18/3/13

20η Aγωνιστική A1 : Πανελευσινιακός - Παναθηναϊκός 59-77

Ο Πανελευσινιακός πάλεψε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό, όμως οι "πράσινοι" έφτασαν χωρίς δυσκολίες στη νίκη με 77-59, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο ματς με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.
Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην Ελευσίνα απέναντι στον Πανελευσινιακό με 77-59, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες.
Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για ένα ημίχρονο κόντρα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως το "τριφύλλι" έφτασε χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα.
Από τον Παναθηναϊκό, ο αρχηγός Δημήτρης Διαμαντίδης σημείωσε 20 πόντους, ευστοχώντας σε 6 τρίποντα, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος μοίρασε 10 ασίστ. Από τον Πανελευσινιακό, ο Μαγκουνής είχε 15 πόντους και ο Εζιούκου 14.
Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προηγήθηκε με 4-0, όμως ο Πανελευσινιακός αντέδρασε και με 12-0 σερί πέρασε μπροστά με 12-4. Ο κόουτς του "τριφυλλιού", Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ, με τους "πράσινους" να ανακτούν το προβάδισμα στο σκορ με 13-15, ύστερα από σουτ τριών πόντων του αρχηγού, Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο Κώστας Τσαρτσαρής με 1/2 βολές πέτυχε το 13-16 στο 8'.
Ο Μαγκουνής με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 16-16, αλλά και πάλι ο Διαμαντίδης σημείωσε με τρίποντο το 16-19 για τους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά, ο Εζιούκου μείωσε σε 18-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση. Στην δεύτερη περίοδο ο Ματσιούλις έκανε το 21-23 για τον Παναθηναϊκό.
Ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο, όμως και ο Μαγκουνής σημείωσαν το 26-23 για να περάσει μπροστά το "τριφύλλι" με δύο εύστοχες βολές του Σοφοκλή Σχορτσανίτη (26-27). Ο Ξανθόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 28-30 για να κάνει ο Γκιστ στο 17' το 28-34 με κάρφωμα. Ο Λιακόπουλος μείωσε σε 33-34 για να πάει ο Παναθηναϊκός στα αποδυτήρια με 33-39, έπειτα από τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη.
Πάτησε γκάζι ο Παναθηναϊκός.
Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να επιβάλει χωρίς δυσκολίες το παιχνίδι του απέναντι στον Πανελευσινιακό, ο οποίος προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με το καλάθι του Δημήτρη Διαμαντίδη έκαναν το 35-44 στο 13ο λεπτό του αγώνα, ενώ και πάλι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με τρίποντο πέτυχε το 35-47.
Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς στο 25ο λεπτό του αγώνα σημείωσε το 37-49, με τον Τσαρτσαρή να ανεβάζει την διαφορά στους 14 πόντους (37-51). Ο Λάσμε έκανε το 37-53 και ο Νίκου μείωσε σε 39-53. Ο Ματσιούλις με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (39-56) και ο Γκιστ με κάρφωμα πέτυχε το 39-58. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με 42-59, έπειτα από καλάθι του Παπανικολάου.
Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Παναθηναϊκός με κάρφωμα του Ματσιούλις αποσπάστηκε με 21 πόντους (49-70) στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, για να φτάσουν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στο θετικό αποτέλεσμα με 77-59, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο παιχνίδι με την Ρεάλ στη Μαδρίτη για την Ευρωλίγκα.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 42-59, 59-77.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7 (1), Δημάκος 3 (1), Γκίμπσον, Μαγκουνής 15 (3), Λιακόπουλος 3 (1), Δεληγιάννης, Τσιάκος 4 (1), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4, Εζιούκου 14.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος, Ματσιούλις 9 (1), Ούκιτς 5, Λάσμε 4, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 20 (6), Γκιστ 13 (1), Μπανκς 5 (1), Ξανθόπουλος 6 (10ασ.), Γιαννόπουλος 7 (1), Σκορδίλης.