2/3/13

19η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - Πανελευσινιακός 66-63

Σπουδαία σε σημασία νίκη πήρε ο Ηλυσιακός νικώντας στο ντέρμπι των ουραγών τον Πανελευσινιακό με σκορ 66-63, μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές. Εξαιρετικοί οι Στόγκλιν και Αναγκόνιε.
Βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού πήρε ο Ηλυσιακός, μετά τη νίκη του με σκορ 66-63 επί του Πανελευσινιακού για την 19η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Ηλυσιακός επέστρεψε με αυτό τον τρόπο στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές και το πιο σημαντικό είναι ότι νίκησε έναν από τους... διώκτες του.
Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ (40-31) και βελτιώνοντας τα ποσοστά τους κυρίως από τα 6.75μ. στην επανάληψη, έφτασαν στην τελική επικράτηση, παίρνοντας μία σπουδαία σε σημασία νίκη. Οι Στόγκλιν και Αναγκόνιε ήταν εξαιρετικοί για τον Ηλυσιακό.
Το τελικό σκορ έγραψε ο Δορκοφίκης με τρίποντο στα 30'' πριν τη λήξη, ενώ στο τέλος ο Παπανικολάου αστόχησε δύο φορές σε σουτ έξω από τα 6.75μ., στην προσπάθειά του να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Από την πλευρά τους, οι νεοφώτιστοι έμειναν στις 4 νίκες και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τον στόχο της παραμονής.
Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και με τη βοήθεια του κόσμου του κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 12-3 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Πανελευσινιακός βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 12-7. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 7 πόντους διαφορά (14-7), ενώ οι Παπανικολόπουλος, Τσιάκος μείωσαν για τους νεοφώριστους στο καλάθι. Ο Αναγκόνιε με φόλοου έγραψε το 16-12 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Στο ξεκίνημα της β' περιόδου, η διαφορά παγιώθηκε στους 6 πόντους (18-12, 20-14, 22-16) υπέρ των γηπεδούχων που αναζητούσαν τρόπους για να μείνουν μπροστά στο σκορ. Πάντως, η ομάδα του Σκαραφίγκα μείωσε στο σκορ και ισοφάρισε σε 23-23 με τον Εζιούκου. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (25-27), πριν ο Αράπης διαμορφώσει το 29-27 του ημιχρόνου.
Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στο παιχνίδι τους και σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά. Ο Ηλυσιακός είχε 0/8 τρίποντα, η Ελευσίνα είχε 2/12, ενώ υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (22-19) και τα λάθη (8-9).
Ντέρμπι για γερά νεύρα.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα ξέφυγε για πρώτη φορά στον αγώνα με διαφορά 6 πόντων (31-37). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και απάντησαν με σερί 6-0, ισοφαρίζοντας και πάλι το παιχνίδι (37-37). Μάλιστα, οι παίκτες του Ζευγώλη, με δύο τρίποντα από τους Αποστολίδη και Στόγκλιν βρέθηκαν στο +4, προσπερνώντας για το 43-39. Το τέλος της γ' περιόδου βρήκε τους νεοφώτιστους ξανά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Παπανικολάου (45-46).
Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο δ' δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις σε έναν πολύ κρίσιμο αγώνα. Ο Εζιούκου έκανε το 45-49 στο 31', όμως πολύ γρήγορα ο Ηλυσιακός με επιμέρους 8-3 πέρασε μπροστά στο σκορ (53-52).
Ο Μαγκουνής με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Πανελευσινιακό (57-59), ενώ στη συνέχεια ο Στόγκλιν με σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 61-59. Ο Νίκου με λέι απ ισοφάρισε σε 63-63 στο 39', όμως ο Δορκοφίκης με τρίποντη βόμβα έγραψε το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 29-27, 45-46, 66-63.
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής, Αράπης 5(1), Αναγκόνιε 15, Αποστολίδης 8(1), Χατζής 6(1), Σπανός, Δορκοφίκης 3(1), Αντωνάκης, Μόρισον, Γκάρισον 8, Παραγυιός 5, Στόγκλιν 16(2).
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 9(1), Παπανικολόπουλος 8, Παπανικολάου 10(2), Δημάκος 7, Γκίμπσον 10, Μαγκουνής 5(1), Λιακόπουλος 6, Δεληγιάννης, Τσιάκος 3(1), Αβραμίδης, Εζιούκου 5.