24/2/13

18η Aγωνιστική A1 : Πανελευσινιακός - Ρέθυμνο 90-80

Βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό, πήρε ο Πανελευσινιακός ο οποίος γύρισε το παιχνίδι με το Ρέθυμνο από το -16, νικώντας τελικά με 90-80
Με αντεπίθεση διαρκείας στο β' ημίχρονο, ο Πανελευσινιακός επικράτησε με σκορ 90-80 του Ρεθύμνου για την 18η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο μέχρι το 27-28', ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με τους Παπανικολόπουλο και Μαγκουνή να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση.
Από τη στιγμή που πέρασε μπροστά ο Πανελευσινιακός στο γ' δεκάλεπτο (65-63) δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, παίζοντας με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι. Στο τέλος πήρε και σκορ από το Γιώργο Τσιάκο, ενώ καθοριστικός ήταν ο Λιακόπουλος. Το τελικό 90-80 έγραψε το Λιακόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι παρ' ότι είχαν ξεκινήσει μέτρια στα σουτ τριών πόντων, κατάφεραν να τελειώσουν το ματς με 8/13 και ποσοστό που άγγιξε το 62%, χτυπώντας το Ρέθυμνο στο δυνατό του σημείο.
Ορεξάτο μπήκε στο ξεκίνημα του αγώνα, το Ρέθυμνο το οποίο προηγήθηκε με 2-7 και βρέθηκε στο +8 με το Χορν να γράφει το 9-17 στο 5'. Με τους Κάρτερ και Πέτγουεϊ να βρίσκουν ελεύθερο το... πεδίο και να σκοράρουν εύκολα, οι Κρητικοί βρέθηκαν από πολύ νωρίς να έχουν μία διαφορά.
Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού έλεγχαν τα ριμπάουντ (8-12) και τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, πέτυχαν αρκετά εύκολα καλάθια (4/4 αιφν. έναντι μηδενός). Μάλιστα, βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (15-28) μέχρι που ο Παπανικολόπουλος με βολές έγραψε το 17-28 του 10ου λεπτού.
Στη β' περίοδο, ο Πανελευσινιακός προσπάθησε σταδιακά να ροκανίσει τη διαφορά που είχε χτίσει το Ρέθυμνο. Οι Μαγκουνής και Λιακόπουλος μείωσαν σε 28-33 και 30-36, παίρνοντας ορισμένα καλάθια από τη βελτίωση τους στον τομέα των ριμπάουντ. Ωστόσο, η απάντηση των Κρητικών ήρθε και πάλι με τα τρίποντα καθώς οι Κόμματος και Κάρτερ έδωσαν λύσεις ξεφεύγοντας με 12 πόντους (32-44).
Από εκεί κι έπειτα, τίποτα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 60% από τα 6.75μ. (9/15) και τον Πανελευσινιακό να προσπαθεί μάταια να μειώσει στο σκορ. Με τρίποντο του Λάτοβιτς τελικά, γράφτηκε το 42-54 στο τέλος του β' δεκαλέπτου, δίνοντας την ευκαιρία στο Ρέθυμνο να φύγει για τα αποδυτήρια στο +12.
Το γύρισε με εκπληκτικό Μαγκουνή.
Στην επανάληψη, ο Πανελευσινιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ να ξαναγυρίσει στο ματς. Παρ΄ότι η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 16 πόντους (42-58) με τον Πέτγουεϊ να σκοράρει για το Ρέθυμνο, οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να ελέγχουν το ρυθμό, ρίχνοντας το τέμπο και κλείνοντας στην άμυνα τους.
Με τον Μαγκουνή να ευστοχεί σε τρίποντο, η ομάδας της Ελευσίνας μείωσε σε 50-59. Ο Πανελευσινιακός απάντησε με το ίδιο όπλο στο Ρέθυμνο, ευστοχώντας από τα 6.75μ. Έτσι, οι Παπανικολόπουλος και Μαγκουνής με διαδοχικά δικά τους σουτ ροκάνισαν τη διαφορά (55-61, 62-63) για να περάσει μπροστά ο Πανελευσινιακός με 65-63. Ο τελευταίος έγραψε και το 67-64 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, φτάνοντας τους 21 πόντους.
Το "μομέντουμ" της αναμέτρησης είχε πια αλλάξει και ο Πανελευσινιακός έπαιζε με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του. Το Ρέθυμνο μείωσε σε 69-67 με τον Πέτγουεϊ, πλησιάζοντας για τελευταία φορά στους δύο πόντους. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι πήραν βαθιά ανάσα με το τρίποντο του Λιακόπουλου (72-67) και δίποντο του Τσιάκου (74-67).
Ο Πέτγουεϊ μείωσε σε 76-73 στο 35' όμως πια ήταν αργά για να αλλάξει ο,τιδήποτε στο παιχνίδι. Οι Λιακόπουλος και Τσιάκος ήταν ψύχραιμοι στις προσπάθειές τους και ο Εζιούκου έστειλε τη διαφορά στους 10 (84-74), οριστικοποιώντας τη νίκη της ομάδας του. Το τελικό 90-80 έγραψε με τρίποντο ο Παπανικολόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 17-28, 42-54, 67-64, 90-80.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10(2), Παπανικολάου 4, Δημάκος, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21(5), Λιακόπουλος 21(1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκου 17.
Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν 8, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6(1), Κόμματος 5(1), Κάρτερ 26(4), Λάτοβιτς 8(2), Πέτγουεϊ 19(1), Σιζόπουλος 5(1).