματα δεν θα αλλάξουν, με τον Κάρτερ να πετυχαίνει το 16-6 και Σαρικόπουλο ένα λεπτό αργότερα να κάνει το 17-8. Ο Νταμίρ Λάτοβιτς θα ευστοχήσει σε τρίποντο και θα σημειώσει το 20-8, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-11 για τους παίκτες του Στέργιου Κουφού.
Οι Κρητικοί διατήρησαν το προβάδισμα τους στο σκορ, με τον Αντώνη Ασημακόπουλο να σημειώνει το πρώτο καλάθι της περιόδου και να μειώνει για τον Άρη σε 22-13. Οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να μειώσουν ακόμα περισσότερο και με τρίποντο Πάσαλιτς θα ρίξουν την διαφορά στους έξι πόντους (22-16).
Έλεγξε το ματς.
Παρόλα αυτά, τα δύο διαδοχικά καρφώματα του Μπρεντ Πέτγουεϊ θα σημάνουν το έναυσμα της αντεπίθεσης για το Ρέθυμνο, με τον Σιζόπουλο να ολοκληρώνει ένα σερί 6-0 και να ανεβάζει την διαφορά στους 15 πόντους (31-16). Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει με προβάδισμα 21 πόντων για την ομάδα του Στέργιου Κουφού (43-22).
Οι Κρητικοί στην τρίτη περίοδο, με 2/2 βολές του Ντούβνιακ και τρίποντο από τον Νέστορα Κόμματο θα αποσπαστούν με 25 πόντους, δείχνουντας ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση στο 23ο λεπτό του ματς (52-27). Ο Πελεκάνος θα μειώσει σε 55-29, ενώ ο Νταμίρ Λάτοβιτς θα ανεβάσει την διαφορά για την ομάδα του Στέργιου Κουφού (58-29).
Στη συνέχεια το Ρέθυμνο θα διατηρήσει με σχετική άνεση του προβάδισμα του και θα καταφέρει να κλείσει την τρίτη περίοδο χωρίς δυσκολίες με προβάδισμα 29 πόντων (60-31).
Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Σαρικόπουλος θα προσπαθήσει να μειώσει για τους φιλοξενούμενους, σημειώνοντας το 60-37 για τον Άρη. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και ο Νταμίρ Λάτοβιτς με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων θα ανεβάσει την διαφορά στους 21 πόντους (65-44). Ο Ντούβνιακ στο 39' με τρίποντο θα πετύχει το 68-48 για να διαμορφώσει το τελικό 68-50 ο Μποχωρίδης στην εκπνοή.
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-22, 60-31, 68-50.
Ρέθυμνο (Κουφός): Καλλινικίδης 2, Ουάιτ, Αγγελόπουλος 5(1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 19(3), Κόμματος 6(2), Κάρτερ 14(1), Λάτοβιτς 11(3), Πέτγουεϊ 7(1), Ντουλγεράκης, Σιζόπουλος 2.
Άρης (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 10(2), Πελεκάνος 10, Ασημακόπουλος 9(1), Καραποστόλου 2, Χαρίσης, Μποχωρίδης 8, Σαρικόπουλος 7, Βεργίνης 2, Δήμας 2, Τσακαλέρης.