24/11/13

7η Αγωνιστική Α1 : Άρης-Παναθηναϊκός 59-75

Ο Παναθηναϊκός τον… κουμαντάρει
Ο Παναθηναϊκός "καθάρισε" στο δ' δεκάλεπτο τον μαχητικό Άρη κρατώντας τον στους 7 πόντους, κι επικράτησε με 75-59, κάνοντας καλό παιχνίδι.
Καλό παιχνίδι από τον Παναθηναϊκό που έφυγε με το "διπλό" από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με σκορ 75-59 του Άρη, πετυχαίνοντας την 6η του φετινή νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ.
Οι "πράσινοι" ήταν συγκεντρωμένοι και με όπλο την καλή τους άμυνα, κράτησαν τον Άρη στους 7 πόντους στο δ' δεκάλεπτο "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.
Μαχητικοί οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, πάλεψαν όσο καλύτερα μπορούσαν κόντρα στον Παναθηναϊκό και έμειναν μέχρι το 32' στο παιχνίδι (54-61). Έκτοτε, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξέφυγε στο σκορ και με κάρφωμα του Γκιστ έγραψε στο 35' το 55-70.
Ο πρωταγωνιστής
Πολύ καλό παιχνίδι από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος σε 14 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 10 πόντους με 5/5 δίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ, ενώ έκανε και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε ο αγώνας
Στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού κατά διαστήματα, αλλά κυρίως στο δ' δεκάλεπτο, όταν τον κράτησε στους επτά πόντους.
Ο αριθμός της ημέρας
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει σε εκτός έδρας παιχνίδι στα 10 λάθη, ενώ και το 62% με το οποίο σούταρε στα δίποντα ήταν εξαιρετικό. Στην αντίπερα όχθη, τα 20 λάθη των παικτών του Άρη ήταν μάλλον πολλά.
Ο αγώνας
Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν ιδανικό, καθώς προηγήθηκε με 13-3 χάρη στα τρίποντα των Διαμαντίδη και Φώτση, παίρνοντας από πολύ νωρίς το προβάδισμα. Ο Άρης έπαιρνε πόντους από τον Σαρικόπουλο που μείωσε και στους πέντε πόντους (15-20), πριν ο Παππάς με λέι απ γράψει το 15-22 του α' δεκαλέπτου.
Οι γηπεδούχοι αν και έκαναν πολλά λάθη (είχαν 11 στο ημίχρονο), κέρδιζαν τη μάχη των ριμπάουντ κι αυτό τους επέτρεπε να μην αφήνουν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Ο τελευταίος ήταν εξαιρετικός με 3/3 αιφνιδιασμούς, 10 ασίστ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα και 2 τάπες, αλλά και μόλις 10 ριμπάουντ σε 20 λεπτά αγώνα. Στο 16' ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 35-25, όμως οι παίκτες του Αγγέλου μείωσαν και πάλι.
Στην επανάληψη, ο Άρης εξακολούθησε να έχει το ίδιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμά του. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (41-43), αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια με δεδομένα κάποια αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπιζαν. Το 44-53 έγινε 52-59 στο τέλος της γ' περιόδου, με τον Άρη να παίρνει πόντους από τον Βεζένκοφ.
Ένα επιμέρους 16-7 στο δ' δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να κάμψει την αντίσταση του Άρη. Ο Παναθηναϊκός μετά το 54-61 ξέφυγε στο σκορ και έχτισε διαφορά που είναι μεν πλασματική με δεδομένη την εικόνα, αλλά απόλυτα δίκαιη.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-41, 52-59, 59-75.
Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5(1), Πελεκάνος 9(1), Γκίκας 7(1), Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Λαρεντζάκης 3(1), Βεζένκοφ 13(1), Σαρικόπουλος 11, Μούρτος 2, Αθηναίου 7.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ 8, Φώτσης 11(2), Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ 10(1), Παππάς 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6.