29/10/12

3η Aγωνιστική A1 : Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο 92-50

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Ρέθυμνο, το οποίο διέσυρε με 92-50. Ξεκούραση των βασικών και πολλές δοκιμές από Πεδουλάκη!

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 92-50 το Ρέθυμνο και επανήλθε στις νίκες.
Οι "πράσινοι" δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψουν την αντίσταση των Κρητικών κι έτσι άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι, πετυχαίνοντας την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι προσφερόταν για δοκιμές και ο Αργύρης Πεδουλάκης από πολύ νωρίς άρχισε να αλλάζει τις πεντάδες του και να δίνει ανάσες στους βασικούς του παίκτες. Απόρροια αυτού, ήταν ο Διαμαντίδης να παίξει 18 λεπτά και ο Σχορτσανίτης μόλις 12.
Πολύ καλοί ήταν οι Μπράμος και Γιαννόπουλος που πήραν σουτ και σκόραραν, πετυχαίνοντας από 11 πόντους έκαστος. Οι Ούκιτς και Κίτσεν ανέλαβαν οργανωτικά στο β' ημίχρονο τον Παναθηναϊκό, με τον "Άρτζι" να έχει παράπονα από αυτούς, καθώς το παιχνίδι τους γινόταν κάποιες φορές στατικό.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Κίτσεν, Ματσιούλις, Πάνκο και Σχορτσανίτη το παιχνίδι. Το πρώτο τρίλεπτο κύλησε νευρικά με το σκορ μόλις στο 3-2 μετά από ένα τρίποντο του Ματσιούλις και δύο βολές του Κάρτερ.
Στο 4' πέρασαν στο παρκέ οι Τσαρτσαρής και Λάσμε, σε μία προσπάθεια η ομάδα να τρέξει περισσότερο. Ο Ματσιούλις έγραψε το 10-5, όμως ο Κάρτερ έδινε ανάσες στο Ρέθυμνο, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους για την ομάδα του (12-9).
Στη συνέχεια, άνοιξε ο ρυθμός και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Διαμαντίδη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-14 και 22-14 στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους μετά από βολές των Πάνκο και Λάσμε που έκαναν το 26-16 του α' δεκαλέπτου.

Ξέφυγε με 67% στα τρίποντα!

Με ένα επιμέρους 9-2 στο ξεκίνημα της β΄περιόδου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 35-18, χάρη σε δύο διαδοχικά καλάθια του Άρμστρονγκ. Ο Τσαρτσαρής βγήκε στο 13' μετά από πάρα πολύ καλή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, δίνοντας τη θέση του στο Γιαννόπουλο.
Ο Διαμαντίδης ήταν για μία ακόμα φορά εξαιρετικός και με δικό του τρίποντο έγινε το 42-22 στο 15'. Ο Πάνκο έγραψε το 50-25 στο 17΄εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 25 πόντους, με το Ρέθυμνο να μη μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των "πράσινων".
Στη συνέχεια, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού κάθισε στον πάγκο για να πάρει ανάσες και ο Πεδουλάκης δοκίμασε σχήματα. Tα εύστοχα σουτ τριών πόντων των πράσινων διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και το τελικό 53-28, γράφτηκε από τον Μπράμο με σουτ έξω από τα 6.75μ. Tα εύστοχα σουτ τριών πόντων των πράσινων διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και το τελικό 53-28, γράφτηκε από τον Μπράμο με σουτ έξω από τα 6.75μ.

Δοκιμές και... λάθη.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε με την ίδια πεντάδα που είχε ξεκινήσει και το παιχνίδι. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος και παρ' όλο που χάθηκαν μερικά εύκολα καλάθια, οι "πράσινοι ανέβασαν τη διαφορά στους 29 πόντους (60-31).
Ο Πεδουλάκης σταδιακά άλλαξε και πάλι όλη την πεντάδα του, με τον Ούκιτς πλέον να έχει ρόλο οργανωτή και τους Τσαρτσαρή, Λάσμε να έχουν πάρει θέση στη φροντ λάιν. Ο Γιαννόπουλος πήρε κάποιες επιθέσεις κι έγραψε το 66-34, ενώ στο παρκέ είχε περάσει και ο νεαρός Σκορδίλης.
Στη φάση του αγώνα, ο Λάσμε έκοψε δύο φορές τον αντίπαλό του και στη συνέχεια της φάσης ο Μπράμος έγραψε το νταμπλ σκορ (68-34). Κάποια λάθη από τους Ούκιτς και Ματσιούλις οδήγησαν το Ρέθυμνο σε ένα γρήγορο 5-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 68-39.

Περίπατος κι επιστροφή στις νίκες.

Στο δ' δεκάλεπτο οι Ούκιτς και Κίτσεν μπήκαν εναλλάξ για να οργανώσουν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, όμως δεν είχαν και πολύ μεγάλη επιτυχία. Στο 34' ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ για να τους αφυπνίσει.
Η διαφορά έπεσε και κάτω από τους 30 με μερικές ωραίες προσπάθειες των παικτών του Ρεθύμνου, όπως το κάρφωμα του Πέτγουεϊ, αλλά ο Μπράμος την ανέβασε ξανά στους 33 με τρίποντο (80-47). Στο 38' ο Σκορδίλης έκανε το 86-47, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιαννόπουλος τη στρογγυλοποίησε στους 40 (89-49).
Τα δεκάλεπτα: 26-16, 53-28, 68-39, 92-50.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 7, Μπράμος 11(3), Πάνκο 6, Ματσιούλις 11(3), Άρμστρονγκ 6, Ούκιτς 9(1), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11(1), Κίτσεν 4, Γιαννόπουλος 11(1), Σκορδίλης 2.
Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 4, Καλλινικίδης, Ουάιτ 3, Αγγελόπουλος 2, Τσόχλας 10(2), Ντούβνιακ 5, Κόμματος, Κάρτερ 15(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9, Σιζόπουλος 2.