18/5/13

26η Aγωνιστική A1 : ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 61-71

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 71-61 για την τελευταία αγωνιστική τον ΠΑΟΚ στο "Παλατάκι", πατώντας γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ ο Ραμέλ Κάρι με 19 πόντους.
Η δεύτερη ομάδα που "περνά" φέτος νικηφόρα από το "Παλατάκι" ο Παναθηναικός (δίχως Λάσμε και Μπανκς)... Μετά τον Πανιώνιο, τον ΠΑΟΚ "γονάτισαν" στη Θεσσαλονίκη και οι "πράσινοι" κερδίζοντας με σκορ 61-71 και έτσι το φινάλε της κανονικής περιόδου ήταν "γλυκό" γι' αυτούς.
Το σύνολο του Πεδουλάκη "πάτησε" γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ήταν σαφώς ανεβασμένο ενώ ο "νέος" Ραμέλ Κάρι ικανοποίησε ξανά και ήταν αυτός που με τρίποντο στο 38' έδωσε... μαχαιριά στον ΠΑΟΚ.
Κακές επιθετικά οι δύο ομάδες.
Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα το σκορ να είναι χαμηλό (5-5 στο 4'). Ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι στη συνέχεια, πήρε αέρα τεσσάρων πόντων (9-5) και θα μπορούσε να ανεβάσει την διαφορά αν δεν πετούσε στα... σκουπίδια δύο διαδοχικές επιθέσεις. Με το αντιαθλητικό φάουλ του Χάτσερ στον Διαμαντίδη έγινε το 9-7 και οι "πράσινοι" "γύρισαν" το ματς στο 8' (9-11) παίζοντας καλύτερη άμυνα και δυσκολεύοντας το σύνολο του Μαρκόπουλου. Ο -εξαιρετικός- Χάτσερ έφτασε τους 9 πόντους και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (13-13) τον Παναθηναϊκό (πολύ άστοχος έξω από τα 6.75) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Χέρι-χέρι ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στο ημίχρονο.
Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-13 κάνοντας έτσι ένα σερί 8-0 μετά το 9-13 ενώ έφτασε στο +6 (20-14) στο 22'. Οι "ασπρόμαυροι" συνέχιζαν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (26-21), με το σύνολο το Πεδουλάκη όμως στη συνέχεια να παίρνει κεφάλι στο σκορ (26-27) στο 16'. Ο Δέδας έφερε το ματς στα ίσα (29-29) και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι (31-31). Τελικώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-33.
Ντέρμπι...
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά (35-38 και 36-40), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Εν συνεχεία όμως ο "Δικέφαλος" ανέβασε στροφές (40-40 και 43-43)... "Ασπρόμαυροι" και "πράσινοι" ήταν αρκετά άστοχοι με αποτέλεσμα να έχουν μικρή απόσταση μεταξύ τους (43-45 στο 27'). Ο Μπράμος έδωσε ένα +5 στον Παναθηναϊκό (43-48), το σύνολο όμως του Μαρκόπουλου (πήρε βοήθειες με τα κλεψίματα του Χρυσικόπουλου) αντέδρασε και ισοφάρισε σε 48-48 (σκορ τρίτου δεκαλέπτου).
Φόρτσαρε ο Παναθηναϊκός και τελικά... διπλό.
Ο Παναθηναϊκός... γρήγορα πήρε διαφορά πέντε πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο (48-53) και ο Κάρι έδωσε αέρα οχτώ πόντων στο 32' (48-56). Αυτό το προβάδισμα οι "πράσινοι" το διατηρούσαν μέχρι το 34' (50-58) και ο Ματσιούλις "έγραψε" το 52-61. Ο ΠΑΟΚ παίρνοντας βοήθειες από τους ψηλούς του μείωσε σε 55-61 ενώ "μάζεψε" κι άλλο την διαφορά στη συνέχεια (57-61). Ο Κάρι με τρίποντο (57-64 στο 38') έδωσε... μαχαιριά στον "Δικέφαλο" και ο Γκιστ με κάρφωμα έκανε το 59-67 γράφοντας ουσιαστικά έτσι τον επίλογο του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 20-20, 43-43, 61-71.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσεν 11(1), Κασελάκης 6(1), Χαραλαμπίδης 14, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 10(2), Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 5, Αμπαράς.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 3, Μπράμος 6(1), Κάρι 19(3), Ματσιούλις 8(1), Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16(2), Γκιστ 11(1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης.