30/1/14

5η Aγωνιστική Top-16 Euroleague E' Όμιλος : Ολυμπιακός - Μάλαγα 73-55

Ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Μάλαγα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 73-55.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τη Μάλαγα και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους Ισπανούς με... για την πέμπτη αγωνιστική του Top-16 της Euroleague.
Οι "ερυθρόλευκοι" μετά το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλαν σταδιακά το παιχνίδι τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και δεύτερη διαδοχική μετά την ήττα τους στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα (είχε προηγηθεί η νίκη επί της Λαμποράλ στη Βιτόρια). Οι Πειραιώτες έχουν πλέον ρεκόρ 3-2 στην δεύτερη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ οι Ισπανοί είναι στο 2-3.
Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο... πάτησε γκάζι και ξεκόλλησε από τη Μάλαγα που με υψηλό τέμπο και δύναμη στις φάσεις κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (37-31). Στην τρίτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, βρήκαν λύσεις κάτω από το καλάθι, αλλά και με τον Στράτο Περπέρογλου από τη περιφέρεια, φτάνοντας στη νίκη χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Αξίζει να αναφέρουμε ότι όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού σκόραραν. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι σε περίπου 15 ημέρες με αντίπαλο την Αναντόλου Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου και πάλι στο ΣΕΦ.
Ο Βάσκεθ έκανε το 0-2 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Σέντρικ Σίμονς ισοφάρισε σε 2-2. Οι Ισπανοί πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (2-4), ενώ στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μάτζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Παρόλα αυτά, η μπάλα πήγε στα χέρια των "ερυθρολεύκων". Ο Σίμονς με κάρφωμα ισοφαρισε σε 4-4 στο 2ο λεπτό, με τον Χέτσμαειχερ να κάνει το 4-7. Ο Στράτος Περπέρογλου πέτυχε το 6-7 για να αποσπαστούν και πάλι οι φιλοξενούμενοι με 3 (6-9). Ο Πρίντεζης μείωσε στον πόντο (8-9) στο 4ο λεπτό, με τον Μέντλεϊ να κάνει το 8-11. Ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι και  Βάσκεθ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (8-13), αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.
Ο Περπέρογλου στο 6ο λεπτό μείωσε σε 10-13 για να ανεβάσει και πάλι στους πέντε την διαφορά ο Κουζμίνσκας (10-15). Ο ίδιος παίκτης έκλεψε και τη μπάλα στην επόμενη φάση. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ πέρασε στο παρκέ στο 6ο λεπτό στη θέση του Γιώργου Πρίντεζη και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στο καλάθι για τον Ολυμπιακό στο 7΄(13-15).
Ο Σουάρεθ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Σπανούλης στη συνέχεια. Ο Ζόραν Ντρ΄γκιτς με ένα ανάποδο καλάθι πέτυχε το 13-17 για τη Μάλαγα, ενώ ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Βιδάλ αστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο και ο Κόλινς, όμως ο Κώστας Σλούκας έφερε τον Ολυμπιακό στο -2 (15-17). Ο Στράτος Περπέρογλου με δίποντο ισοφάρισε σε 17-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (19-17 στο 11'), ενώ ο Τούλσον στη συνέχεια έκανε βήματα. Ο Κόλινς αστοχησε σε σουτ τριών πόντων για να ισοφαρίσει ο Στίματς σε 19-19. Ο Τούλσον με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Μάλαγα (19-22) και ο Γιώργος Πρίντεζης ισοφάρισε σε 22-22 στο 13ο λεπτό του αγώνα.
Ο Στίματς έκανε το 22-24, με τον Κώστα Σλούκα να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Μπράιαντ Ντάνστον έκανε το 24-24, με τον Τούλσον να κάνει στη συνέχεια λάθος. Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 26-24 και ο Τούλσον ισοφάρισε σε 26-26. Ο Πρίντεζης έκανε λάθος και ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Δημήτρης Κατσίβελης έκανε φάουλ στον Γκρειντζερ, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε στο 15' στο ματς στη θέση του Κώστα Σλούκα. Ο Σπανούλης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει το 29-26. Ο Μέντλεϊ μείωσε σε 29-28 και ο Μπράιαντ Ντάνστον με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική σημείωσε το 32-28 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Οι Ισπανοί έκαναν λάθος 1:56'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Μέντλεϊ με 1/2 βολές μείωσε σε 32-29 για να κάνει ο Μίρζα Μπέγκιτς το 34-29. Ο Σλοβένος αστόχησε στην συμπληρωματική βολή, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι πήρε το ριμπάουντ, ενώ παράλληλα κέρδισε και φάουλ. Ο Αμερικανός με 1/2 βολές έκανε το 35-29 για να μειώσει η Μάλαγα σε 35-31. Ο Μπέγκιτς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 37-31, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Δυνατά ο Ολυμπιακός στην επανάληψη.
