31/5/13

Play off A1 Hμιτελικοί : Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 81-55 (2-0).

Με επιμέρους 29-14 στο γ' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, επικράτησε με 81-55, κι έκανε το 2-0.
Ο Παναθηναϊκός παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετική άμυνα και με μυαλό στην επίθεση, νίκησε με 81-55 του Πανιωνίου κι έκανε το 2-0.
Την Δευτέρα ο τρίτος αγώνας στο κλειστό του Πανιωνίου, με τους "πράσινους" να θέλουν το sweep και τους "κυανέρυθρους" να μειώσουν σε 2-1.
Στο γ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να "καθαρίσει" το ματς και το έκανε... Με τους Κάρι και Μπράμο να δίνουν ενέργεια στους "πράσινους", η διαφορά ξέφυγε, ο Διαμαντίδης με τρίποντο την έστειλε στους 22 (52-30) και τελικά η πλάστιγγα γύρισε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων.
Ο Πανιώνιος τελείωσε το ματς με 7/24 τρίποντα και ποσοστό 29%, ενώ έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (31-41) κι έκανε περισσότερα λάθη (8-14).
Από την πλευρά τους, οι "πράσινοι" αν και σούταραν με 72% από τις βολές, έπαιξαν μυαλωμένα στην επίθεση, δεν εκβίασαν σουτ και με όπλο την άμυνα τους, έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 30' είχαν μόλις 2 λάθη και τα υπόλοιπα 6 έγιναν από τις πολλές δοκιμές στο δ' δεκάλεπτο.
Πρώτος σκόρερ ο Μάικ Μπράμος με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Στεφάν Λάσμε.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε, με τον τελευταίο να γράφει το 5-2 στο 2ο λεπτό του αγώνα. Οι "πράσινοι" ήταν αρκετά άστοχοι στο ξεκίνημα του αγώνα και ο Ούκιτς μετά από δύο απελπιστικά άστοχα σουτ άφησε τη θέση του στον Κάρι.
Ένα τρίποντο του Παππά και ένα γκολ φάουλ του Γιάνκοβιτς βοήθησαν τον Πανιώνιο να τρέξει ένα σερί 8-0 με το οποίο προηγήθηκε με 5-10. Πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10 και 12-12 με δύο καρφώματα από τους Σχορτσανίτη και Γκιστ. Στο δίλεπτο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Πεδουλάκης πέρασε τους Ξανθόπουλο και Μπράμο στη θέση των Διαμαντίδη και Ματσιούλις και ο Παναθηναϊκός έδειξε εκ νέου ενέργεια στο παιχνίδι του.
Παρ' ότι έχανε τις βολές (4/7) προηγήθηκε με 17-14, πριν τελικά ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές μειώσει σε 17-16, καθώς το σουτ του Ξανθόπουλου με τη λήξη του δεκαλέπτου δεν βρήκε στόχο. Το καλό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο, με μόλις ένα λάθος, έναντι 3 του Πανιωνίου, ενώ είχε ήδη 5 ασίστ έναντι 2.
Ξέφυγε με άξονα την καλή άμυνα.
Μέσα σε 1.13'' από την έναρξη του β' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έκλεψε δύο φορές την μπάλα, ευστόχησε με τον Μπράμο από τα 6.75μ., ξέφυγε με 22-16 και υποχρέωσε τον Σφαιρόπουλο να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Ωστόσο δύο σκληρά φάουλ του Αθανασούλα (το ένα αντιαθλητικό), έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 28-16, χτίζοντας διψήφια διαφορά πόντων.
Με όπλο την καλή της άμυνα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, εγκλώβισε τον Πανιώνιο και βρέθηκε να προηγείται με 32-19 στο 14'. Έχοντας επίσης καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλές επιλογές, ο Λάσμε έκανε το 35-27, ενώ στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου έκοψε εντυπωσιακά το σουτ του Πέιν.
Δύο χαμένα ριμπάουντ από τους Λάσμε και Ματσιούλις δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύηει περισσότερο, ωστόσο ο Μπράμος έγραψε στο 18' το 38-27. Ο Ελληνοαμερικανός των "πράσινων" μπερδεύτηκε στο τέλος και αντί να δώσει πάσα, έκανε ένα πολύ μακρινό σουτ που παραλίγο κιόλας να μπει, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε.
Κάρι, Μπράμος και ενέργεια...
Στην επανάληψη, ο Ραμέλ Κάρι με πέντε διαδοχικούς πόντους έγραψε το 43-27 και έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +16. Οι περίπου 6.000 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, σε εκείνο το σημείο και βλέποντας την ομάδα του να ξεφεύγει στο σκορ, ζήτησαν "πρωτάθλημα μες το Παλέ", απογειώνοντας τους "πράσινους".
Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έγραψε το 52-30 στο 24' και στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα πέφτοντας στο παρκέ, κάτι που έκανε άπαντες στο κλειστό (συμπεριλαμβανομένου του Πεδουλάκη και των συμπαικτών του) να τον χειροκροτήσουν. Μπορεί ο Πανιώνιος να μείωσε παροδικά, ωστόσο ο Μπράμος είχε πάρει το όπλο του και φτάνοντας τους 12 πόντους, έκανε το 57-37.
Το πολύ θετικό για τον Πεδουλάκη, δεν ήταν μόνο ότι η ομάδα του έπαιζε με ενέργεια, αλλά και ότι είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και μηδαμινά λάθη (2). Στο 29' πέρασε στο παρκέ ο Γκουίν για πρώτη φορά στο ματς, όντας τελευταίους από τους 12 που πατούσαν παρκέ. Η όμορφη συνεργασία Ξανθόπουλου-Σχορτσανίτη έκανε το σκορ 67-39, πριν μειώσει ο Μίλμπουρν με 2/2 βολές (67-41 στο 30').
Δοκιμές επί δοκιμών από Πεδουλάκη.
Όσα λάθη δεν είχε κάνει ο Παναθηναϊκός, τα έκανε μαζεμένα στο δ' δεκάλεπτο, με τους Ξανθόπουλο, Γιαννόπουλο, Ματσιούλις, Γκουίν και Σχορτσανίτη στο παρκέ. Πάντως, ο Πανιώνιος είχε το δικό του μεγάλο πρόβλημα με την αστοχία έξω από τα 6.75μ. και όπως αντιλαμβάνεται κανείς δεν μπόρεσε να μειώσει τόσο ώστε να απειλήσει.
Είναι χαρακτηριστικό, ότι σε πέντε λεπτά αγώνα, Παναθηναϊκός και Πανιώνιος είχαν πετύχει από κοινού 5 πόντους (2-3) και το θέαμα είχε πέσει κατακόρυφα. Ο Χάρης Γιαννόπουλος με τζαμπλ σουτ έγραψε το 71-44, ξεκολλώντας επιθετικά την ομάδα του από τους 69 πόντους.
Στα 3.45'' για το τέλος του αγώνα, ο Μπόγρης ευστόχησε σε μία ελεύθερη βολή και ο κόσμος τον χειροκρότησε, όπως και στο 73-49 όταν ο ίδιος μείωσε για τον Πανιώνιο. Το τελικό 81-55 έγραψε ο Αθανασούλας με τρίποντο.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 67-41, 81-55.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 9, Μπράμος 15(3), Κάρι 5(1), Ματσιούλις 6(1), Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 9(2), Γκιστ 5, Γκουίν 2, Ξανθόπουλος 5(1), Γιαννόπουλος 6.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 3, Πέιν 5(1), Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 10(2), Αθανασούλας 8(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 2, Παππάς 9(1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ.