17/2/13

17η Aγωνιστική A1 : Ρέθυμνο - Ηλυσιακός 95-68

Το Ρέθυμνο μετά το δυνατό ξεκίνημα του Ηλυσιακού στο ματς πέρασε μπροστά στο σκορ στο 13', έλεγξε το παιχνίδι και πήρε την ενδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ με 95-68.
Το Ρέθυμνο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" κόντρα στον Ηλυσιακό με 95-68.
Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού επέβαλαν το παιχνίδι τους μετά τα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε για το Ρέθυμνο ο Νέστορας Κόμματος, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, ευστοχώντας και σε 5 τρίποντα, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν και οι Ντούβνιακ, Τσόχλας. Για τον Ηλυσιακό, ο Μόρισον σημείωσε 21 πόντους, με τον Γκάρισον να προσθέτει 10.
Ο Στόγκλιν έκανε το 2-4 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης για τον Ηλυσιακό, ο οποίος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στα πρώτα λεπτά να επιβάλει το παιχνίδι του. Ο Παραγιός στο τέταρτο λεπτό ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τους φιλοξενούμενους (2-9) και ο Μόρισον σημείωσε το 2-12 με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή.
Ο Χορν με τρίποντο στο πέμπτο λεπτό έκανε το 5-12 και ο Μόρισον έκανε το 7-14 στο έκτο λεπτό του ματς. Ο Χορν μείωσε σε 9-15 για να φέρει ο Πέτγουεϊ το Ρέθυμνο σε απόσταση αναπνοής από τον Ηλυσιακό με δύο εύστοχες βολές. Παρόλα αυτά, ο Ηλυσιακός θα καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα του, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-18 για την ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη.
Στην δεύτερη περίοδο, το Ρέθυμνο θα μπει δυνατά και θα περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο Ρέθυμνο (22-18) και ο Λάτοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους επτά (25-18). Ο Μόρισον μείωσε σε 25-20 και ο Ντούβνιακ έκανε το +8 (28-20) για τους γηπεδούχους.
Ο Νταμίρ Λάτοβιτς σημείωσε το 30-20, με τον Νέστορα Κόμματο να πετυχαίνει το 33-20 στο 16ο λεπτό. Ο Τσόχλας ανέβασε την διαφορά στους 14 (36-22) και ο Μόρισον μείωσε σε 36-24. Ο Κόλιμον με τρίποντο σημείωσε το 39-24 και ο Μόρισον μείωσε σε 39-26. Ο Κόλιμον έκανε το 41-28 με δύο εύστοχες βολές του Κόλιμον για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το Ρέθυμνο στο +13 (43-30), ύστερα από κάρφωμα του Πέτγουεϊ.
Δεν δυσκολεύτηκε το Ρέθυμνο.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο. Το Ρέθυμνο ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και φρόντισε να αυξήσει την διαφορά του από τον Ηλυσιακό, ο οποίος προσπαθούσε να πλησιάσει τους γηπεδούχους. Ο Κάρτερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε στο 23΄το 52-34, με τον Τσόχλα να κάνει με 1/2 βολές το 53-34.
Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Νέστορα Κόμματο να κάνει το 61-40 για το Ρέθυμνο στο 26ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κάρτερ με κάρφωμα πέτυχε το 73-44, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο να βρίσκεται στο +32 (76-44).
Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, πολύ δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει κάτι. Ο Σπανός μείωσε σε 81-54 για τον Ηλυσιακό, με τον Νέστορα Κόμματο, έπειτα από κάρφωμα να ανεβάζει και πάλι στους 30 πόντους την διαφορά στο 37ο λεπτό του αγώνα (86-56).
Ο Αράπης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 86-58 και ο Γκάρισον έκανε το 86-61. Ο Χορν πέτυχε το 88-61 και ο Τσαρούχας πέτυχε το 90-61. Ο Στόγκλιν έκανε το 93-65 και ο Σπανός με τρίποντο μείωσε σε 95-68, σκορ με το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε ο αγώνας, με το Ρέθυμνο να σημειώνει την ενδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-30, 76-44, 95-68.
Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν 7(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον 5(1), Αγγελόπουλος 5, Τσαρουχάς 2, Τσόχλας 12(3), Ντούβνιακ 12(2), Κόμματος 24(5), Κάρτερ 10(2), Λάτοβιτς 8(2), Πέτγουεϊ 10, Σιζόπουλος.
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αναγκόνιε 7, Αποστολίδης 4(1), Χατζής, Σπανός 8(1), Αντωνάκης 3, Μόρισον 21, Κρέπι 2, Γκάρισον 10, Παραγιός 3(1), Στόγκλιν 8.