Στην τρίτη περίοδο, η Μαλαγα αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, όπως και ο Μίρζα Μπέγκιτς στη συνέχεια. Ο Στίματς μείωσε σε 37-33 στο 21ο λεπτο του αγώνα, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου δεν κατάφερε στη συνέχεια να πετύχει καλαθι. Ο Κουζμίνσκας έκανε φάουλ και ο Περπέρογλου με τρίποντο... ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (40-33). Ο Ελληνας παίκτης στη συνέχεια έκλεψε τη μπαλα. Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Περπέρογλου αστόχησε και ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα μείωσε σε 40-35. Ο Μπεγκιτς έκανε το 42-35 στο 24' και ο Γιώργος Πρίντεζης στη συνέχεια "έκοψε" τον Μέντλεϊ.
Οι Ισπανοί έκαναν λάθος και ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (44-35) στο 25ο λεπτό του αγώνα. Ο Χοάν Πλάθα στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ για τον ισπαικό σύλλογο. Ο Χέλτσμαϊχερ με 1/2 βολές μείωσε σε 44-36, με τον Στίματς στη συνέχεια να σταματάει τον Στράτος Περπέρογλου. Οι Ισπανοί μείωσαν στους έξι πόντους (44-38) και ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 46-38, 3:54'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κουζμίνσκας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, ενώ ο Περπέρογλου ήταν άστοχος σε τρίποντο.
Ο Μπράιαντ Ντάστον πέτυχε ένα πολύ δύσκολο καλάθι, έπειτα άστοχο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ευστοχησε και στην συμπληρωματική βολή (49-38). Η Μάλαγα δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι και ο Σπανούλης στο 28ο λεπτό πέτυχε τους δύο πρώτους του πόντους στον αγώνα για το 51-38, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους 13 πόντους. Αποτέλεσμα ήταν ο Χοάν Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ.
Ο Βάσκεθ έκανε φάουλ στον Σίμονς στο 28'. Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 53-38, 52 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Ισπανοί με τρίποντο μείωσαν σε 53-41 για να κάνει ο Κόλινς το 55-41, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει την διαφορά του στους 20 πόντους από τη Μάλαγα (61-41), έπειτα από καλάθι στον αιφνιδιασμό του Ματ Λοτζέσκι στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα μείωσε σε 61-43, ο Ολυμπιακός έκανε λάθος επαναφορά και ο Στίματς μείωσε σε 61-45 για τους φιλοξενούμενους στο 35ο λεπτό του αγώνα. Ο παίκτης των Ισπανών έκανε φάουλ στον Λοτζέσκι, ενώ ο Πέτγουεϊ μπήκε στη θέση του Πρίντεζη στο παρκέ.
Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού με την είσοδο του στο ματς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων και με 1/3 βολές έκανε το 62-45, 4:45'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ουρτασούν με τρίποντο μείωσε σε 62-48 για να σημειώσει ο Μπράιαντ Ντάνστον το 64-48 στο 26'. Ο Πέτγουεϊ έκανε φάουλ στον Γκρέιτζερ, με τον παίκτη των Ισπανών να μειώνει σε 64-50. Ο Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Ματ Λοτζέσκι με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (66-50). Ο Ούρτασουν με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στους 13 για τους Ισπανούς (66-53), με τον Μπράιαντ Ντάνστον να κάνει επιθετικό φάουλ.
Οι Ισπανοί έκαναν λάθος και ο Ντάνστον με κάρφωμα πέτυχε το 68-53. Στο 1:35'' πριν το τέλος του ματς κι έπειτα από λάθος του Ούρτασουν ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Κουζμίνσκας δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, με τον Δημήτρη Κατσίβελη, ύστερα από τρίποντο να ανεβάζει την διαφορά στους 18 πόντους (71-53).
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 53-41, 73-55.

Ανά δεκάλεπτο: 17-17, 20-14, 16-10, 20-14.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (1), Σλούκας 2, Κόλινς 2, Σίμονς 6, Μπέγκιτς 6, Πρίντεζης 16 (2), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 7.

Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Ουρτασούν 8 (2), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεθ 4, Τούλσον 5 (1), Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5 (1), Χετσχάιμερ 4 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 11, Στίματς 8.