25/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Πανιώνιος - Άρης 74-67 (2-1).

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με σκορ 74-67 επί του Άρη και προκρίθηκε στους "4", με τον Γιάνκοβιτς να πετυχαίνει 18 πόντους, όλους στο β' ημίχρονο. Στα ημιτελικά τον περιμένει ο Παναθηναϊκός.
Ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 74-67 του Άρη στον τρίτο αγώνα της σειράς, έκανε το 2-1 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ.
Εκεί, όπου πλέον τον περιμένει ο Παναθηναϊκός έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, σε μία σειρά αγώνων που θα κριθεί στις τρεις νίκες.
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, όλους στο β' ημίχρονο, ενώ καθοριστικά ήταν τα δύο καλάθια του Αθανασούλα στο τελευταίου δίλεπτο, με τον Έλληνα παίκτη να είναι άποντος έως εκείνο το σημείο του αγώνα.
Στο 1.16'' για το τέλος του αγώνα, ο Χαρίσης μείωσε σε 69-67 με 1/2 βολές, ενώ στα 59'' τον μιμήθηκε ο Μπατής (70-67). Το τρίποντο του Πάσαλιτς ήταν άστοχο όμως ο Αθανασούλας έγραψε το 72-67. Τα νεύρα δεν έλειψαν ούτε στο τέλος της αναμέτρησης με τους Τσιάρα και Μπατή να χρεώνονται με τεχνική ποινή. Ευτυχώς τα πνεύματα ηρέμησαν και στο τέλος και ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 74-67.
Με κεκτημένη ταχύτητα από την δεύτερη αναμέτρηση, ο Άρης μπήκε στο παρκέ ορεξάτος και αφού προηγήθηκε με 4-7 και 10-13 βρέθηκε να χτίζει και διαφορά 7 πόντων. Το 10-17 υποχρέωσε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ για να συνετίσει τους παίκτες του οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα νευρικοί και είχαν πολλές βεβιασμένες ενέργειες.
Ένα επιμέρους 9-2 από πλευράς γηπεδούχων, έκανε το σκορ 19-19 μετά από τρίποντο του Νίκου Παππά που ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι, εξαιρετικός. Ο Καββαδάς έχασε κάποιες βολές και κάποια θεωρητικά εύκολα κοντινά σουτ, ωστόσο με τη λήξη του δεκαλέπτου έγραψε το 23-24.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του... Οι μάχες γίνονταν σώμα με σώμα, οι παίκτες κυνηγούσαν όλες τις μπάλες και φαινόταν πως καμία από τις δύο ομάδες δεν θα μπορούσε να ξεφύγει εύκολα. Σε ένα τόσο έντονο παιχνίδι, δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα νεύρα. Ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της β' περιόδου, έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να περάσει μπροστά στο σκορ με 28-24, ωστόσο η απάντηση του Άρη ήταν άμεση...
Δικό του 5-0 και 28-29 στο 16'. Σε δύο φάσεις ο Μπόγρης δεν συγκράτησε τα νεύρα του και στην δεύτερη περίπτωση δέχτηκε τεχνική ποινή μαζί με τον Τσιάρα με τον οποίο αντάλλαξαν κάποια γαλλικά και καναδυό σπρωξιές. Οι Μπρόγρης και Μίλμπουρν έκαναν το 34-29, ωστόσο ο Άρης ισοφάρισε σε 35-35 πριν τελικά ο Μπούκερ με κάρφωμα γράψει το 40-37 στο ημίχρονο.
Πήρε το όπλο του ο Γιάνκοβιτς.
Στην επανάληψη, ο Γιάνκοβιτς με πέντε δικούς του πόντους διατήρησε μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο. Οι Μπούκερ και Μίλμπουρν χρεώθηκαν με αντιαθλητικά φάουλ πάνω στον Σαρικόπουλο, με αποτέλεσμα ο Άρης να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ (47-48). Στο 24' ήταν η σειρά του Γιάνκοβιτς να πάρει το αντιαθλητικό και με τέσσερις δικούς του πόντους έγραψε το 51-48.
Στο 17' ο Βεργίνης μείωσε σε 53-50, ωστόσο το 4ο φάουλ του Χαρίση ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα για τον Βαγγέλη Αγγέλου που πέρασε κατευθείαν τον Σαρικόπουλο στο παρκέ. Ο Γιάνκοβιτς έγραψε το 55-50 κι έφτασε τους 11 πόντους όλους στο γ' δεκάλεπτο, ενώ το άλλο ευχάριστο νέο για τον Σφαιρόπουλο ήταν το 5ο φάουλ του Σαρικόπουλου. Παρ' όλα αυτά, ο Άρης μείωσε σε 56-54 με τον Βεργίνη, πριν τελικά ο Παππάς γράψει το 58-54 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Ένα γρήγορο σερί 4-0 από τον Άρη, έφερε νέα ισοπαλία στο παιχνίδι. Έτσι, λοιπόν, στο 31' ξεκίνησαν όλα από την αρχή με το σκορ στο 58-58. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 61-60, ωστόσο στη συνέχεια ο Παππάς τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για θέατρο. Οι διαιτητές δεν χαρίζονταν σε κανέναν παίκτη από τις δύο ομάδες και τα συνεχόμενα σφυρίγματα είχαν χαλάσει το ρυθμό του αγώνα.
Το 61-61 έμεινε για περίπου τρία λεπτά και ο Χαντ έγραψε το 61-64 στο 35', δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη. Ο Πανιώνιος είχε κολλήσει επιθετικά με τον Μπόγρη να παίρνει τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις, αλλά να τις χάνει όλες. Ο Μπούκερ έγραψε το 65-64 και ο Γιάνκοβιτς με δύσκολο σουτ έκανε το 69-66 στο 1.35'' για το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 23-24, 40-37, 58-54, 74-67.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5(1), Αθηναίου 3(1), Κις, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 4, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 18(1), Καββαδάς 3, Παππάς 17(1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ 11.
Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 7, Χαντ 8(1), Πελεκάνος 10(1), Βεζένκοφ, Τσιάρας 10(1), Καραποστόλου, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 3(1), Βεργίνης 12, Τσακαλέρης 2.