29/12/13

11η Αγωνιστική Α1 : ΚΑΟΔ - Ολυμπιακός 75-69

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον εξαιρετικό ΚΑΟΔ στη Δράμα με 75-69 και γνώρισε την δεύτερη διαδοχική του ήττα. Ο Μπράουν είχε 25 πόντους, με τον Μπάβτσιτς να προσθέτει 19.

Ο ΚΑΟΔ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κατάφερε να επιβάλει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον ρυθμό του και πήρε μία σπουδαία νίκη με 75-69.
Οι "ερυθρόλευκοι" παρουσίασαν κακό πρόσωπο στο παιχνίδι, έχοντας 58% στις βολές (15/26), 46% στα δίποντα (21/46) και 19% στα τρίποντα (4/21).
Παράλληλα, δεν αρκεί στους Πειραιώτες νίκη στο ΟΑΚΑ επί του "τριφυλλιού" για να τερματίσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος, το οποίο δίνει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, καθώς ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να γνωρίσει ακόμα μία ήττα.
Αυτό ήταν το δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό μετά τον αποκλεισμό του στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Ο ΚΑΟΔ από την πλευρά του, έκανε σημαντικό άλμα στην βαθμολογία, μπαίνοντας στην πρώτη εξάδα. Ο Μπράουν τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, ενώ ο Μπάβτσιτς πρόσθεσε 19. Για τους "ερυθρόλευκους" ο Ματ Λοτζέσκι τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Μπράουν τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Ο αριθμός:
Ο Μάρκοβιτς, όπως και ο Λοτζέσκι είχαν μαζί 20 ριμπάουντ στον αγώνα (μάζεψαν από δέκα).
Που κρίθηκε το ματς:
Ο Στράτος Περπέρογλου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο 75-69, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με τον ΚΑΟΔ να "κλειδώνει" τη σπουδαία νίκη.
Ο αγώνας:
Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Μπράουν στο δεύτερο λεπτό του αγώνα με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 9-3 για τους Δραμινούς, προτού ο Μάντζαρης μειώσει σε 9-6 και ο Βον με 1/2 βολές κάνει το 10-6. Ο Μπάβτσιτς σημείωσε το 12-6 για να "απαντήσει" ο Μάντζαρης και να ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους (12-9). Ο Μπράουν έκανε το 14-9 και ο Λοτζέσκι μείωσε σε 14-11.
Ο Αμερικανός των Πειραιωτών έκανε το 14-13. Ο Ντάνστον έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και ο Σίμονς έκανε το 14-18. Ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 14-20 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-20, ύστερα από καλάθι του Μάρκοβιτς.
Στην δεύτερη περίοδο, Ο Τζόουνς μείωσε σε 23-24 για να πετύχει με κάρφωμα ο Σέντρικ Σίμονς το 23-26. Ο Βον μείωσε σε 25-26 για να αυξήσει την διαφορά ο Σίμονς στους τρεις πόντους (25-28). Ο Βον με κάρφωμα έκανε το 27-28 και ο Περπέρογλου πέτυχε το 27-30. Ο Σλαφτσάκης έκανε το 29-30 και ο Ματ Λοτζέσκι με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 29-32. Ο ΚΑΟΔ παρολα αυτά, αντέδρασε και κατάφερε έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Μπάβτσιτς να προηγηθεί με 34-32. Ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε 34-34 και ο Σλούκας έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τους Δραμινούς μπροστά στο σκορ με 37-36, καθώς ο Μπράουν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.
Με την έναρξη της τρίτης περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αποσπαστεί από τον ΚΑΟΔ, ο οποίος ήταν... κολλημένος πίσω του. Ο Μπάβτσιτς στο 27ο λεπτό με πέντε διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 48-49 για τους Δραμινούς, οι οποίοι πάλευαν τον αγώνα. Ο Περπέρογλου μείωσε σε 53-58 για τους Πειραιώτες, όμως ο Μάρκοβιτς έφερε στο -3 τον ΚΑΟΔ (55-58). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 55-58 σε 63-58 στο 32', έχοντας μπροστάρη τον Μπράουν.
Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά, με τον ΚΑΟΔ να παίρνει τη νίκη με 75-69.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 55-58, 75-69.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 4, Στίγκερς 6, Μπράουν 25(2), Βον 9, Μάρκοβιτς 9(1), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 19(2), Ζάρας.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 6, Περπέρογλου 12, Παπαπέτρου 3(1), Σλούκας 10, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 17, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 3(1), Μάντζαρης 10(2), Κατσίβελης 2.