18/11/13

6η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 79-103

Ο Ολυμπιακός φιλοδώρησε με... κατοστάρα το Ρέθυμνο (103-79) στην Κρήτη, πετυχαίνοντας την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το 14/14 σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στο Ρέθυμνο στην Κρήτη, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 103-79.
Αυτή ήταν η έκτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν και το 14/14 σε όλες τις διοργανώσεις από την αρχή της σεζόν.
Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με αντίπαλο τη Μάλαγα για την Euroleague στην Ισπανία. Ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος πονούσε στη δεξιά κνήμη αγωνίστηκε για 13 λεπτά, σημειώνοντας και 4 πόντους. Οι Πειραιώτες είχαν υψηλό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, καθώς σούταραν με 77% (27-35).
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Στράτος Περπέρογλου (20 πόντους, 4/5 βολές, 2/6 τρίποντα, 5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των "ερυθρολεύκων" στη νίκη τους επί του Ρεθύμνου στην Κρήτη.
Ο αριθμός:
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης σε 19 λεπτά χρόνου συμμετοχής πρόλαβε να μοιράσει εννέα ασίστ στους συμπαίκτες του.
Που κρίθηκε:
Ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Ρέθυμνο, φτάνοντας τελικά και στους 100 πόντους.
Ο Ολυμπιακός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι του και κατάφερε να αποσπαστεί με 8-2, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους (10-2). Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τρίποντο έκανε το 13-2 για να ανεβάσει ο Μίρζα Μπέγκιτς τη διαφορά στους 14 πόντους (21-7) στο όγδοο λεπτό του ματς.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο με 23-12, καθώς μείωσε για το Ρέθυμνο ο Γκάμπριελ. Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπέγκιτς έκανε το 25-12 με δύο εύστοχες βολές και ο Λοτζέσκι πέτυχε το 28-14 στο 13ο λεπτό. Ο Λάτοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 28-17. Ο Αγγελόπουλος έκανε το 28-19, με τον Έισι Λο να σημειώνει το 30-19.
Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στο ρόλο του οδηγού για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, ύστερα από καλάθι του Αμερικανού (51-33).
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, του αγώνα με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει επτά διαδοχικούς πόντους για τους "ερυθρόλευκους" και να το 60-40. Το Ρέθυμνο, προσπάθησε να μειώσει με τον Έισι Λο στο 27ο λεπτό να κάνει το 71-48 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι φιλοξενούμενοι με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 25 πόντων απέναντι στο Ρέθυμνο (79-54).
Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός δεν κινδύνεψε απέναντι στο Ρέθυμνο, με τον Ματ Λοτζέσκι έπειτα από κάρφωμα να κάνει το 91-64 για τους "ερυθρόλευκους". Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που στο 38' σημείωσε με 2/2 βολές το 97-73, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να κάνει το 99-73. Ο Ράιτ μείωσε σε 99-75 και ο Μπέγκιτς με κάρφωμα πέτυχε το 101-75 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακό τη νίκη με 79-103.
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-51, 54-79,  79-103.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5, Ράιτ 10(2), Καλαμπόκης 6, Κανονίδης, Σίννης 7(1), Λάτοβιτς 9(1), Αλεξάντερ 8, Άρμπετ 8(2), Γκάμπριελ 16(1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13(2), Λο 11(1), Ντάνστον 9, Σπανούλης 5(1), Περπέρογλου 20(2), Σλούκας 4, Λοτζέσκι 10(1), Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 11(1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 6.