26/10/13

3η Αγωνιστική Α1 : ΚΑΟΔ-Πανιώνιος 76-63

Σπουδαία σε σημασία νίκη για τον ΚΑΟΔ ο οποίος επιβλήθηκε του Πανιωνίου (76-63) με τους Μάρκοβιτς, Λάζεριτς να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι και να υποχρεώνουν τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα.
Δεύτερη φετινή νίκη για τον ΚΑΟΔ ο οποίος με όπλο την καλή του άμυνα επικράτησε με 76-63 του Πανιωνίου και έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.
Ο Πανιώνιος ήταν απελπιστικά άστοχος τελειώνοντας το παιχνίδι με 56% στις βολές, 36% στα δίποντα, 32% στα τρίποντα και δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των Δραμινών.
Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Λάζεριτς και Μάρκοβιτς που πέτυχαν αντίστοιχα 20 και 18 πόντους, όντας οι ηγέτες της νίκης για τον ΚΑΟΔ.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Νίκολα Μάρκοβιτς έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 35 λεπτά αγώνα. Ήταν αυτός που έκανε τους συμπαίκτες του να πιστέψουν ότι ο ΚΑΟΔ μπορούσε να νικήσει τον Πανιώνιο.
Ο αριθμός του αγώνα:
Το 56% στις βολές είναι μικρό ποσοστό, έστω κι αν παίζεις μακριά από την έδρα σου. Ο Πανιώνος σούταρε με το ισχνό 56% από τη γραμμή (14/25), όντας πολύ άστοχος.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ουσιαστικά στο τρίποντο του Τσόβιτς με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου. Ο άσος του ΚΑΟΔ έγραψε το 54-46 κι έδωσε ξανά αέρα 8 πόντων στην ομάδα του.
Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με 9-5, ωστόσο οι "κυανέρυθροι" με σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα (9-11). Παρά το κακό τους ποσοστό έξω από τα 6.75μ. (2/8 τρίποντα), οι Δραμινοί ξαναπήραν το προβάδισμα κι έγραψαν το 15-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Ένα επιμέρους 13-2 στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου μετέτρεψε το σκορ σε 28-17 στο 15', δίνοντας για πρώτη φορά στον ΚΑΟΔ προβάδισμα 11 πόντων. Αυτή ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς καθώς στη συνέχεια ο Πανιώνιος αντεπιτέθηκε και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ένα σερί 13-0 με τον ΜακΚόλουμ να ηγείται των "κυανέρυθρων" προσπαθειών, έκανε το σκορ 30-35 στο ημίχρονο.
Στη συνέχεια, ο Νίκολα Μάρκοβιτς σήκωσε το βάρος των επιθέσεων για τον ΚΑΟΔ, βοηθώντας την προσπάθεια των Δραμινών να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα. Και τα κατάφεραν... Με επιμέρους 24-11 ο Τσόβιτς έγραψε το 54-46 στο 30ό λεπτό με τους γηπεδούχους να παίζουν καλή άμυνα και να δέχονται μόλις 11 πόντους σε 10 λεπτά αγώνα.
Με το ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, ο ΚΑΟΔ επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Λάζεριτς έγραψε το 70-58 και παρ' ότι ο Πανιώνιος μείωσε παροδικά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κράτησαν τη νίκη με την οποία φλέρταραν από την αρχή. Ο Μπάβτσιτς με κάρφωμα έγραψε το τελικό 76-63.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-35, 54-46, 76-63.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Τσόβιτς 11(3), Λάζεριτς 20(2), Πολκ 8, Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 11, Ζάρας 3, Χρυσικόπουλος 5(1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17(1), Ντούβνιακ 11(3), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14(2), Αθανασούλας 2, Μπατής 5\6(1), Λάνγκφορντ 5, Μισέλ, Σίμτσακ 6, Σαλούστρος.