23/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 88-65 77-63 (2-0).

Το Ρέθυμνο νίκησε και στην Κρήτη τον ΠΑΟΚ με 88-65 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε και στην Κρήτη του ΠΑΟΚ (88-65), παίρνοντας το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του.
Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα μπροστά στο κοινό τους.
Η διαφορά στο 21ο λεπτό έφτασε τους 24 πόντους (53-29) να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 σε 53-36. Το Ρέθυμνο, όμως έλεγχε το παιχνίδι, συνέχισε να ευστοχεί από τη γραμμή των 6μ.75, φτάνοντας στη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του, όπου και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Απόλλων Πατρών.
Από τους νικητές, ο Κάρτερ είχε 25 πόντους, με τον Προύιτ να έχει 13 και τον Πέτγουεϊ 11. Για τον ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά ο Χάτσερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20, ενώ ο Κασελάκης είχε 11.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με τρίποντο από τον Άκη Καλλινικίδη στο τρίτο λεπτό του αγώνα να προηγηθούν με 11-6, ενώ ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 11-8. Ο Χάτσερ με 2/2 βολές έφερε το παιχνίδι στον πόντο (11-10) και ο Παπαδόπουλος στο 5' έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (11-12). Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα πέτυχε το 13-12 και ο Παπαδόπουλος ξανά σημείωσε το 13-14.
Ο Κάρτερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων, σημείωσε το 16-14 και ο Τσαϊρέλης μείωσε στον πόντο για τους Θεσσαλονικείς (16-15). Ο Αγγελόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 20-17, ενώ ο ίδιος παίκτης με ακόμα δύο πόντους σημείωσε το 24-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 27-21, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Χορν.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Δέδας έκανε το 32-25 στο 13ο λεπτό και ο Προύιτ με τρίποντο έκανε το 35-25. Και πάλι ο ίδιος παίκτης έκανε το 38-25 για να αποσπαστεί το Ρέθυμνο και με 15 πόντους (41-26). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 21 πόντων (50-29).
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Κάρτερ αποσπάστηκαν με 24 πόντους (53-29). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 έριξε την διαφορά στους 17 πόντους (53-36). Ο Κασελάκης με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων έκανε το 53-39 και ο Ντούβνιακ με τρίποντο σημείωσε το 56-39 στο 27ο λεπτό.
Διατήρησε το προβάδισμα του.
Ο Χάτσερ μείωσε σε 56-41 και ο Νταμίρ Λάτοβιτς πέτυχε το 58-41. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 58-43 και ο Κάρτερ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (60-43). Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-47, έπειτα από καλάθι του Μαργαρίτη.
Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Χάτσερ μείωσε σε 65-49 για να αποσπαστεί στο 33ο λεπτό το Ρέθυμνο και πάλι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Προύιτ (70-54). Ο Χορν έκανε το 72-54, ενώ οΜαργαρίτης μείωσε σε 72-56, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μαργαρίτης και πάλι έκανε το 75-58, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τάιμ άουτ.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ ο Πέτγουεϊ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 80-60, ο Αμπαράς μείωσε σε 80-62 και ο Κάρτερ σημείωσε το 83-62 με κάρφωμα, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη με 88-65, παίρνοντας παράλληλα το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 50-29, 65-47, 88-65.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 10(2), Καλλινικίδης 7(1), Προύιτ 13(2), Αγγελόπουλος 3, Τσαρούχας, Τσόχλας 3(1), Ντούβνιακ 6(2), Κόμματος 8(1), Κάρτερ 25(6), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 11, Σιζόπουλος.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 20(2), Κασελάκης 11(3), Χαραλαμπίδης 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς 5(1).