19/11/13

6η Aγωνιστική Eurocup Η' Όμιλος : Μπουντούτσνοστ-ΠΑΟΚ 69-75

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Μπούντουτσνοστ με σκορ 69-75 και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.
Σημαντικό "διπλό" για τον ΠΑΟΚ που έχει πλέον το πάνω χέρι σχετικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε εκτός έδρας την Μπούντουτσνοστ με σκορ 69-75 και πλέον απέκτησε διαφορά δύο πόντων από αυτήν έχοντας την κερδίσει μάλιστα και στο "Παλατάκι".
Oι "ασπρόμαυροι" (είχαν την βοήθεια περισσότερων από 200 οπαδών τους) παραμένουν στη πρώτη τριάδα του ομίλου και θα έχουν μια... απόσταση από τις ομάδες που είναι παρακάτω (ανεξαρτήτως το τι θα γίνει στα άλλα ματς του ομίλου) και πλέον απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για το τέλος της πρώτης φάσης (ο ΠΑΟΚ παίζει εντός με Αλμπα Φέχερβαρ, εκτός με Ανκαρα, εκτός με Χιμίκ και εντός με Νίζνι).
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν εξαιρετικός... Πέτυχε 21 πόντους έχοντας 7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάλιστα στο 64-68 πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι. Εξίσου καλός πάντως ήταν και ο Μπόγρης (17 πόντους και 29 ranking).
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής τον ΠΑΟΚ. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ να είναι  66-70, ο Σέχοβιτς έκανε βήματα και ο Κούπερ μετά διαμόρφωσε το 66-73 δίνοντας ουσιαστική την νίκη στην ομάδα του.
Ο αριθμός:
Εξαρετικό το ποσοστό ευστοχίας του ΠΑΟΚ στα δίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 14/18 με 77% ευστοχία και αυτό τον βοήθησε να είναι μπροστά στο σκορ (38-40).
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα (6-8 και 10-14 στο 6') και τους παίκτες του "Δικεφάλου" να είναι "ζεστοί" (7/7 δίποντα). Ο Μπόγρης φτάνοντας τους έξι προσωπικούς πόντους, έδωσε ένα +5 (11-16) στους "ασπρόμαυρους" ενώ σημαντικές βοήθειες έδινε ο Χαραλαμπίδης (15-18 με οχτώ πόντους του και απόλυτη ευστοχία). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-22.
Με καλάθι του Κούπερ στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα επτά πόντων (19-26). Σε εκείνο το σημείο έπεσαν κροτίδες προς τον πάγκο του "Δικεφάλου" (μία έσκασε δίπλα στον Κούπερ) και διακόπηκε προσωρινά το ματς (οι δύο ομάδες επέστρεψαν για λίγη ώρα στα αποδυτήρια). Στο 12' οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με 22-29, οι γηπεδούχοι "ψαλίδισαν" την διαφορά (27-29) αλλά εκεί έδωσε την λύση ο "ζεστός" Δέδας (27-32, με οχτώ πόντους από πλευράς του).
Μετά από ασίστ του τελευταίου, ο Κούπερ έκανε το 28-34 στο 16' (υπήρχε το πρόβλημα των τριών φάουλ των Τσαιρέλη και Μαραγαρίτη). Το σύνολο του Μαρκόπουλου μπλόκαρε επιθετικά στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (34-34) ενώ με κάρφωμα του Κόλεμαν διαμορφώθηκε το 36-34. Ο Μπόγρης (13 πόντους) εκεί έδωσε πολύτιμες λύσεις και το ημίχρονο έληξε με 38-40.
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η Μπούντουτσνοστ μείωσε στον πόντο (43-44), ο ΠΑΟΚ πάντως συνέχισε να έχει το προβάδισμα (45-49 με 15 πόντους του Χαραλαμπίδη). Ο Πέιν έκανε το 45-52 στο 25' και ο Μπόγρης το 49-56 στο 27'. Ο "Δικέφαλος" δεν άφηνε τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους, μετά από καλάθια των Κούπερ και Πέιν οι "ασπρόμαυροι" πήραν αέρα 11 πόντων (50-61) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-61.
Μπούντουτσνοστ και ΠΑΟΚ δεν μπορούσαν να σκοράρουν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και στο 33' οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι (53-61). Μετά από τέσσερα λεπτά σκόραρε και ο "Δικέφαλος" (53-63 με λέι απ του Χαραλαμπίδη), γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε πόντους (58-63 στο 35'). Ο Μαργαρίτης με βολές "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (58-65) ενώ με μια βολή του Τσαιρέλη έγινε το 60-66 στο 36'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 64-68 και ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 64-70 στο 38'. Ο Σέχοβιτς έκανε βήματα στο 66-70 (στο 39') και μετά ο Κούπερ πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο (66-73) δίνοντας ουσιαστικλα τη χαριστική βολή στη Μπούντουτσνοστ.
Δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 51-61, 69-75.
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: Σέχοβιτς 18, Μιχαϊλοβιτς 4, Πόποβιτς Μάρκο, Σούμποτιτς, Κομάτινα 8, Βίτκοβατς 6, Πόποβιτς Αλ. 14, Ακιντέλε 8π.10 ριμπ., Ιβάνοβιτς 3, Τσάπιν 3, Κόλεμαν 5.
ΠΑΟΚ: Πέιν 13 (2/2 βολ., 4/6 διπ., 1/1 τριπ.), Κούπερ 12 (3/5 διπ., 2/9 τριπ., 7-1 ριμπ., 3 κλεψ., 6 ασίστ, 1 λάθος, 36.45''), Χαραλαμπίδης 21π. (4/4 βολ., 7/7 διπ., 1/3 τριπ.), Τσόχλας, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 6, Μαργαρίτης 2, Καλές, Μπόγρης 17 (5 ριμπ.), Κασελάκης 3.