30/3/13

22η Aγωνιστική A1 : Απόλλων Πατρών - Πανελευσινιακός 68-65

Σε τροχιά πλέι οφ παραμένει ο Απόλλων, καθώς επικράτησε με 68-65 του μαχητικού Πανελευσινιακού που πάλεψε, αλλά στο τέλος υποτάχθηκε και ψάχνει πλέον ένα θαύμα για να σωθεί.
Την 10η φετινή του νίκη πέτυχε ο Απόλλων ο οποίος νίκησε με σκορ 68-65 του Πανελευσινιακού και διπλασίασε τις νίκες του επί των έτερων νεοφώτιστων στην κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο β' ημίχρονο, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν στην τελική επικράτηση, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους σε μία ακόμα ήττα.
Ο Πανελευσινιακός θέλει πλέον ένα θαύμα για να παραμείνει στην κατηγορία και να συνεχίσει τη νέα σεζόν να αγωνίζεται σε αυτήν. Πάλεψε για το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα, όμως ο Απόλλων ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και την κατέκτησε.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Πανελευσινιακού στο παιχνίδι, καθώς αν και φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 7-0 στην Πάτρα, ξαφνιάζοντας τον Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το 4' που ξέφυγαν με 12-5. Ωστόσο, οι παίκτες του Βετούλα άρχισαν σταδιακά να ροκανίζουν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 12-12 με τον Γκραντ.
Ένα λέι από τον Γκραντ και ένα τρίποντο από τον Πέτροβιτς έκανε το σκορ 24-18 κι έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρεθούν για πρώτη φορά στο +6.
Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Πατρινούς οι οποίοι πήραν πόντους κι από τους άλλους παίκτες τους (Αργυρόπουλος, Κλάιμπερ) και προηγήθηκαν με 28-19 στο 13'. Ένα γρήγορο σερί 7-0 έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σκαραφίγκα να επιστρέψει στο παιχνίδι (28-26) και να μην αφήσει την Πάτρα να... ανοίξει περισσότερο η διαφορά.
Ο ΜακΚόλουμ σκόραρε για τον Απόλλωνα στο 27' και ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 από πλευράς νεοφώτιστων με το οποίο διαμόρφωσαν 34-26 σε 34-39, φεύγοντας για τα αποδυτήρια έχοντας και διαφορά 5 πόντων, σε ένα ματς που έλεγχαν τα ριμπάουντ (16-26) και είχαν περισσότερες ασίστ (5-11).

Δυναμικό ξεκίνημα στην επανάληψη.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων αποφάσισε να πληρώσει τον Πανελευσινιακό με το ίδιο νόμισμα. Οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι στο ξεκίνημα και με σερί 10-0, όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά με την οποία έχαναν αλλά ξέφυγαν κιόλας με 44-39 μετά από καλάθι του Αργυρόπουλου. Ένα τρίποντο του Κλάιμπερ έγραψε το 47-41 στο 25' δίνοντας και ψυχολογία στην ομάδα του Νίκου Βετούλα.
Ο Εζιούκου μείωσε σε 50-46 για τον Πανελευσινιακό, που κατάφερε να μειώσει και να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας το γ' δεκάλεπτο στο -4 (52-48).
Ο Απόλλων εξακολούθησε να είναι στο ρόλο του οδηγού και στο δ' δεκάλεπτο, προηγούμενος με 57-50 και 59-53. Με τους Νίκου και Εζιούκου, ο Πανελευσινιακός πλησίασε στο σκορ, μειώνοντας στο καλάθι (62-60). Στο 39' ο Πέτροβιτς με 2/2 βολές έγραψε το 64-60 και ο Αργυρόπουλος έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν μία βαθιά ανάσα, γράφοντας το 65-60 στα 30'' πριν τη λήξη.
Ένα τρίποντο από τον Παπανικολόπουλο για το 65-63, αναπτέρωσε παροδικά τις ελπίδες του Πανελευσινιακού για νίκη, όμως ο Αργυρόπουλος ήταν στη συνέχεια ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών κι έκανε το 67-63.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 52-48, 68-55.
Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Αργυρόπουλος 21(2), Γκραντ 16(2), Λιανός, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 8(2), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 5(1), Ζαφείρης, Τέρνερ 1, Κρόλο 2.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 8(2), Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 14, Μαγκουνής 6(1), Λιακόπουλος 4, Τσιάκος 5(1), Αβραμίδης 2, Εζιούκου 20.