19/2/14

6η Aγωνιστική LAST-32 Eurocup Μ' Όμιλος : Πανιώνιος - Μπιλμπάο 84-88

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο LAST-32 του Eurocup ο Πανιώνιος, καθώς ηττήθηκε από τη Μπιλμπάο με 88-84.

O Πανιώνιος ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπιλμπάο με 88-84 για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του LAST-32 του Eurocup.
Ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης με αυτόν τον τρόπο ολοκλήρωσε χωρίς θετικό αποτέλεσμα τις υποχρεώσεις του στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης.
Η Μπιλμπάο, πάντως ανεξάρτητα από τη νίκη της δεν προκρίθηκε στη φάση των "16" από τον όμιλο, εκεί όπου ήδη βρίσκονται οι Νίζνι και Ερυθρός Αστέρας.
Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και να προβληματίσει τη Μπιλμπάο, παίρνοντας το προβάδισμα με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, όμως οι Βάσκοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ 6-12, έπειτα από δύο βολές του Ερβέλ. Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 8-13 για να κάνει ο Σαμπ το 8-15, 2:21'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και με τον Σαμπ έκαναν το 12-19 για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο με 22-14, ύστερα από καλάθι του Πίλεπιτς.
Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν με τον Καβαλιάουσκας να κάνει το 28-39 στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σίμτσακ μείωσε σε 29-39 για να κάνει ο Βρκιτς στο 17' το 30-41. Ο Σίμτσακ και πάλι μείωσε σε 34-41 για να πετύχει ο Λόπεθ το 34-43. Οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 46-39 για τους φιλοξενούμενους.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Ο Μάρκοτα με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 55-68 για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος στο 57-68 για τους Βάσκους.
Στα τελευταί δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η Μπιλμπάο με τον Καβαλιάουσκας ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (59-73) στο 32ο λεπτό του ματς. Ο Μπέρτανς σημείωσε το 59-75 για να κάνει ο Ερβέλ το 62-77. Ο Γκριμάου με 1/2 βολές σημείωσε το 62-80 για να πάρουν τελικά οι φιλοξενούμενοι το θετικό αποτέλεσμα με 88-84.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-46, 59-70, 84-88.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 11, Σταμάτης 8, Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 5(1), Μίλμπουρν 8(1), Αθανασούλας, Μπατής 3(1), Λάνγκφορντ 17(1), Μισέλ, Σίμτσακ 16, Κυρίτσης 12, Σαλούστρος.
Μπιλμπάο (Πουέγιο): Πίλεπιτς 10(2), Μπέρτανς 5(1), Μουμπρού 12(4), Ερβέλ 7, Καβαλιάουσκας 13, Μάρκοτα 10(2), Σάντσεθ 1, Λόπεθ 5(1), Σαμπ 9, Βρκιτς 7(1), Γκριμάου 9.