16/2/13

17η Aγωνιστική A1 : Καβάλα-Απόλλων Πατρών 85-67

Νίκη-ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό, πέτυχε η Καβάλα η οποία επικράτησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 85-67 του μαχητικού Απόλλωνα.
Τη νίκη υπ΄αριθμόν 5 στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε η Καβάλα η οποία επικράτησε με 85-67 του Απόλλωνα Πατρών για την 17η αγωνιστική.
Η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού, παίρνει με αυτό τον τρόπο βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό και κάνει πλέον πιο... περίπλοκα τα πράγματα στην ουρά της βαθμολογίας.
Η τελική επικράτηση ήρθε πιο δύσκολα απ' ότι τελικά δείχνει το τελικό 85-67, καθώς ο Απόλλων ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 35, αλλά το επιμέρους 27-13 της Καβάλας ήταν καταλυτικό για τη διαμόρφωση του σκορ.
Εκπληκτικός ο Κόλεμαν για την Καβάλα, τελείωσε το ματς με 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ, συγκεντρώνοντας 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ καταλυτικός ήταν και ο Κόλεμαν με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Δυναμικό ξεκίνημα από τον Απόλλωνα, ο οποίος προηγήθηκε με 5-10 με τους Γκραντ και Τέρνερ, αλλά η Καβάλα ισοφάρισε πολύ γρήγορα σε 10-10. Σταδιακά η Καβάλα βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα του Απόλλωνα.
Οι Μιλόσεβιτς και Ατσαρά έγραψαν το 22-17 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, με την Καβάλα να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να βρίσκει το εύκολο καλάθι.
Το παιχνίδι δεν άλλαξε δραματικά στη συνέχεια. Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να βρίσκονται στο σκορ και στο 13' η Καβάλα προηγήθηκε με 28-25. Ένα δίλεπτο αργότερα, η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού βρέθηκε στο +7 (34-27 στο 15' ύστερα από βολές του Αρμπέτ.
Το +7 επαναλήφθηκε (37-30), όμως οι Πατρινοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους και προσπάθησαν με ομαδικές προσπάθειες να μειώσουν στο σκορ. Τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2 οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για τα αποδυτήρια έχοντας πάρει το προβάδισμα πίσω (39-41).
Ξέφυγε κι έφτασε στη νίκη.
Στην επανάληψη, ο Απόλλων προηγήθηκε με 44-48, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν σε σερί 7-0 και ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ (51-48). Παίζοντας με υπομονή στην επίθεση, οι παίκτες της Καβάλας ξέφυγαν με 6 πόντους διαφορά (56-50), κλείνοντας στην άμυνα τους.
Πάντως, ο μαχητικός Απόλλων μείωσε στο καλάθι με τους Αργυρόπουλο και Γκραντ (56-54), ενώ ο Κόλεμαν έγραψε το 58-54 του 30ού λεπτού, λίγο αργότερα.
Η Καβάλα προσπάθησε να εδραιώσει την υπέρ της διαφορά στο δ' δεκάλεπτο και τα κατάφερε, χτυπώντας μέσα από το ζωγραφιστό. Οι Ατσαρά και Κόλεμαν έγραψαν το 66-56 στο 32ο λεπτό, φέρνοντας για πρώτη φορά την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 10 πόντους στο 34'.
Από την πλευρά του, ο Απόλλων πίεσε στη συνέχεια και μείωσε παροδικά (66-60), όμως με μακρινό σουτ ο Αρμπέτ και κάρφωμα του Κόλεμαν, το σκορ έγινε 70-60. Απαλλαγμένοι από το άγχος οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού στο 38' βρέθηκαν και στο +15 (79-64), έχοντας εκπληκτικό ποσοστό στα δίποντα (65% με 26-40 σουτ). Πλέον, ήταν αργά για να αντιδράσει εκ νέου ο Απόλλων και παρέδωσε τα όπλα, χάνοντας τελικά με 85-67.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-41, 58-54, 85-67.
Καβάλα (Κορωνιός): Αρμπέτ 7(1), Καλαμπάκας, Στεφανίδης 1, Μιλόσεβιτς 9, Μίτροβιτς 4, Ταϊρού 12, Κριστέφσκι, Κόλεμαν 34, Ατσαρά 18(2).
Απόλλων (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 19, Καπερώνης, Γκραντ 17, Λιανός 2, Έρτσεγκ 2, Πέτροβιτς 5(1), Κλάιμπερ 5(1), Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 6, Κρόλο.