28/12/13

11η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Πανελευσινιακός 72-59

Νεοφώτιστοι σε φόρμα
Τα Τρίκαλα νίκησαν τον Πανελευσινιακό με 72-59 και αποσπάστηκαν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Τρίκαλα, τα αοποία επικράτησαν με 72-59 του Πανελευσινιακού εντός έδρας για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Δεληγιάννης σημείωσε 12 πόντους (4/4 βολές, 4/6 δίποντα, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι για τα Τρίκαλα.
Ο αριθμός:
Ο Τζόουνς από τον Πανελευσινιακός μάζεψε 9 ριμπάουντ (6 αμυντικά και 3 επιθετικά).
Που κρίθηκε το ματς:
Ο Μουτακαμπίρ στο 37ο λεπτό με 1/2 βολές σημείωσε το 67-50, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τα Τρίκαλα.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους. Ο Έβανς με κάρφωμα έκανε το 11-7 στο 8ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Αράπης μείωσε σε 11-10. Ο Πέτροβιτς έκανε το 13-10, με τον Γιαννακίδη να σημειώνει έπειτα από 2/2 βολές το 15-10. Ο Έβανς σημείωσε το 17-10 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο τελικά με 17-12, ύστερα από καλάθι του Τέρνερ.
Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Δεληγιάννης πέτυχε το 29-16, ενώ ο Παπαμακάριος έκανε το 29-18μ, μειώνοντας για τον Πανελευσινιακό. Ο Δεληγιάννης έκανε το 31-18 και ο Φαγιέ σημείωσε το 31-20. Ο Γεωργάκης ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (33-20), με τον Παπαμακάριο και πάλι να μειώσει σε 34-22. Ο Μουτακαμπίρ ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (36-22) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο 38-25 για τα Τρίκαλα.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τα Τρίκαλα να διατηρούν το προβάδισμα τους και να κλείνουν το δεκάλεπτο με 54-40. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 70-59.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-25, 54-40, 72-59.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 6, Περούνισιτς, Γιούινγκ 9, Γιαννακίδης 8, Πέτροβιτς 7(1), Γκρέιντζερ 9(1), Δεληγιάννης 12, Ματαλόν 4, Φουντάς 1, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 5, Μουτακαμπίρ 9(2).
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 12, Αράπης 9(1), Ράιλι 7(1), Δημάκος 5(1), Τζόουνς 10(2), Φαγιέ 2, Μελισσαράτος, Τέρνερ 14, Αβραμίδης.